OZON TEDAVİSİ

Ankara Ozon Tedavisi ( Ozon Terapisi ) Op. Dr. İlhami Atılgan

Ozon Tedavisi son yıllarda giderek kullanım alanı yaygınlaşan bir tedavi yöntemidir. Tedavide kullanılan ozon gazının keşfi yaklaşık iki yüz yıl kadar önceye dayanmakla birlikte, en fazla atmosferin stratosfer tabakasında olduğu ve zararlı ultraviyole ışınları önlediği anlaşılarak, tek doğal dezenfektan olarak tanımlanmıştır. Uzun yıllar genellikle içme suyunun dezenfekte edilmesinde kullanılan ozonun; tedavi amacıyla kullanımında Almanya, İtalya, Rusya ve Küba öncü ülkeler olmuştur.
 

Ozon Tedavisinin Kullanım Alanları Nelerdir?

En yaygın kullanım alanı kas ve iskelet sistemi olan ozon tedavisi; ilk kez Op. Dr. İlhami Atılgan’ın keşfi ile birlikte ülkemizde ve dünya da  Tüp Bebek tedavisinde de kullanılmaktadır. Ozon terapisi Sağlık Bakanlığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği ile sertifikalı hekimlerce yapılabilmektedir. Bu uygulamada kullanılan gaz karışımının %5’ini ozon, %95’ini oksijen gazı oluşturur. Tıbbi terimiyle Akut oksidatif stres oluşturduğu için bir çeşit aşılama yöntemi olarak da kabul edilebilir.
 
Bu yöntemin genel olarak, metabolik enzim ve hormon regülasyonu, doğal anti-oksidan sistem, koagülasyon, oksijenizasyon ve dolaşım düzeni, immün sistem, hücre rejenerasyonu üzerine olumlu etkileri olmaktadır. Ozon tedavisin başarıya ulaşabilmesi için, doktorun doğru uygulama yöntemi ve hastaya uygun doz belirlenmesi son derece önemlidir.

ozon tüp bebek tedavisi
 

Ozon Terapisinin Dünya Çapında Kabulü

İspanya’nın başkenti Madrid’de 2010 yılında yapılan uluslararası bir toplantı sonucunda “Ozon Tedavisinde Madrid Deklarasyonu” yayımlanmıştır. Bu bildiride; ozon tedavisinde ana ilkeler, tavsiye edilen ve edilmeyen uygulama yöntemleri tedavinin genel amaçları konularında öneriler ortaya koyulmuştur. O yıldan beri yıllık toplantılar düzenleyen Uluslararası Ozon Birliği’nin iki ayda bir yayımlanan bir dergisi de (Ozone Dergisi) yayımlanarak 2012 yılında tedavi rehberi yayımlanmıştır. Ülkemizde ise 2014 yılında Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Sağlık Bakanlığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları Yönetmeliği ile ozon uygulaması resmiyet kazanmıştır.
 

Tıbbi Ozon Nedir?

Tıbbi ozon, saf oksijenin yüksek elektrik voltajıyla etkileşime girmesinden elde edilir. Elde edilen gaz bileşiminin yaklaşık %5’ini ozon, kalan kısmını oksijen oluşturur. Bu bileşim: su, bitkisel yağ ve oksijen içinde çözünebilir yapıdadır. Ozon, üç atomlu ve oksijene göre daha kararsız bir moleküldür. Bu nedenle, biyolojik cevap oluşturmada oksijene oranla çok daha etkilidir ve güçlü bir dezenfektan, anti-oksidandır. Sadece uygun dozlama ile tedavi edici bir kimliğe bürünebilir. Uygulama, hastanın hücrelerinde hasara neden olacak kadar çok olmamalıdır. Bu anlamda Ozon tedavisinin en kritik noktası uygulamayı yapan doktorun tecrübesidir. Op. Dr. İlhami Atılgan Ozon Tedavisinde ülkemizdeki en tecrübeli isim olup, alanında elde ettiği başarılar gerek basın-yayın kanallarında gerekse de akademik çalışmalarda dile getirilmiştir.
 

Ozon Tedavisinin Faydaları Nelerdir?

Ozon terapisinin pek çok iyileştirici özelliği gözlemlenmiştir. Bağışıklık sistemine yardımcı olması, oksijenlerin doku ve organlara taşınması,bakteri, mantar ve virüsleri öldürücü özelliğinin bulunması birçok hastalığın tedavisinde olumlu sonuçlar alınmasına vesile olmuştur. Tedavi ile ilgili detaylı bilgi için telefon numaralarımızdan randevu alarak sizin için en uygun tedavi yöntemlerini Op. Dr. İlhami Atılgan ile görüşebilirsiniz. Ozon terapisinin hücre ve hormonal yapılara faydası nedeniyle tüp bebek tedavisinde de kullanılabilmekte ve çok yüksek oranda başarı sağlanabilmektedir. Konuyla ilgili detaylı bilgiye “Ozon Tedavisiyle Tüp Bebek” sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

ozon terapisi ankara


Bağışıklık Sisteminin Önemi

Ozon miktarı düşük dozlarda olduğu vakit, bağışıklık sistemini aktive etmektedir. Bu da vücudun direncinin artmasına destek olmaktadır. Ozon ile oluşan aktivasyona vücudun yanıtı gecikmemekte, vücuttaki bağışıklık hücreleri cytokin (interferon, interleukin) isimli salgıları üretmektedir. Bu salgılar, diğer bağışıklık hücrelerinin de harekete geçmesini sağlamakta, vücudun savunma mekanizmaları zincirleme olarak aktive olmaktadır. Özellikle bağışıklık sisteminde sorun olan kişiler, ozon tedavisi alarak vücutlarının direncini artırabilir.
 
Az miktarda uygulanan ozon, vücudun kendisine ait antioksidanları ve serbest radikalleri zararsızlaştıran enzimler üretir. Ozon uygulaması ile kana karışan ozon gazı, hızlıca çözünür, saniyelerle ölçülebilecek bir hızda kanı oluşturan hücresel yapılarla ve kanın serum kısmını oluşturan maddelerle etkileşime geçerek çok sayıda farklı reaksiyon oluşturur.

 
Bağışıklık Sisteminin Önemi

Bağışıklık sistemiyle vücudunuz kendini korur. Bir bakıma bağışıklık sistemi bir koruma kalkanıdır. Özellikle bahar aylarında bağışıklık sisteminizi korumanız gerekir. Mevsim geçişlerinde hastalığa neden olan mikroplar vücuda daha kolay bir şekilde bulaşmaktadır.
 
Mevsim geçişlerinde vücutta meydana gelen katabolizma (yıkım)  artar, hücresel sistemin daha iyi çalışması için de desteğe gereksinim vardır. Ozon tedavisi, bağışıklık sistemini güçlendiren destek tedavilerden biridir.Bunları Gördünüz mü?

​Ozonla Tüp Bebek Tedavi Yöntemleri

En yaygın kullanım alanı kas ve iskelet sistemi olan ozon tedavisi; ilk kez Op. Dr. İlhami Atılgan tarafından ülkemizde ve dünyada Tüp Bebek tedavisinde de kullanılmıştır.

Ozon Tedavisi Nedir?

Ozon Tedavisi Nedir? Ozon tedavi edilemeyen pek çok hastalığa umut oldu. Ozon; 3 oksijen atomundan oluşan kimyasal bir bileşendir.

Tıbbi ozonun kullanım alanları

Tıbbi Ozonun Kullanım Alanları detayına yazımızdan ulaşabilir; Tıbbi ozon uygulamalarında Türkiye'nin en tecrübeli doktorlarından olan Op. Dr. İlhami Atılgan'dan randevu alarak, Ankara Çankaya'da bulunan muayenehanemizde tedavi olabilirsiniz.

Medikal Ozon Tedavisi

Medikal ozon tedavisi doğal antioksidan kullanılarak, doku ve hücrelerin oksijen yardımıyla tazelenmesi işlemidir. Ozon terapisi adıyla da bilinen "medikal ozon tedavisi"nde, tamamen oksijenden elde edilen ozon gazı kullanılmaktadır.

CGF Kök Hücre Tedavisi ve Ozon Kullanımı

CGF Kök Hücre Tedavisi ve Ozon Kullanımı, tedavi bölgesinde oksijen dolaşımını artırarak, iyileştirme etkisi yoğun olan, kandaki CGF hücrelerinin kullanılması yöntemidir.

Tüp Bebek Tedavisinde Ozon Kullanımı

Tüp bebek tedavisinde ozon kullanımı zamanla giderek yaygınlaşan ve olumlu sonuçlarıyla yüz güldüren bir tedavi yöntemidir.