Vajina kasılması neden olur? Kadınların mustarip olduğu vajinismus, cinsel ilişki esnasında kadının erkeği uzaklaştırması ve istemsiz kasılma olarak ortaya çıkar.

Genel olarak kadınlar, bu durumda yaşadıkları hissi genital organlarında bir duvar ya da set olduğu şeklinde açıklamaktadır. Durum, bu yönüyle psikolojiktir ve kadınlar, olmayan bir duvarı zihinleri yoluyla inşa ederler. Cinsel ilişki esnasında bilinçaltı devreye girmekte ve cinsel ilişkiyi ya da penetrasyonu bir tehdit olarak algılamaktadır. Bu durumda, vajina kasılmasına neden olur?


Vajina Kasılması Neden Olur?

Vajina kasılması, her ülkede farklı oranlarda rastlanan bir psikolojik rahatsızlıktır. Dünya üzerinde % 1-2 civarında görülen vajinismus, Türkiye’de % 10 civarında görülmektedir. Türkiye’deki gibi bazı ülkelerde cinsellik tabudur ve bireyler, özellikle de kadınlar cinselliği çevrelerinden edindikleri bilgiler yoluyla öğrenir. Öğrenilen bilgiler de başkalarının bilgileridir, işiten kişi tarafından yaşanmadığı için anlatılanlar olumsuz tecrübelerse kişinin zihninde cinsellikle ilgili bir duvar örülmeye başlar. Bu, bilinçaltı bir durumdur. Anlatılanların niteliği bireyin korku duymasına, cinselliği kötü bir şey olarak görmesine neden olur. Bu korku da ilk cinsel ilişkide kendini belli eder.


İlk Gece Deneyimi Korkusu

Vajina kasılması, ilk gece yaşanacaklardan korkmaktır. Genel olarak kadınlar; ilk gecelerinde ağrılı cinsel ilişki yaşadıklarından, kanamanın çokluğundan, kızlık zarı yırtılırken çektikleri acılardan, erkeğin içeride kalacağı endişesinden bahseder. Bunları duyan genç kadınlar da haliyle ilk gece korkusu geliştirir, bunları gerçek ve her kadının yaşayacağı şeyler olarak düşünür. Bilinçaltına yerleşen bu tabular, zamanla bilinç durumda da kendine yer edinince ilk gece korkusu, kadının kendini kasması şeklinde tezahür eder. Bu, giderek genel bir durum halini alır ve bireylerin tüm cinsel aktiviteleri bundan yara alır. Vajina kasılması kadınlarda olumsuz duyguların oluşmasına neden olur:
  • Kadın kendisini eksik hisseder.
  • Suçluluk duygusu yaşar.
  • Cinsel tatmin yaşamaz.


Vajina Kasılmasının Çözümü

Her sorun gibi vajina kasılmasının da çözümü vardır. Türkiye’de çok fazla görülen vajina kasılmasının ayıp ve günah kavramlarıyla yakından ilgisi vardır. Cinselliğin tabu olarak görüldüğü toplumlarda kadınlar, zihinlerinde cinsel ilişkiyi büyütür ve cinsel hayatlarını mahveder. Vajina kasılması, sadece kadının sorunu değildir; çiftin ortak sorunudur. Tedavisi de kadın ve erkeğin katkısıyla mümkündür. Profesyonel destek almak, terapi sürecinden geçmek gerekebilir. Terapist, durumu öğrenip fikir aldıktan sonra sorunun detaylarına iner ve bazı durumlarda jinekolojik muayene önerir. Egzersiz de bu muayeneye eşlik eder. Tedavi kişiye özel bir plan içinde gelişir.

Vajinal Estetik