Tüp Bebek Soruları Hakkında Merak Ettikleriniz

Gebelikte Bol Su Tüketiminin Faydaları Nelerdir?

Gebelikte Kafein Tüketiminin Mucize Bebeğime Etkisi

Çay yaprakları, kahve ve kakao çekirdekleri ile kola tohumları başta olmak üzere 63 çeşit bitkide bulunalbilen kafein sık tercih edilen uyarıcılardandır. Bilinen özelliklerinin yanısıra, sebze- meyve ? kuruyemiş ? baharat ? yağlar ve diğer genel besin maddelerini içine alan bir araştırmada antioksidan özelliğiyle kahve birinci sırayı almıştır. Amerika ve birleşmiş milletlerin ilgili bölümleri de bu sonucun doğruluğunu kontrol etmi ve onaylamışlardır.

Kafeinin farmakolojik etkileri geçicidir yani bir kaç saat içerisinde kaybolur ve vücutta depolanmaz. Kafeinin yarı ömrü alınan kafeinin yarısının vücuttan atılması için geçen süredir. Bu da 3 ? 4 saat olabilir. Hamilelerde kafeinin yarı ömrü 11 saate kadar uzayabilir. Fetus için ise 100 saate kadar yarılanma ömrü uzayabilir. Yani bu, saatlerce kafeinin bebeğinizin kanında dolaşması demektir.

"Gönül ne kahve ister ne kahvehane Gönül sohbet ister kahve bahane"

Hamilelerde <200 mg olması önerilirken 150 ? 200 mg arası letal doz (öldürücü doz) olarak belirtilir. Annemizin aldığı kafein bebeğin kanına geçerek, plasentadaki kan akımını %25 azaltmakta, solunum artışı ve kalp atımında hızlanmaya neden olabilmektedir. Annede kafeini sindirebilen enzimler bulunmaktadır ancak plasentada ve bebekte bu enzimler olmamaktadır. Bu nedenle annenin vücudunda etkisini kaybederken bebekte devam etmektedir.

Gebelik döneminde, günlük 150 ? 300 ml kafein tüketimi düşük doğum ağırlık bebek doğurma ihtimalini 2 kat arttırmaktadır. Bir çok araştırma da yüksek miktarda (6 fincandan fazla) kahve tüketiminin özellikle ikinci trimestır düşükleri başta olmak üzere düşük riskini arttırdığını onaylamışlardır. Yapılan deneyler, anne karnında yüksek kafeine mağruz kalan bebeğin beyin gelişiminin azaldığını ve ileriki yaşlarda geç öğrenme ve hatırlayamama gibi güçlüklere neden olabileceğini ortaya çıkarmıştır.

Kafeinin diüretik olması özellikle hamilelerde sıvı ve bununla birlikte kalsiyum kaybına neden olabilmektedir.

Amerikan gıda ve ilaç dairesi (FDA), hamilelerin ilk trimestrlardında kesinlikle kafein tüketmemelerini önermektedir.

2010 da yayınlanan bir çalışmada, günde 200 mg kafein alındığında bebek kilosundaki azalma 60-70 g olmaktadır. Aynı araştırmada gebelik öncesi günde 300 mg kafein alan ancak gebeliğinde bu miktarı günde 50 mg a düşüren annelerimizin bebek ağırlıklarında 160 g azalma görülmüştür.

Vajinal ultrasonda bakıldığında kesenin boyutunun normalden büyük olması sorun olur mu?

Soru :
Vajinal ultrasonla bakıldığında 6+5 haftalık hamile olduğum söylendi. Ancak bebegin kalp atışı duyulmadı. Ayrıca kesenin boyutunun normalden büyük olduğu söylendi. Kesenin 1.89 cm olarak ölçüldü. Kese büyüklüğünün sorun teşkil edip etmediğini merak ediyorum ?

Doktor Cevabı : 
Son adet tarihine gore gebelik haftası ile kıyaslamak lazim. Ultrasonda 25 mm ye kadar kalp atısı duyulamayabilir. Ancak vajinal ultrasonda bahsettiginiz ölçumlerde görülmesi gerekir, ebriyo görülmemişse muhtemelen intra uterin exdir. Doktorunuzla tekrar gorusun.

​Ankara’da Tüp Bebek Tedavisi Olan Hastalarımızdan Notlar | Op. Dr. İlhami Atılgan

Ceren Hanım – Ankara
“ Onca heyecan, onca tedirginlik boşaymış. İlhami hoca haklıymış. Eğer ben senin doktorun isem sen anne olacaksın dedi ve oldu İlhami hocama o kadar minnettarım ki. Tek Beklerken bugün ( 18.06.2018 ) yıllarca hayalimiz olan tek ama “ TEK YUMURTA İKİZİ “ haberini aldık. Bu en çok eşimin hayaliydi..

Hocama Sonsuz Teşekkürler. Hemşireciğim Ayşe’ye Sonsuz Teşekkürler.

Not : Mühim olan doğru doktormuş. Yıllarca doktor doktor gezip her tedavide gözyaşlarıyla ümitsizliğe kapılmaya, maddi manevi yorulmaya gerek yokmuş. Tek doktorla 2 ay kadar kısa sürede anne olunuyormuş. “