Son Gönderiler

 

Halk arasında “4 Boyutlu Ultrason Nedir” veya “4D USG Nedir” diye merak edilse de aslında yapılan görüntüleme işlemi “Ayrıntılı Ultrason”dur. Ayrıntılı Ultrasonografi, anne karnında gelişimine devam eden bebeğin vücut yapısının incelenerek beklenmeyen bir durum olup olmadığını öğrenme uygulamasıdır.

Ayrıntılı USG ile bebeklerin gelişiminde risk taşıyan bir unsur olup olmadığına bakılarak, aileye detaylı bilgi verilmektedir. Gebelikte detaylı ultrason sağlık açısından şüphe duyulabilecek faktörleri ortaya çıkartır ve önceden önlem alınabilmesi nedeniyle yapılması gereken bir taramadır.

ayrıntılı usg ankaraAyrıntılı USG Ne zaman Yapılır?

Ayrıntılı USG için hamilelikte bebeğin organ gelişimini neredeyse tamamladığı haftalar seçilmektedir. Etkili görüntüleme için de anne karnında amniyon sıvısının fazla olduğu dönemde yapılması gerekmektedir. Tüm bu şartların karşılandığı ve daha net izleme yapılabilen zaman aralığı; hamileliğin 19 ile 23. haftaları arasıdır.

4 Boyutlu Ultrason Nedir, Nasıl Yapılır?

4 Boyutlu Ultrason uygulanacak anne adayı görüntüleme masasında uzanır ve karın kısmına özel bir jel sürülür. Sürülen jel oldukça kolay temizlenir, sıvı sertliği Ph: 7 olup suda çözülebilirdir. Hipoallerjenik ve şeffaf renkte olan bu jel cihazın görüntü almasını sağlayan prob uçların kolay hareket etmesini sağlamakta, bu sayede net görüntü alımı kolaylaşmaktadır.

4 Boyutlu USG ile alınan görüntüler monitörden anlık olarak izlenebilmektedir. İlk inceleme muayene sırasında doktor tarafından yorumlanmakta, kaydedilen görüntüler daha sonra detaylı incelenebilmektedir. Ayrıca ayrıntılı ultrason, video olarak CD’ye veya USB belleklere kaydedilerek ailelere teslim edilir ve işlemler genellikle 15-20 dk. arasında tamamlanmaktadır.

Ayrıntılı USG de Nelere Bakılır?

Ayrıntılı Ultrason ile bebeğin vücut yapısı baştan ayağa kadar gözden geçirilir. Ultrasonografik görüntülemede dikkat çekebilecek tüm detaylar hassas bir şekilde incelenir. Ayrıntılı USG alanında uzman doktorlar için bebeğin sağlık durumu hakkında kapsamlı bilgiler içerebilen bir yöntemdir.

Muayene sırasında ilk olarak bebeğin kafatası, beyin yapısına dikkat edilir. Göğüs, Akciğer, kollar, eller, ayaklar ve omurga yapısı incelenir. Kalp dâhil olmak üzere tüm iç organların gelişim durumu yorumlanır.

Görüntüleme sayesinde:

  • Kafatası oluşumunda risk oluşturan bir yapı,
  • Uzuvlarda herhangi bir eksiklik veya dışa dönüklük,
  • Yarık damak veya dudak,
  • Eklemlerde eksiklik,
  • Belde açıklık
  • Kalp içinde anormallik veya defekt olması

gibi olumsuz durumların olup olmadığına bakılabilir.

4 Boyutlu Ultrason Gerekli Mi?

4 Boyutlu Ultrason Nedir sorusu kadar sıkça sorulan ve merak edilen diğer bir konu da 4 Boyutlu Ultrason Gerekli Mi? Ayrıntılı görüntüleme teknolojisinin kullanıldığı 4D ultrason anne karnındaki bebeğin mevcut sağlık durumunun detaylı olarak anlaşılmasına imkan tanır. Aynı zamanda gebeliğin ilerleyen dönemleri için de bebeğin gelişimi hakkında yorum yapabilme fırsatı doğar.

Hamilelik esnasında ve doğum anında karşılaşılabilecek sağlık sorunlarına hazırlıklı olunması açısından ayrıntılı ultrason kritik bilgiler içerebilmektedir. 4 boyutlu ultrasonlardaki görüntü çözünürlüğü, klasik 2 boyutlu ultrasonlara oranla çok daha kalitelidir. MR cihazlarındaki gibi dokulardaki detaylara kadar bilgi edinilebilmektedir.

4 Boyutlu Ultrasonografik görüntüleme ile oldukça erken zamanda bebeğin cinsiyeti, yarık damak ve yarık dudak belirtileri, eksik uzuv, beyin ve omurilik kaynaklı sağlık sorunlarının erken tanısı mümkündür. 2D ultrasonografide bebeğin el ve ayak parmakları gibi uzuvların anlaşılır biçimde değerlendirilmesi yapılamamaktadır.

Ayrıntılı Ultrason Neden İstenir?

Ayrıntılı ultrason istendiğinde genellikle aileler “acaba bebeğimle ilgili bir sorun mu var” diyerek endişeye kapılmaktadır. Ancak günümüzde yaygın olarak kullanılabilen bir yöntem olmasından dolayı, sağlıklı bir doğum sürecine hazırlık olarak görülmektedir. Bu nedenle hamilelik sürecinin rutin bir kontrolü olarak uzman doktorlar tarafından istenebilmektedir. Ayrıntılı ultrasona girenler açısından en önemli faktör doğum öncesi sağlıklı bir gelişim süreci yaşandığından emin olabilmektir.

ankara 4d ultrasonAyrıntılı Ultrason Ankara

Ayrıntılı ultrason verilerinin doğru yorumlanması için doktorun konuyla ilgili özel eğitim almış ve tecrübeli olması son derece önemlidir. Konuyla ilgili Viyana’da alanının en yetkin eğitimlerine katılmış olan Op. Dr. İlhami Atılgan’ın Ankara Çankaya’daki muayenehanesinden randevu alabilir, merak ettiklerinizi doktorumuza danışabilirsiniz.

Ayrıntılı Ultrasonda USG Önemli midir?

Bu incelemeyi yapan Doktor un tecrübesi kadar, incelemenin yapılacağı Ultrason cihazının kalitesi de önemlidir. Op. Dr. İlhami Atılgan’ın Ankara Çankaya’da bulunan kliniğinde GE Voluson E8 Ultrason Cihazı Dünya da en iyi Ultrason cihazı ve FDA onayı olan bir cihazdır.

Menü