Son Gönderiler

 

Ayakta İdrar Kaçırma Tedavisi, günlük yaşamı son derece olumsuz etkileyen Üriner inkontinans problemine zahmetsiz ve cerrahi müdahale gerektirmeyen lazer tedavisiyle gerçekleştirilmektedir. Ameliyatlı operasyonlarda olduğu gibi iyileşme süreci zorlukları yaşanmayan lazer tedavisi, 15 dk. gibi kısa süren bir operasyonla atlatılmaktadır.

Araştırmalar gösteriyor ki Türkiye’de menopoz dönemindeki kadınların %50’ye yakını, ergenlik dönemini atlatmış kadınların ise %35’i farklı safhalarda idrar kaçırma tedavisi ihtiyacı duymakta. Ailevi ve sosyal hayatta sorunlara neden olan Üriner inkontinans, lazer uygulaması sayesinde Ayakta İdrar Kaçırma Tedavisi ile çözüme kavuşturulmaktadır.

ayakta idrar kaçırma tedavisi nasıl olur

İdrar Kaçırma Nasıl Önlenir?

Boşaltım sistemimize sıvı gönderiminin ilk noktası böbreklerimizdir. Temizlenmesi gereken kanın filtrasyonu için böbrekler devamlı bir idrar üretimi görevi üstlenirler. Bu idrar, üreter kanal yolundan geçerek mesaneye (idrar torbası) aktarılır. Vücutta biriken idrar, böbreklerin çalışma durumu ve sıvı tüketimine göre değişkenlik gösterir.

İdrar torbası olarak da tabir edilen mesane, idrar depolayan ve kas yapısından ibaret bir organdır. Mesane, idrar gönderimiyle birikme sonucunda balon gibi genişleme özelliğine sahiptir. “Sağlıklı mesane“de, eğer idrara çıkma ihtiyacı yoksa kas tabakası kasılmamış ve çıkış yolu kapalı olmalıdır. Bu bölümdeki kanal kapakçığı ve pelvik kasların görevini yerine getirmesi, koordinasyonel hareket etmesi ile idrar kaçırma sorunu yaşanmamış olur.

Tedavi olmaktan çekinen kadınlar, sıvı tüketimini kısıtlama, fazla iç çamaşırı taşıma, tampon kullanma vb. geçici çözümler deneyerek idrar kaçırma problemlerini önlemeye çalışmaktadırlar. Ancak günümüzdeki tıbbi ve teknoloji odaklı gelişmeler sayesinde bu tür zahmetlere gerek kalmamakta, Lazerle Ayakta İdrar Kaçırma Tedavisi ile zahmetsiz olduğu kadar başarılı tedavi deneyimi yaşanmaktadır.

İdrar Kaçırma Hangi Doktora Gidilmeli

İdrar kaçırma problemlerinde cerrahi müdahale gerektiren sorunlarla hastanelerin Üroloji bölümleri ilgilenmektedir. Teşhis konulma evresinde idrar tahlilikan tahlili, sistoskopipelvik ultrasonu gibi testler istenebilmektedir. Muayene aşamasında idrar tutamama ve diğer yaşanan sıkıntılarla şikayetler çekinmeden doktorla paylaşılmalıdır. Unutmamanız gereken yaşanan sıkıntılar, yaşamınızın bir parçası olarak kabul edilmemelidir. Normal yaşam standardını engelleyen her sağlık problemine çözüm aranılması normal karşılanmalıdır.

Ankara Çankaya‘da bulunan muayenehanemizde idrar kaçırma problemiyle başvuran hastalarımıza gerekli testler uygulandıktan sonra, Op. Dr. İlhami Atılgan‘ın teşhisine göre en kolay ve zahmetsiz tedavi yöntemi olan lazerli tedavi uygulanmaktadır. Hastalarımızda ilk 6 haftada %65, ilk 6 ayda %97 oranında rahatsızlığın iyileştiği gözlemlenmektedir.

ankara idrar kaçırma tedavisi

Ayakta İdrar Kaçırma Tedavisi Ankara

İdrar Tutamama, istemsiz idrar kaçırma, idrar torbasının sağlıksız çalışması toplumda çok sık rastlanan bir sağlık problemidir. Özellikle kadınlarda sık karşılaşılmakla birlikte. hastalığın olumsuz etki oluşturan şiddeti kişiden kişiye değişmektedir.
Stres, Hapşırma, öksürme, kahkaha atma, karına basınç uygulanması gibi durumlarda damla damla kaçırma yaşanabilmektedir. Ayrıca ani idrar yapma ihtiyacı, tuvalete gidinceye kadar tutamama gibi durumlarla da karşılaşılmaktadır. Bazı hastalarda her iki rahatsızlık birden problem olabilmektedir.

Üriner inkontinans sosyal hayatınızı ve yaşam kalitenizi olumsuz etkileyecek boyutlardaysa uzman doktor yardımı alınması gerekmektedir. Ankara Çankaya’ da bulunan kliniğimizde kullandığımız ER-YAG lazer ile idrar kesesi (mesane) alt duvarı ve üretra etrafında bulunan ve üretra’yı saran kasların esnekliğinin yeniden kazanılması sağlanır, kaslar sıkılaşır. Çevre dokulara, zarar vermeden fibroblast kollajenin uyarılması ile  kasların kasılması sağlanır. İdrar fonksiyonu normale döner.

Lazer tedavisi nde:

  • Anestezi gerekmez
  • Dikiş gerekmez
  • Kanama ağrı olmaz
  • İşlem 20-25 dakika sürer
  • İşlem sonrası hemen normal hayata dönüş
  • İş gücü kaybı yaşanmaz. 

İdrar Kaçırma Tedavisi ile ilgili detaylı bilgi için telefon numaralarımızdan randevu alarak sizin için en uygun tedavi sürecini Op. Dr. İlhami Atılgan ile görüşebilirsiniz.

Menü