Son Gönderiler

 

Aşk kasları olarak tabir edilen pelvik adaleler, cinsel bölgenin tamamında yer almaktadır ve biofeedback aşk kası egzersizi ile daha da işlevsel hale getirilebilmektedir. Pelvik kaslar,  cinsel organlara giden kan akışını hızlandırır, cinsel ilişki sırasında kayganlığı ve orgazm için lazım olan uyarılmayı sağlar. Aşk kasları, cinsel yaşam için önemli fonksiyonlar üstlenmenin yanı sıra idrarla ilgili fonksiyonlara sahiptir. Hamilelik ve doğum gibi etkenler aşk kaslarının gevşemesine neden olur. Bu sorun da cinsel ilişkiden alınan hazzı azaltır ve idrar kaçırma gibi sorunlara yol açar.

Aşk Kasları

Az kullanılmış, yıpranmış ve gücü azalmış, doğum sırasında yıpranmış ya da menopoz döneminde gevşemiş olan aşk kaslarının kasılma yeteneği azalabilir ya da sınırlanabilir. Bu da hem erkeklerde hem de kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluklarına yol açabilir.

Özellikle kadınların orgazm olmasını da etkileyen aşk kaslarının güçlenmesi lazımdır ki cinsel ilişki esnasında daha fazla haz duyabilsin. “Kegel Egzersizleri” adı da verilen aşk kası egzersizlerinde her gün bir ya da iki kere aşk kaslarının kasılması gerekir. Bazı kadınlar, aşk kaslarını bulmakta güçlük çeker, aşk kaslarının yerine, yanlışlıkla karın ya da uyluk kaslarını çalıştırırlar. Aşk kasları, idrarın akışını durduran kaslardır.

Kadın, aşk kasını bulamazsa sık sık idrara çıkmalı ve hemen idrarı durdurmalıdır. Bunu yapmakta zorlanan kadınlar vajinanın içerisine işaret ve orta parmaklarını yerleştirerek parmaklarını sıkıştırmalıdır. Bu da aşk kaslarının çalışmasını sağlar. Bütün bu egzersizler, kadının aşk kaslarından haberdar olmasına yardımcı olur. Aşk kaslarını çalıştıramayanlar için elektrik stimulasyon tekniği vardır. Kaslara konan eletrotlarla hangi kasların çalışıp çalışmadığı anlaşılabilir.

Aşk Kaslarını Tehdit Eden Faktörler

Aşk kaslarının vazifesini yapamamasına neden olan birtakım faktörler bulunmaktadır:

  • Hamilelik, doğum ve menopoz sürecinde aşk kasları gevşeyip fonksiyon yitimine uğrayabilir. Bu da cinsel ilişkiden haz almamaya ve idrar kaçırmaya yol açar.
  • Yeterince egzersiz yapmamak pelvik kasların çalışmamasına sebep olur.
  • Kilo ve obezite gibi sorunlar aşk kaslarının yükünü artırır.
  • Kabızlık ve ıkınma aşk kaslarını zayıflatabilir.
  • Bronşit, astım gibi hastalıkların yanında sigara da pelvik kasların zayıflamasına yol açar.
  • Yaş ilerledikçe aşk kaslarındaki kas dokusunda fonksiyon kaybı yaşanır.
  • Ağır yük kaldıran kadınların pelvik kaslarında da zayıflama olur.
  • Birtakım ameliyatlar aşk kaslarındaki sinirlere zarar verebilir.

Aşk kası egzersizi nasıl yapılır

Biofeedback Aşk Kası Egzersizi

Uzun bir süredir kullanılan aşk kası egzersizi, tansiyon ve kalp atış hızı gibi göstergeleri takip ederek aşk kasının eğitilmesi anlamına gelir. Aşk kaslarını bazı egzersizler yoluyla çalıştırmak mümkündür, ancak kadınlar bu egzersizlere uymamakta, tedavi sürecini sekteye uğratmaktadır. Ayrıca bireysel olarak aşk kaslarını çalıştırmak isteyenler için kasların yerini bulmak da ayrı bir sıkıntı sebebidir.

Biofeedback aşk kası egzersizi ile klinik ortamında pelvik kaslar çalıştırılabiliyor. Bir monitör yardımıyla aşk kaslarının az ya da çok çalıştırılıp çalıştırılmadığı takip ediliyor ve gerekli oranda çalıştırılması sağlanıyor. Pelvik kaslar üzerine yerleştirilen özel algılayıcılar ile biofeedback monitöründe kasların kasılma ve gevşeme düzeyleri ölçülüyor.

Bu ekran sayesinde hangi kasın ne şekilde çalıştırılacağı öğretiliyor. En fazla 45 dakika süren seanslardan sonra tedaviyi alan kadın günlük hayatına dönebiliyor. İstenirse mindfullness çalışmaları ile daha etkin bir konsantrasyon sağlanıyor. Böylece hem cinsel ilişkiden daha fazla zevk alınıyor hem de idrar kaçırma gibi sorunların önüne geçiliyor.

Biofeedback Aşk Kası Egzersizi Ankara

Ankara Çankaya’daki Op. Dr. İlhami Atılgan kliniğinde yapılan biofeedback tedavisi aşk kası egzersizleri ile cinsel hayatınıza renk, idrar kaçırma probleminize kalıcı çözüm getirebilirsiniz.

Menü