Son Gönderiler

 

Cinsel ilişkiye girememe, hem kadın hem de erkekler için ciddi bir sorundur. Bunun fiziksel ya da ruhsal nedenleri olabilir. Cinsel ilişkiye girememe, tam bir cinsel birleşmenin olmasını da engeller.

Kadınlarda vajinismus, ilk gece korkusu ya da cinsel bir travma cinsel ilişkide sorun yaşamalarına yol açabilir. Cinsel ilişkiye giremeyen kadın ve erkekler, bireysel ve sosyal hayatlarında mutsuzluk yaşarlar. Cinsel ilişkiye girememe, pek çok kadın ve erkeğin etkilendiği bir sorundur.

Cinsel İlişkiye Girememe Nedenleri

Cinsel ilişkiye girememenin birbirinden farklı ve birbiriyle ilişkili pek çok nedeni bulunabilir. Bu problemler şu şekilde maddeleştirilebilir:

  • Psikolojik nedenler
  • Fiziksel nedenler
  • Ağrı (disparoni)
  • Cinsellikle ilgili bilgi eksikliği
  • Cinsel isteksizlik
  • Partnere bağlı sorunlar

Psikolojik Nedenler

Vajinismus, cinsel ilişkiye girememenin en önemli nedenlerinden biridir. Vajinismus sorunu yaşayan kadınlar, ön sevişmeyi normal bir kadın gibi yaşarken ilişki sırasında irade dışı kasılmalar söz konusu olabilir. Böyle durumlarda cinsel ilişki gerçekleşmez ya da istenen biçimde gerçekleşmez. Kasılmanın yaşanmasıyla kadın, eşini iter ve kendini geri çeker. Sonrasında ağlayıp üzülebilir ve kronik mutsuzlukla yaşayabilir. Bu durum zaman geçtikçe daha büyük bir sorun halini alır ve kendi kendine düzelmez. Durum ciddileştikçe boşanmalar da söz konusu olabilir. Ancak vajinismusun tadavisi vardır ve kliniğimizde birkaç seanslık uygulamalarla sorun giderilir.

Fiziksel Nedenler

Kızlık zarıyla ilgili sorunlar cinsel ilişkiyi engelleyebilir. Kızlık zarının kalın, yüksek kenarlı ya da bölmeli oluşunun yanı sıra vajinada bölmelerin olması cinsel ilişkiye girmeyi engeller. Vajina kanalı olmayan ya da dar ve kısa olan kadınlar da bu sorunları yaşayabilir. Vajina girişindeki kitlelerde bir başka sorundur. Bunlar, cerrahi operasyonlarla alınabilir.

Ağrı (Disparoni)

Cinsel ilişki esnasına duyulan ağrı, ilişkinin başarısını etkiler. Vajinal enfeksiyonlar, lokalize vulvodini (bölgesel ağrı), dış genital alanda duyulan ağrı, kronik kaşıntı, ciltteki incelme de ağrıya ve cinsel ilişkiye girememeye neden olabilir.

Cinsellikle İlgili Bilgi Eksikliği

Cinsellikle ilgili bilgisi az olan kadınlarda cinsel ilişkiye girememe sorunları söz konusu olabilir. Kızlık zarı, vajina, kadın cinsel organının anatomisi hakkında bilgi sahibi olmayan kadınlarda bu sorun çok fazla görülür ve bunlar eğitimle aşılabilir.

Cinsel İsteksizlik

Cinsel isteksizliğin süreklilik kazanması da cinsel ilişkinin önündeki en büyük engellerden biridir. Cinsel soğukluk (O Shot – G Shot), sertleşme sorunları (P Shot), yakınlaşma korkusu, cinsel tiksinti cinsel terapi yöntemleri ile aşılabilecek sorunlar arasındadır.

Partnere Bağlı Sorunlar

Erkeğin erken boşalması, cinsel isteksizliği ve ereksiyona ulaşamaması cinsel ilişkiye girememenin nedenleri arasında yer alır. Bedensel ya da psikolojik etkenler cinsel ilişkideki başarıyı etkiler.

Cinsel İlişkiye Girememe Tedavisi

Cinsel ilişkiye girememek, psikolojik ya da fizyolojik bir nedene bağlı olabilir. Bundan dolayı, bu sorunu yaşayan kadın ve erkekler, muhakkak surette bir uzman desteği almalıdır. Cinsel ilişkiye girememe nedeni belirlenip buna uygun bir tedavi metodu belirlenmelidir. Bu tedavi, cinsel ilişki sorunu yaşayanlar konusunda özel bir eğitim almış olan jinekolog ya da psikiyatrist hekimler tarafından yapılır. Çünkü hekimin konu hakkında bilgi ve tecrübe sahibi olması, terapi yöntemleri konusundaki bilgisi; sonucun başarılı olmasında oldukça önemlidir.

Türkiye’de “seksoloji” konusunda uzmanlık sahibi olanların sayısı azdır, bu yüzden bu konuda bilgi ve uzmanlığını artırmış hekimlerle çalışmakta yarar bulunmaktadır. Dikkat edilmesi gereken husus, bu sorunların çözümlenmesi için doğru merkeze gitmektir. Doğru metotlarla ve kişinin ihtiyacı olan tedavinin uygulanması oldukça önemlidir. Çünkü herkesin cinsellikle ilgili sorunu birbirinden farklıdır ve tedaviler de kişinin yaşadıklarına göre şekillenmektedir. Merkezimizde, bugüne dek pek çok hasta cinsel ilişki sorununu atlatmıştır. Bu noktada, karar, azim ve sabır oldukça önemlidir.

Menü