Son Gönderiler

 

Cinsel isteksizlik tedavisi, çiftler arasında çeşitli nedenlere bağlı olarak cinsel arzu ve motivasyonda eksiklik veya hiç olmaması problemlerini çözmeye dayanmaktadır. İsteksizlik tedavilerinde en kritik nokta, sorunun neden kaynaklandığının sağlıklı bir şekilde tespit edilebilmesidir.

Bu amaçla hasta, uzman doktora tüm açıklığıyla problemlerini anlatabilmelidir. Ayrıca yan etkilerden kaynaklı bir sorun olup olmadığının anlaşılabilmesi için yaşam alışkanlıklarından varsa kullanılan ilaçlara kadar bilgi alınmalıdır.

Cinsel İsteksizlik İçin Ne Yapmalı?

Cinsel isteksizlik tedavisi için atılan ilk adım problemin kaynağının tespit edilebilmesidir. Eğer cinsel soğukluk:

 • Kullanılan ilaçlardan
 • Henüz farkında olunmayan bir hastalıktan
 • Genital bölgedeki fiziki bir sorundan

Kaynaklanıyorsa hastanın birincil problemi cinsel isteksizlik değildir. Bu durumda öncelikle altında yatan neden tespit edilerek tedavi edilmeye çalışılır.

Cinsel İsteksizlik Nasıl Anlaşılır?

Cinsel isteksizlik, yanlış veya yetersiz cinsel bilgilerden kaynaklı zaman içerisinde alışkanlık haline gelen sorunlarla sıkça karıştırılabilmektedir. Kadınlarda genellikle

 • Cinsellikten bir şey anlamıyorum
 • İlişkiye girmekten zevk almıyorum
 • Eşimin yaklaşımı bana itici geliyor
 • Cinsel ilişki daha çok ağrı verici bir his oluşturuyor

tarzında şikayetler dile getirilmektedir. Bu tür şikayetlerle cinsel isteksizlik sorunu yaşayan hastaların çok büyük bir kısmında aslında orgazm olamama veya fiziksel sorunlardan kaynaklı başka problemler isteksizliğe neden olmaktadır. Örneğin orgazm olamayan bir kadın için ilişkiye girmek keyif vermediğinden zamanla rutin bir işlem haline gelmekte ve yaşadıklarını cinsel isteksizlik olarak tanımlamaktadır.

Diğer bir örnekte ilişkiye girdiği zaman genital bölgesinde ağrı oluşan kadınlar, haliyle cinsellikten keyif alamayacağından yine sorunu cinsel isteksizlik olarak tanımlayabilmektedir. Söz konusu cinsel yoksunluk herhangi bir hastalık, kullanılan ilaçların yan etkisi ya da yetersiz cinsel bilgi kaynaklı değilse tıbbi anlamda cinsel isteksizlik tedavisi gerektiğinden bahsedilebilir.

Cinsel İsteksizlik Tedavisi Ankara

Cinsel isteksizlik çok büyük oranda tek bir sorun kaynaklı yaşanmamaktadır. Birden fazla sorun sonucu cinsel soğukluk yaşanmakta ve bu da eşler arasında problemlere neden olabilmektedir.

 • Psikolojik nedenlere bağlı isteksizlik
 • Genital bölge ağrıları
 • Uyarılma eksikliği
 • Orgazm problemleri

Gibi sorunların bir kaçı birden cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir. Sorunun kaynağının anlaşılabilmesi için uzman desteği alınması, teşhis konulmasının ardından tedavi evresine geçilmesi gerekmektedir.

Op. Dr. İlhami Atılgan’ın Ankara Çankaya’daki kliniğinden randevu alarak tedavi fiyatları ve süreçleri hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Menü