Son Gönderiler

 

BağlantıCinsel Problemlerde Hipnoterapi hastaların problemleriyle yüzleşmesine ve uzman desteğiyle çok zor gibi görünen sorunların üstesinden gelinmesine yardımcı olan etkili bir tedavi yöntemidir. Birçok rahatsızlığın temelinde fiziki unsurların dışında engeller bulunmaktadır. Bu engeller bilinçaltı veya duygusal karakteristik özelliklerden ileri gelebilmektedir.

Cinsel Problemlerde Hipnoterapi kişinin kendi kendine aşmakta zorlandığı, çoğu zaman farkında bile olmadığı sorunlarını keşfetmesini sağlar. Hipnoz etkisindeyken yapabileceklerini keşfetmesiyle de bu sorunların üzerine giderek tamamen yenebileceğini fark eder.

Hipnoz Nedir?

Hipnoz ile ilgili tarihteki ilk yazılı kaynaklar yunan kültürüne aittir. Bu nedenledir ki Yunancada uyumak anlamına gelen Hipnoz kelimesiyle dünyaya yayılmıştır.

En genel tabiriyle hipnoz, uyku ile uyanıklık arasında, bilincin zannedilenin aksine tamamen açık olduğu, dışarıdan gelen telkinlere cevap verilen bir ruhsal rahatlama halidir. Hipnozdaki kişi yaptıklarının ve söylediklerinin farkındadır. İstemediği bir şeyi zorla yapmaya yönlendirilemez veya söylemek istemediği şeyler için zorlanamaz. Çünkü böyle bir durumda hipnoz etkisinden çıkılır.

Bilinç üzerindeki baskı kalktığından dolayı sadece son derece rahat bir ruhsal durum içerisine girilir. Kişinin gözleri kapalı olduğu için uyuyor zannedilse de aslında tam olarak bir uyku hali değildir. Hipnoz halinde birey kendisini rüyadaymış gibi hisseder ve yaşadığı anları hatırlar.

Hipnoterapi Nedir?

Hipnoterapi, hipnoz etkisinin tedavi maksadıyla kullanılması yöntemine verilen addır. Bu tedaviyi uygulayabilen uzmanlara ise hipnoterapist denilir. Hipnoterapi yapabilen uzmanlar; tıp eğitiminin dışında özel eğitimler alarak bu yöntemi uygulayabilmektedir.

Hipnoterapi uzun yıllardır psikolojik rahatsızlıkların, öz güven problemlerinin, cinsel hastalıkların tedavisinde ve kişisel gelişim, yaşam kalitesinin arttırılması amacıyla kullanılmaktadır. Avrupa, Amerika gibi coğrafyalarda oldukça yaygın olmasına rağmen ülkemizde yeni yeni kabul edilen, ön yargı ile yaklaşılan bir tedavi yöntemidir.

Cinsel Problemlerde Hipnoterapi

Cinsel problemlerde hipnoterapi etkin olarak kullanılan bir tedavi yöntemidir. Kadınlarda en yaygın kullanım alanı vajinismus olmakla birlikte, cinsel tatminsizlikisteksizlikinfertiliteilişki esnasındaki korku endişe gibi sorunların çözümünde de kullanılmaktadır.

Sembolik imajinasyon teknikleri, hipnoterapi sayesinde hastanın bilinçaltından gelen her türlü olumsuz düşünce ve yaşanmışlıklar fark edilerek, üzerine gidilebilir. Hipnoterapistin vereceği telkinler yardımıyla, doğrudan sorunlar aşılabileceği gibi, diğer tedavi yöntemlerinin başarısını arttıran etkilere de ulaşılabilir.

Hipnoterapinin Avanlajları Nelerdir?

Ön yargı ile yaklaşılması nedeniyle neredeyse falcılık, büyücülük gibi yaklaşımlar gösterilse de istemeyen bir hasta zorla hipnoz edilemez. Ayrıca her kişilik yapısı hipnotize olmaya uygun olmayabilir. Kimi insanlara çok kolay hipnoterapi uygulanabilirken kimi insanlara çok zor ya da hiç uygulanamayabilir.

Cinsel problemlerde hipnoterapi avantajları:

  • Birebir yapılabilen bir tedavi yöntemidir
  • İş vakit bulamama vb. nedenlerden dolayı çift olarak gelemeyen hastalara uygulanabilir
  • Hastanın kendini çok rahat hissetmesi nedeniyle pek çok sorunun kaynağı keşfedilebilir
  • İlaç ve diğer tedavi yöntemleriyle elde edilemeyen olumlu sonuçlar alınabilir
  • Olumsuz tüm duygusal düşünce yapıları ile mücadele edilebilir

Hipnoterapide hastayı tedavi sürecine getiren hipnoz anı değil, hipnoz sırasında uzman doktor tarafından verilen telkinlerdir. Bu nedenle alanında yetkin kişilerden hipnoterapi tedavisi alınması gerekmektedir. Cinsel Problemlerde Hipnoterapi Ankara Çankaya‘daki muayenehanemizde Op. Dr. İlhami Atılgan tarafından uygulanmaktadır. Çözümü yokmuş gibi görünen cinsel sağlık problemleriniz için tedavi olabilir, merak ettiklerinizi doktorumuza danışabilirsiniz.

Menü