Doğum Sonrası Lazerle Çatlak Tedavisi

  1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek
  3. Doğum Sonrası Lazerle Çatlak Tedavisi
Son Gönderiler

 

Doğum Sonrası Lazerle Çatlak Tedavisi, hamilelik sürecinde ve doğum sonrasında estetik görünüşü son derece olumsuz etkileyen izlerin en zahmetsiz çözüm yoludur. Lazerle çatlak tedavisi yapan hastaneler ve klinikler arasında da farklar olabileceği unutulmamalıdır. Kullanılan lazer cihazına ve uzmanın uygulama tercihine göre etkilerde değişiklik olabilmektedir.

Hamilelik sürecinde kadınlar hormonal pek çok değişiklik yaşar. Bu değişimi fiziki faktörler de eklenince karın bölgesi başta olmak üzere kollarda ve bacaklarda derin çizgiler, çatlaklar oluşabilmektedir. Gebelik döneminde çeşitli bakımlarla bu etkiler azaltılmaya çalışılsa da kesin çözüm olmamaktadır.

Hamilelikte Cilt Gerilmeleri Ne Zaman Başlar?

Hormonal ve fiziki değişimlerin ciltte etkisinin ilk hissedilmeye başladığı zaman, hamileliğin üçüncü ayıdır. Bu andan itibaren fiziki değişimler gözlenebilir etkiye ulaşır. Buna bağlı olarak da ciltte gerilmeler olur. Gerilmeye bağlı çatlakların etkisi kadınlar tarafından hemen fark edilebilir düzeydedir.

  • Kaşınma
  • Kızarıklık
  • Döküntü

gibi faktörlerle cilt ilk sinyalleri vermektedir.

Doğum Sonrası Lazerle Çatlak Tedavisi

Doğum Sonrası Lazerle Çatlak Tedavisi uygulanan başarılı yöntemler arasında en az zahmetli ve en fazla olumlu etkiye sahip olanıdır. Bu etkinin elde edilebilmesi için Ankara Çankaya‘daki muayenehanemizde, alanının en gelişmiş lazer etkisine sahip Fotona Er:YAG lazer kullanılmaktadır. Fotona’nın etkin lazer teknolojisiyle özellikle derin çatlaklarda başarılı sonuçlar almak mümkündür.

Tedavide kullanılan lazer bir tür infrared, dolayısıyla kızılötesi ışındır. Gözle görülmeyen ancak cilt tarafından yoğun olarak uyarıcı etkiye sahip bu ışınlar, 2940 nm dalga boyu ile cildin ölü hücreleri olan epidermisten dermis tabakasına doğru yayılır. Cilltteki uyarılmayı asıl sağlayan ise bu tabakalardaki su molekülleridir.

Lazer ışınlarıyla üst tabakadaki soyulmalar cildin kendisini onarmasının yolu açılmış olur. Eski lazer uygulamalarına göre Er:YAG lazerin farkı ısı ile tahribat yaratmamasıdır. Işınların buradaki asıl hedefi ciltteki su moleküllerinin tetiklenmesidir. Isı tahribatı olmaması da iyileşme sürecinin çok daha hızlı olmasını sağlamaktadır.

Karın-Bacak Bölgesindeki Çatlaklar Giderilebilir mi?

Karın ve bacak bölgesindeki çatlaklar bu tabakaların yağlanma oluşumuna elverişli olması nedeniyle daha derin olabilmektedir. Bu nedenle de tedavi edilmesi daha zor çatlak bölgeleridir. Er:YAG lazer ile aynı etki prensibine sahip ancak farklı türde dalga gönderme işlevi bulunan Fraksiyonel Lazer uygulaması ile bu bölgedeki çatlakların ve izlerin onarılması mümkündür.

Fraksiyonel Lazer ile Çatlak Tedavisi

Fraksiyonel Lazer uygulama yapılacak bölgede geniş çaplı bir etkide bulunur. Gönderilecek olan lazer ışını aynı güçte ancak çok noktalı aktarımla cilde uygulanır. Uyarılma alanının çok noktalı olması ve arada kalan uyarılmamış sağlam derilerin de etkisiyle hızlı bir iyileşme sürecine imkân sağlanır.

Lazerle Cilt Estetiği Hangi Durumlarda Kullanılabilir?

  1. Ciltteki Leke ve Renk Farklılıkları
  2. Estetik Kusur Oluşturan Derideki İzler
  3. Hamilelik, Kilo Alımına Bağlı Çatlaklar
  4. Cildin Üst ve Alt Katmanlarındaki Çeşitli Lezyonlar

Kimler Doğum Sonrası Lazerle Çatlak Tedavisi Olabilir?

Fotona Er:YAG Lazer tedavisi tüm cilt tiplerinde kullanılabilen bir tedavi yöntemidir. Hamilelik sürecinde, emzirilen bebek olması durumunda 2. Aydan sonra lazer tedavisi uygulanmaktadır. 6 ayı gecen çatlaklar eski çatlak olarak kabul edilip tedavisi uzun ve zor olmaktadır. Bu süreçlerin dışında önemli bir rahatsızlığı olmayan her birey lazerle estetik görünüme kavuşa bilmektedir.

Er:YAG ve Fraksiyonel Tedaviler Kaç Seans Uygulanır?

Net bir cevap verilebilmesi için randevu alarak Op. Dr. İlhami Atılgan‘a merak ettiklerinizi danışabilir, seanslara karar verilebilmesi için muayene olabilirsiniz. Dolayısıyla hastadan hastaya ve cildin durumuna göre farklı süreçler yaşanmakla birlikte çok zor çatlak tedavilerinde bile 3-4 seans sonrası iyileşme sağlanabilmektedir.

Lazer Uygulaması Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ciltte yapılan tüm tedavilerde olduğu gibi nemli tutulması, direk güneş ışınından sakınılması yeterlidir. Uygulama bölgesine ve cilt tipinize göre detaylı bilgilendirme doktorumuz tarafından yapılmaktadır.

Doğum Sonrası Çatlaklar İçin Lazer Gerçek Bir Çözüm müdür?

Şu ana dek gerçekleştirilen herhangi bir tedavi yöntemiyle doğum sonrasında oluşan çatlakların tam olarak iyileşmesi ve cildin tümüyle eskisi gibi görünmesi mümkün değildir. En etkili doğum sonrası çatlak tedavilerinden biri olan lazer ile tedavide de uygulamayı alan kişinin cilt tipine göre %85’in üzerinde başarı sağlanmaktadır.

Lazer ile tedavi yönteminde, lazer ışınları; damarların üstünü etkiler ve derideki kızarıklığın azalmasını sağlar. Derinin üst ve alt tabakasına etkide bulunan fraksiyonel lazer tedavisi, son senelerin en etkili ve yeni tedavi yöntemlerindendir. Deri çatlaklarının bulunduğu bölgeye uygulanan lazer, çatlamış bölgelerde mikroskobik yaralar oluşturur ve bu alanlarda yeni epidermisle kollajen dokular meydana gelir.

Çatlamış bölgelerin renkleri, lazer tedavisinde çok önemli bir husustur. Kırmızı renkteki çatlaklar için pulse boya lazer kullanımı gerçekleştirilirken beyaz renkteki çatlaklar için de Fraksiyonel Erbiyum Yag lazerle tedavi yapılmaktadır. Doğum sonrası çatlak tedavisinin tamamlanmasıyla beraber küçük kızarıklar oluşabilir. Bunlar, kısa bir zaman içinde kaybolur.

Menü