Son Gönderiler

 

Genital bölge sarkması ilerleyen yaş faktörü, doğum ve hormonal değişimler gibi pek çok farklı nedene bağlı görülebilmektedir. Vajinal kanalda, iç-dış dudaklarda zamanla gevşeme, sarkma ve kırışıklık gibi sorunlar ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlar, lazer cihazıyla zahmetsizce çözümlenebilmekte, tedavinin ardından genital bölgede sıkılaşma ve dolgunluk gözlemlenmektedir.

Genital bölge sarkması konusunda en çok karşılaşılan sebepler gebelik ve doğumdur. “Labial tightening” ya da “vulvar tightening” olarak bilinen dış dudaklar ve labium minus adı verilen iç dudakların ideal görünümde olması hem estetik hem de genital bölge sağlığı açısından önemlidir.

Genital Bölge Sarkması Neden Olur?

Bazı nedenler, genital bölgede sarkmalara yol açabilir. Yaşın dışında aşağıdaki nedenler de genital bölgenin zamanla doku elastikiyetini kaybetmesine neden olur:

  • Doğum yapmak
  • Bağ dokudaki elastikiyetin zayıflığı
  • Sigara kullanmak
  • Hızlı kilo alıp vermek
  • Mantar enfeksiyonlarına bağlı kaşıntı
  • Farklı cilt hastalıklarının sonucunda oluşan irritasyon

gibi nedenler, genital bölgedeki dokularda ve dış dudaklarda sarkmalara yol açabilir. Sarkmaların hızı, menopoz döneminde östrojen hormonunun azalması ile daha da artmaktadır.

Genital Bölgede Ne Gibi İşlemler Yapılır?

İç ve dış dudak sarkmalarında birbirinden farklı işlemler yapılmaktadır. İç dudak sarkması, kırışıklığı ve esmerleşmesi gibi durumlar, iç dudak estetiği  (labia minora cerrahisi–labioplasti)  adı verilen işlemler ile çözümlenmektedir. Dış dudaklarda ise cerrahi bir işlem yapılmamaktadır, çünkü cerrahi işlemin genital bölgede iz bırakma olasılığı vardır. Cerrahi işlemin yerine dolgu uygulamaları, genital PRP ve lazer ile sıkılaştırma işlemleri tercih edilmektedir.

IFrame

Lazer ile Genital Bölge Dolgunluğu

Genital bölgedeki bağ dokusu zamanla sahip olduğu özelliği kaybederse kırışıklıklar meydana gelir. Lazer ışınları, cildin farklı katmanlarında bulunan kolajen bağ dokusunu hareketlendirir ve yeni kolajen elementleri oluşturabilir. Bu da genital bölgede dolgunluk, sıkılaşma ve gerginlik oluşturur.

Genital Bölge Estetiğinde Lazer Uygulaması

Genital bölgedeki sıkılaşmayı sağlamak üzere, genital epilasyonda kullanılan lazerlerden farklı lazer cihazları kullanılmaktadır:

  • Fraksiyone karbondioksit (CO2) lazer
  • Fraksiyone erbium yag (Er: Yag) lazer

Er-Yag lazer uygulaması ile cinsel bölgenizdeki cildiniz sadece dolgunluk kazanmaz, aynı zamanda parlaklık ve gerginlik de kazanır. Yani bu cihaz, renk açma ve beyazlatma işlemlerinde de kullanılır.

Lazerle Genital Bölge Sıkılaştırması Zararlı mıdır?

Bu işlemin herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Lazer ışınları cildin içine birkaç milimetre nüfuz eder, bundan dolayı lazerle genital bölgede yapılan sıkılaştırma işlemi;
Adet düzeni üzerinde herhangi bir etkisi bulunmamaktadır. Ayrıca bu işlem, yumurtalık ve rahme zarar vermez.
Lazer ile Genital Bölge Dolgunluğu

Lazer Cihazıyla Genital Dolgunluk

İşleme başlanmadan önce işlemin yapılacağı bölge tespit edilir. Bu işlemden sonra cildin yapısına göre lazer seçimi yapılır. Hemen hemen 20 dakika süren işlemden sonra ciltte bulunan kolajen doku uyarılır ve bu sayede sıkılaşma sağlanır.

İşlem Ne Kadar Sürer, Yan Etkisi Var mıdır?

Yaklaşık bir ay sonra genital bölgede belirgin bir gerginlik ve dolgunluk elde edilir. İşlemin hiçbir yan etkisi yoktur. Uygulamaya başlanmadan 30-40 dakika önce anestezik krem sürülür, bu kremler hastanın ağrı ya da sızı duymasını engeller.
ankara vajinal estetik

Uygulama Kimlere Yapılır?

18 yaşından büyük ve hamile olmayan herkese, bu işlem uygulanabilir.

Uygulamadan Sonra Neler Yapılmalıdır?

Uygulamanın ardından genital bölgede meydana gelen kızarıklık, su toplama ve soyulma gibi durumlar birtakım ilaçlar ve kremler yoluyla giderilmektedir. İşlemin ardından işinize başlayabilirsiniz. Sulanma olmadığı takdirde bir gün sonra sıcak olmayan suyla banyo yapılabilir. Ancak solaryum ve güneşlenme tavsiye edilmez.

Menü