Son Gönderiler

 

Genital bölgede siğil neden olur? Genç kadınlar arasında giderek yaygınlaşan genital bölgede meydana gelen siğiller, hem bedensel hem de psikolojik sorunlara neden olabilir. Farklı nedenleri olan genital siğiller, HPV virüsünün neden olduğu lezyonlardandır.

Genital bölgedeki siğiller, genel itibarıyla nemli olan vajinal organ girişinde, anüs çevresinde ve rahim ağzında görülebilir. Kabarık ve karnabahar görüntüsüne sahip olan bu lezyonlar, kimi durumlarda kanamalı bir şekilde seyreder. Kadınların bu tip bir rahatsızlığa maruz kalmaması için özellikle cinsel ilişki sırasında önlem almaları gerekir. Genital bölgede siğil neden olur? sorusunun yanıtını bulmaya çalışalım.

Kadınlarda Genital Bölgede Siğil Neden Olur?

Cinsel ilişki yoluyla bulaşan HPV, cinsel açıdan aktif olan kadın ve erkeklerin neredeyse yarısında rastlanan bir olgudur. Ancak kadınlarda erkeklerden daha fazla görünür. Önlem alınmadan yapılan anal ve oral cinsel ilişkiler, bu rahatsızlığın en büyük nedenidir. Bundan dolayı cinsel ilişki esnasında HPV virüsüne maruz kalmamak için önlem alınmalıdır. Virüsün cinsel ilişki olmaksızın bulaşması da söz konusudur. Prezervatif, cinsel ilişki esnasında bu hastalığın bulaşmaması için önemli bir tedbirdir. Ancak kimi durumlarda prezervatif de yetersiz gelmektedir. Çünkü prezervatif, HPV’nin nüfuz ettiği derinin tamamını kaplayamamaktadır.

Genital Siğilin Özellikleri?

Genital siğilin 100’den fazla çeşidi vardır. Bunlardan 60’ı zararsız olmakla birlikte yaklaşık 40 genital siğil türü ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. HPV virüsünün 1 ve 6. tipleri, siğilden sorumlu iken 16, 18, 31, 33, 35, 39, 45,51, 52, 56, 58, 59 ve 68. virüsler ise kanser riski taşımaktadır. Bunların içinde kanser riskine sahip en tehlikeli siğil tipleri 16 ve 18 numaralı olanlarıdır.

Genital Siğil Tanısı

Genital bölgede yer alan toplu iğne başı şeklindeki siğiller, HPV virüsünün enfekte olduğu lezyonlar olabilir. Bunlar ayrı ayrı bulunabildiği gibi bir arada da bulunabilir. Hekim incelemesi ve biyopsi alınarak gerçekleştirilen patoloji, tam olarak tanının konulmasını sağlar.

Genital Siğil Tedavisi

Genital siğillerin tedavi yollarından biri mekanik tedavidir. Mekanik tedavi;

  • Yakma
  • Dondurma
  • Cerrahi operasyonla çıkarma
  • Son zamanlarda Lazerle tedavisi daha popüler ve iyileşme süresi hızlı olduğundan tercih edilmekte dir.

Bu tedaviler, lezyonun büyüklüğüne göre belirlenir. Tedavinin yapılması, siğilin tam anlamıyla ortadan kalkacağı anlamına gelmez. HPV virüsü, tekrarlayabilen bir karaktere sahiptir. Eğer erken önlem alınmazsa lezyon büyüyebilir. İlerleyen dönemlerde akıntı ve kanama gibi sorunlara neden olabilir. Bunun için şüphelenildiğinde önlem alınması ve tedavi seçeneklerinden birinin uygulanması lazımdır.

Menü