Son Gönderiler

 

Genital estetik operasyonlar hem bu bölgede istenilen görünüme kavuşmak hem de çeşitli sağlık problemlerini gidermek için yapılır. Vajen estetik operasyonları, kadınların hem fizyolojik hem de psikolojik olarak mutlu olmasını sağlar.

Genital estetik operasyonlar ile kişi arzu ettiği görünüme kavuşur, yapısal problemlerinin üstesinden gelebilir. Genital bölgede cinsel organın asimetrisi ve diğer fizyolojik sorunlar, cinsel yaşamla birlikte genel bireysel mutluluğu da olumsuz etkilemektedir. Bu durum, hem cinsel ilişkide alınan doyuma zarar verir hem de günlük hayatta kişinin rahatsız olmasına yol açar.

Genital Estetik Operasyonlar Nelerdir?

Genital bölge estetik tedaviler, çeşitli sağlık sorunlarının üstesinden gelmek veya kişinin arzu ettiği görünüme kavuşması için uygulanabilir.

  • Vajina daraltma
  • Labioplasti
  • Kızlık zarı dikimi (Hymenoplasti)
  • Epizyotomi nedbelerinin çıkarılması

Başlıca genetik estetik tedavilerdir. Özellikle lazer estetik operasyonlar günlük yaşamdan geri kalmadan oldukça kısa tedavi süresine sahip uygulamalar olmasıyla sıkça tercih edilir.

Vajina Daraltma

Genetik nedenlerden, doğumdan, yaştan ya da geçirilen rahatsızlıklardan dolayı cinsel organlar genişleyebilir. Vajina daraltma operasyonu ile vajinanın sıkılaşması mümkün olacaktır. Aynı zamanda kişide görülen cinsel isteksizlik azalacak, psikolojik bir doyum sağlanacaktır. Vajinanın gevşemesi, cinsel açıdan sorunlara neden olabilir. Vajina gevşemesiyle birlikte hem kadında hem de erkekte orgazm sorunu meydana gelebilir. Epidural anestezi ya da genel anesteziyle hemen hemen yarım saat içinde vajinanın arka duvarından boylamasına bir parça çıkarılıp kesilmiş kenarlar birbirine dikilmekte ve böylece vajinanın bollaşmasına neden olan bölge çıkartılmış olmaktadır.

Labioplasti

Çok fazla doğum yapan veya zorlanarak doğum yapan kadınlarda gelecekte meydana gelebilecek cinsel problemlerin yok edilmesi için vajinoplasti işlemi yapılır. Vajinoplastiyle tabii görünüme sahip ve işlevlerini yitirmemiş vajinayla vajen girişi elde edilir. Farklı nedenlerden dolayı meydana gelen vajina genişlemesi, cinsel ilişkinin kalitesini düşürdüğü gibi idrar kaçırma, gaz, gaita tutamama şikayetlerine de neden olmaktadır. Vajinoplasti ameliyatı ile vajen girişi ve vajinanın dışa yakın bölgesinin üstündeki mukozal doku kaldırılıp vajina ve anüsün istemli daralmasını mümkün kılan kaslar birbirine yaklaştırılır. Ek olarak, yüzeydeki destek dokuları tamir edilerek vajen fazlalıkları kesilerek mukozası kapatılır. Bu işlemin yapıldığı kadın yeni bir vajinal doğum (normal doğum) yapmamalıdır. Aksi durumda, ameliyatın bir anlamı olmaz. Bu işlemi alan kadınlar, işlemin yapıldığı gün evine gidebilir, sosyal hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilir. Fakat cinsel ilişkiyi minimum 6 hafta ertelemek zorundadırlar.

Kızlık Zarı Dikimi (Hymenoplasti)

Kızlık zarı, yani Hymen; vajinanın giriş kısmında bulunan bir dokudur. İç dudakların 1-1,5 cm içindedir ve iç dudaklara bağlıdır. Orta kısmında vajinal salgıların akmasını sağlayan vajina açıklığı vardır.

Cinsel ilişki, mastürbasyon, travma ya da muayeneyle yırtılabilen kızlık zarından kimi zaman kayanayabilir kimi zaman kanamayabilir. Elastik kızlık zarlarında kanama olmayabilir ve bunlar, doğumla yırtılırlar. Damarsız olan kızlık zarlarında da kanama olmayabilir. Farklı nedenlerle yırtılabilen kızlık zarı, cerrahi müdahale ile anatomik yapısına kavuşturulur ve cinsel ilişki esnasında kanamanın gelmesi sağlanır. İlişki üzerinden geçen zaman kızlık zarının dikimine engel değildir. Geçici ve kalıcı olmak üzere 2 tip kızlık zarı dikim işlemi vardır.

Epizyotomi Nedbelerinin Çıkarılması

Epizyotomi, normal doğumda bebeğin başının rahat bir şekilde çıkması için vajen çıkışını genişletme işlemidir. Genişletilen kısım, doğumun ardından dikilebilir. Kimi zaman epizyotomi nedbelerinden dolayı ağrılı ilişki ya da cinsel tatminsizlik gibi rahatsızlıklar olabilir. Lokal veya genel anesteziyle nedbe dokusu çıkartılarak yaranın bulunduğu yerde reaksiyona yol açmayan dikiş materyalleriyle yeni bir estetik dikim işlemi yapılır. Bu sırada doğuma bağlı vajen yırtıkları da tamir edilir.

 

Menü