Son Gönderiler

 

Hipnoterapi Nedir, çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde kullanım alanı genişledikçe hastalar tarafından merak edilen ve sıkça yöneltilen bir sorudur. Hipnoterapi özetle hipnoz ve telkin yönteminin uygulandığı tedavi yöntemidir.

Terapi sırasında hasta, terapistin telkinlerine odaklanmış durumda ve yarı uyku yarı uyanıklık olarak tabir edilen bilinç konumundadır. Zannedildiğinin aksine hipnoz olan hasta savunmasız ve her istenileni uygulayan durumda değildir.

Hipnoz sırasında tedavi edici özellik, hastanın daha açık bir bilinç yapısıyla olumlu telkinlere duyarlı olmasıdır. Hipnoterapi TIP alanında uzmanlığı bulunan doktorlar veya psikologlar tarafından yapılmaktadır.

Hipnoz Nasıl Olunur?

Hipnoz etkisine alınmada bakışlar ve gözle odaklanma etkili olmaktadır. Konuşmalar ise hastanın tedavisine yardımcı olacak duyguların transferinde kullanılan bir araç gibidir. Hipnozda bu iki etki kullanılarak hasta, istenilen düşünce durumuna getirilir ve bu aşamada yüksek konsantrasyonla odaklanma tedavinin başarısını arttırıcı etkiye sahiptir.

Düşünce aşamasında:

 • Hasta bireysel dirençlerinden arınmış,
 • Zihin ve bedensel açıdan gevşemiş
 • Bilinçaltı aktif
 • Fiziksel açıdan dinlenme

konumundadır. Bu durumun uyku ile uyanıklık arasında olmasından dolayı “Hipnozdan Çıkamama” gibi bir ön yargı bulunmaktadır. Ancak böyle bir durum söz konusu değildir. Hasta herhangi bir şeyi yapmaya veya söylemeye zorlanamaz. Böyle bir durumda hipnoz etkisi geçmekte dolayısıyla tedavi amacına ulaşamamaktadır.

Hipnoz Hangi Hastalıkları Tedavi Eder?

Hipnoz nedir sorusundan sonra en çok merak edilen diğer bir husus hangi hastalıkların tedavisinde kullanıldığıdır. Hipnoterapi ile

 • Uyku Bozukluğu
 • Depresyon
 • Kronik Ağrılar
 • Davranışsal Bozukluklar
 • Madde Bağımlılıkları
 • Aşılamayan Fobiler
 • Cinsel Problemler (vajinismus, cinsel soğukluk vb.)

tedavi edilebilmekte, bir çok hastada etkili bir tedavi yöntemi olabilmektedir.

Hipnoterapi Nedir? Herkes Hipnoz Olabilir mi?

Her hastaya hipnoterapi uygulanamamaktadır. Çünkü bir grup insan çok kolay hipnoz etkisine girebilirken, başka bir grup çok zor veya hiç hipnoz olamamaktadır. Bazı kontrol mekanizmaları bozuk veya psikolojik çöküntü halinde olan hastalar hipnoz etkisine girememektedir.

Hipnoz için birbirinden farklı yöntemler kullanılmaktadır. Hangi yöntemle hipnoterapi uygulanacağına hastanın durumuna göre terapist karar vermektedir. Her halükarda dikkatini toplayamayan hastalar, hipnoz olacağı fobisi taşıyıp aşırı tedirgin olanlar terapistin telkinlerine odaklanamadığından hipnotize olamamaktadır.

Cinsel Problemlerde Hipnoterapi

Cinsel problemlerde hipnoterapi aşla aşılamaz görünen, ilaç vb. tedavilerle sonuç alınamayan rahatsızlıklarda etkili bir çözüm yolu olabilmektedir. Özellikle psikolojik-duygusal nedenlere bağlı rahatsızlıkların tedavisinde son derece rahat bir tedavi deneyimi sunmaktadır.

Uzman doktorla yüz yüze yapılması ve hastaların en rahat hissettikleri düşünce yapısında, doğru telkinlerle yönlendirilebilmesi hipnoterapinin en büyük avantajlarıdır. Sorunlarına hipnoterapi ile çözüm bulmak isteyen hastaların dikkat etmesi gereken konuysa bu tedaviyi TIP uzmanları veya psikologlardan aldıklarından emin olmalarıdır.

Menü