Son Gönderiler

 

İç dudak sarkması nedir veya labioplasti ameliyatı nasıldır gibi sorular kadınlar tarafından merak edilen genital bölge estetik operasyonlarıdır. Kadının genital bölgesinde kimi zaman genetik özelliklerden kimi zamanda sonradan meydana gelen fiziki değişikliklerden dolayı labium minos adı verilen iç dudaklarda sarkma ve aşırı büyüklük olabilmektedir. Dolayısıyla estetik cerrahiye en sık başvuru nedenlerinden biri labioplasti operasyonlarıdır.

Vajinal bölgedeki iç dudakların dışarıya doğru hafif sarkık olması normal bir durum olarak karşılanabilir. Ancak belirli bir boyuttan sonra:

  • İç çamaşırı ile sürekli temas nedeniyle tahriş
  • Mayo, tayt vb. dar giysilerin rahat giyilememesi
  • İdrara çıkma sonrası sürekli ıslak kalma
  • Enfeksiyon ihtimalini arttırma
  • Cinsel ilişkinin ağrılı geçmesine neden olma
  • Özgüven eksikliği

gibi sorunlara neden olmaktadır.

İç Dudak Sarkması Nedeni

İç dudak sarkması nedir konusunun ardından bu problemin nedenlerine değinecek olursak iki temel sebep olduğunu görürüz. Birincisi kişinin doğuştan gelen özelliklerinden kaynaklı yapısal nedenlerdir. İkincisi ise hamilelik, kilo alma-verme, hormonal düzensizlikler gibi sonradan ortaya çıkan nedenlerdir. Her iki durumda da cerrahi operasyon veya lazerli uygulamalarla tedavi mümkündür.

İç Dudak Sarkması Nasıl Geçer?

Labioplasti operasyonları için cerrahi müdahale veya lazer yardımıyla küçültme işlemleri rahatlıkla uygulanabilmektedir. Cerrahi operasyonlar ortalama 45-60 dk. kadar süren ve lokal anestezi ile yapılan tıbbi müdahalelerdir.

  • Ameliyatlarda eriyen dikiş kullanılır
  • Operasyon sonrası ufak kanamalar görülebilir
  • Her cerrahi uygulamalarda görülen ameliyat şişlikleri 7-10 gün boyunca oluşur
  • Yaklaşık 1 aylık cinsel perhiz uygun görülmektedir.

İç dudak sarkması için krem ya da iç dudak sarkması egzersizleri gibi yöntemler hastalar tarafından sıklıkla araştırılır. Fiziki yapı bozukluğundan meydana gelen bu bozukluğun kesin çözümünün cerrahi operasyonlar veya lazerli tedaviler olduğu unutulmamalıdır. Labioplasti ameliyatları, lazer tedavisine oranla biraz daha zahmetli ve iyileşme süreci uzun tıbbi çözümlerdir.

Lazerle labioplati operasyonlarında cerrahi kesiler lazer ile yapıldığından hasta kaldığı yerden normal yaşam koşullarına devam edebilmektedir. Lazer sonrası cinsel perhiz uygulaması ise hastanın cilt yapısına göre değişmekle birlikte 7-10 gün arasında gerekli görülürse istenebilmektedir.

İç Dudak Sarkması Nelere Sebep Olur?

İç dudak sarkması nelere sebep olur veya estetik kusur dışında hangi sağlık sorunlarına yol açabilir? İç dudakların normalden büyük olması veya sarkmasının ilk olumsuz etkisi idrar yolları enfeksiyonlarına neden olabilmesidir. Sürekli ıslak kalan dudaklar enfeksiyon sorunlarına kapı aralar.
İç çamaşırlara sürtünmesi sonucu tahriş, dar giysilerin giyilmesi durumunda çok belirgin görünmesi, dışarıda kalan sarkık derinin kuruması sonucu mukoza yapısını yitirmesi diğer sağlık sorunları olarak sıralanabilir.

İç Dudak Sarkması Evliliğe Engel Mi?

Labia minora sarkması veya büyüklüğü olarak da bilinen iç dudak sarkması doğuştan genital olabileceği gibi gebelik, doğum ve bazı rahatsızlıklara bağlı görülebilir. Merak edildiği üzere evliliğe engel bir rahatsızlık olmayıp giyimden enfeksiyona, ağrılı cinsel ilişkiden özgüven eksikliğine kadar pek çok sorunun tetikleyicisi olabilir.

Genital fonksiyonlarına rahatsızlık verecek derecede iç dudak sarkması veya büyüklüğü olan hastalar uzman doktora başvurarak tedavi olmalıdırlar. Aynı şekilde estetik görünümünden memnun olunmamasına bağlı özgüven eksikliğinde de doktora başvurarak çözüm aranmalıdır.

Hipertrofi görülen labialarda sarkma sadece bir dudakta olabileceği gibi her iki dudakta da görülebilir. İdrara çıkma sonrası sürekli ıslak kalması durumunda enfeksiyon problemlerine zemin hazırlayacağı, daha büyük genital bölge rahatsızlıklarına neden olabileceği unutulmamalıdır. Genital muayene sonrası doktorunuzun uygun görmesi halinde estetik operasyonla rahatsızlık giderilebilmektedir.

İç Dudak Sarkması Nedir, Kimler Tedavi Olabilir?

Genital bölgedeki dış dudakların dışına sarkan, giysilerle sürekli temas halinde olacak kadar büyük olan iç dudaklar yukarıda saydığımız gibi çeşitli sorunlara neden olmaktadır. iç dudak sarkması olarak adlandırılan bu durum bekar, evli veya çocuk doğurmuş fark etmeksizin tıbbi operasyonlarla giderilebilmektedir. Labioplasti operasyonlarının kızlık zarına da hiçbir zararı bulunmamaktadır.

 

Menü