İlişki Sırasında Ağrı Disparoni Nedir?

 1. Anasayfa
 2. Vajinismus
 3. İlişki Sırasında Ağrı Disparoni Nedir?
Son Gönderiler

 

Ülkemizde her 10 kadından birinde görülen ilişki sırasında ağrı disparoni nedir? Cinsel ilişki ağrısı olarak bilinen disparoni, kadının cinselliği etkileyen, kendine özgüvenini yitirmesine neden olabilen ilişki sırasında vajinada yanma ve acı hissedilmesi durumudur. Sadece cinselliği etkilemekle kalmaz aynı zamanda eşler arasında problem doğuran ve günlük hayatı olumsuz etkileyen bir sorundur.  Disparoni durumunun erken dönemde tedavi edilmesi, çiftler arasındaki huzursuzlukların da önüne geçilmesine katkı sağlar. Cinsel ilişki ağrısının tedavisi için mutlaka uzman hekime başvurulması gerekir. Detaylı analizlerden sonra tedaviye başlanmalıdır.

Cinsel İlişki Sırasında Karın Ağrısı Neden Olur?

Cinsel ilişkide ağrı hissedilmesi normal bir durum olarak algılanmamalıdır ve bu ağrının altında yatan birden çok farklı neden olabilir. Yumurtalık kisti, vajinismus, vulvadinya gibi rahatsızlıklardan kaynaklı olabilir. İlişki sırasında kasıklarda ağrı, karın bölgesinde yanma gibi hislerde disparoni kaynaklı olabilir. Bu nedenle, ağrının hangi bölgede hissedildiği oldukça önemlidir; çünkü birden çok disparoni türü bulunur ve tedavi bu türlere göre belirlenebilir. İlişki sırasında ağrı hamilelik nedeniyle olma ihtimali de bulunur. Bu nedenle sorun büyümeden, sorunun kaynağını anlayabilmek için mutlaka güvenilir ve konusunda referansları bulunan bir hekime başvurulmalıdır.

İlişki sırasında ağrının farklı türleri vardır:

 • Vajina girişinde ağrı ve ilişki sırasında kasıklarda ağrı
 • İlk cinsel ilişki deneyimi ile ortaya çıkan primer disparoni ve sonradan ortaya çıkan sekonder disparoni
 • Eşe ve duruma karşı ortaya çıkan durum disparoni ve genel duruma karşı ortaya çıkan genel disparoni
 • Fiziksel disparoni ve psikolojik disparoni

olarak kategorilendirilir. Hissedilen acının ya da ağrının hangi türe ait olduğu bulunduktan sonra hekim tarafından gerekli tedavi başlatılır.  Cinsel ilişki ağrısından şikayet eden kişilere yapılan muayeneden sonra eğer hekim gerekli görürse tedaviye psikolojik destek de eklenebilir.

Disparoni nedenleri nelerdir?

Cinsel yaşamın ilk başladığı dönemlerde kadınlarda bu ağrılar sıklıkla yaşanabilmektedir. Cinsel ilişliye kadının yeteri kadar hazır olmadığı anlarda ağrılar daha şiddetli hissedilir. Ancak cinsel yaşama başlangıcın üzerinden uzun bir zaman geçmesine rağmen ağrılar devam ediyor, cinsel ilişki katlanılamaz bir hal alıyorsa jinekolojik muayene yapılması için uzman doktora başvurulmalıdır.

Disparoni ağrıları iki farklı durum altında incelenir.

 • Yüzeysel Disparoni
 • Derin Disparoni

Yüzeysel disparoni henüz vajina girişinde ağrı hissi oluşması durumudur. Derin disparoni ise penisin girişinden sonra vajinaiçinde hissedilen ağrılardır. Vajina girişine bağlı problemlerin başlıca nedeni kızlık zarının sert olması veya kendini yenileyen yapıya sahip olmasıdır. Vajinal kuruluk (Vajinal Lubrikasyon), doğum kesileri ve enfeksiyonlar yine yüzeysel disparoni sebepleridir.

Kitle veyatümörler, vajina sarkması, doğumsal defermasyonlar, pelvik iltahabi, hemeroid ve idrar torbasına bağlı rahatsızlıklar da derin disparoniye neden olan başlıca problemlerdir. Tüm bunların dılında psikolojik sorunlara bağlı da ilişki sırasında ağrı hissedilebilmekte,i hatta vajinismus tanısı konulan hastalarda hiç cinsel ilişkiye girememe gibi sorunlarla karşılaşılmaktadır.

Cinsel ilişki esnasında duyulan ağrı ve diğer anormal durumlarla ilgili doğru tanı konulması için uzman doktorlara başvurularak, belirtilerin paylaşılması gerekmektedir.

 • Cinselliğe bakış açısı ve düşünceler
 • Eş ile alakalı problemler
 • Geçirilen hastalıklar ve ameliyatlar
 • Kullanılan ilaçlar

İlişki Sırasında Acı Çekmemek İçin Ne Yapılmalı?

Cinsellikte duyulan ağrılar nedeniyle birçok kadın ilişki sırasında ağrı disparoni nedir sorusuna yanıt arar. İlişki sırasında kasıkta batma, acı ya da ağrı gibi durumlara karşı hekim kontrolü en doğru yol olacaktır. Ancak tedavi gerektirmeyen durumlarda aşağıdaki yöntemler tavsiye edilebilir:

 • Fiziksel rahatsızlık yoksa cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı kullanılabilir.
 • Eşinizle konuşun. Hangi pozisyonlardan daha çok zevk aldığınızı ya da ne zaman acı ya da yanma hissettiğinizi aktarabilirsiniz.
 • Ön sevişmeyi uzun tutun.
 • İlişki öncesinde size rahatlatacak aktiviteler yapın. Sıcak bir duş bedeni rahatlatan aktivitelerdendir.

Cinsel İlişki Ağrısı Disparoni Tedavisi

Disparoniye neden olan kaynak bulunduktan sonra hekim tedaviye karar verebilir. Fiziksel nedenin bulunması durumunda; disparoni ilaçları ile tedavi ya da cerrahi müdahale gibi seçenekler bulunur. Disparoni tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır ve dünya genelinde hem erkek hem de kadınlarda sıklıkla karşılaşılabilen bir durum olmasına rağmen, güncel tedaviler ile birçok kişi sağlığına kavuşur.

İlişki Sırasında Ağrı Disparoni Nedir?

Cinsel problemlerinizi, Ankara Çankaya’daki Op. Dr. İlhami Atılgan Kliniği’nde çözüme kavuşturabilirsiniz. Bize ulaşın ve hemen randevu kaydınızı oluşturalım.

Menü