Son Gönderiler

 

İlişki sırasında sertleşmenin bitmesi ya da penisin yeterince sertleşememesi; çok önemli bir erkek cinsel problemidir. Bu da cinsel ilişkiye girememe gibi sorunları beraberinde getirir. “İktidarsızlık” olarak da bilinen sertleşmenin bir sorun olduğunun teşhisi için erkeğin en az 6 ay süresince b u problemi yaşaması lazımdır.

Sertleşme sorunu, bazen cinsel ilişki esnasında bazen de mastürbasyonda meydana gelmektedir. Hiç sertleşememe ya da yeteri kadar sertleşememe durumları için “erektil disfonksiyon, impotans, empotans, ereksiyon problemi” gibi terimler de kullanılır. Cinsel ilişki anında sertleşememe sorununun bazı nedenleri bulunmaktadır. Yaş, beslenme, ilaç kullanımı, stres ve ruhsal sorunlar ilişki sırasında sertleşmenin bitmesi gibi sorunlara yol açmaktadır.

İlişki Sırasında Sertleşmenin Bitmesi

 

İlişki esnasında yaşanan sertleşme probleminde yaş önemli bir yere sahiptir. 40 yaşının üzerindeki erkeklerde bu sorunla karşılaşılmaktadır. Sertleşme, sinir sisteminin irade dışı reflekslerinden biridir. Hissedilen hazza bağlı olarak penis sertleşir. Penisin anatomik yapısında ya da sinir sisteminde bir sorun varsa sertleşme zorlukları yaşanabilir. Normal şartlarda penis, vajina içine kıvrılmadan girecek kadar sertleşmeli ve cinsel ilişki boyunca bu sertliği korumalıdır. Eğer penis vajinaya girerken bükülür ya da kıvrılırsa ideal sertlik sağlanamamış demektir. Kimi erkekler, kadın partner üzerlerindeyken sertliklerini devam ettiremeyebilir. Bu fizyolojik bir sorundan ziyade başarısızlık endişesi yani performans anksiyetesiyle ilgili bir sorundur.

Sertleşme Probleminin Türleri

 

Sertleşme sorunları, erkeklere göre değişebilmektedir. Sürekli olarak sertleşme yaşayamayan erkeklerin yanı sıra sonradan sertleşme sorunu yaşayan erkekler de vardır. Belli bir kişiye karşı sertleşme yaşayan erkekler olabileceği gibi tüm cinsel partnerlere karşı sertleşme sorunu yaşayan erkekler de vardır. Öte taraftan sertleşmenin fiziksel (organik) kökeni olabileceği gibi psikolojik bir kökeni de olabilir.

Sertleşememenin Nedenleri

Sertleşememenin farklı nedenleri bulunmaktadır. Her erkekte bu nedenlerin hepsi de bir arada görülmeyebilir.

  • Fiziksel sorunlar
  • Psikolojik sorunlar
  • Yaş

gibi nedenler, ilişki sırasında sertleşmenin sağlanamamasının nedenleri arasında yer alır.

Sertleşme sorunu, fiziksel bir nedenden kaynaklanıyorsa kişide şeker, kalp, prostat, tiroid hastalıklarının yanı sıra hormonal bozukluklar da olabilir. Bunun dışında kronik alkolizm, aşırı derecede sigara tüketmek, madde bağımlılığı da fiziksel sebepler arasında sayılabilir. Penis kırılması ya da eğriliği yaşayan erkeklerde de bu sorunlarla karşılaşılabilir. Bazı psikolojik faktörler de sertleşme sorununun yaşanmasına yol açabilir. Evlilikle ilgili sorunlar, kadının baskın olması, iletişim sorunları, aldatılma ya da aldatma, erkeğin katı gelenekçi ve dini kurallarla yetiştirilmesi, çocukluk döneminde yaşanan travma, ilk cinsel tecrübenin kötü geçmesi, taciz, tecavüz, cinsel bilgi eksikliği, endişe, stres sertleşmenin psikolojik nedenleri arasında yer alır.

Sertleşme Probleminde P Shot Tedavisi

Cinsel organdaki doku ve kas kütlesine onarıcı etkide bulunan P Shot ile ereksiyon problemlerine çözüm üretilebilmektedir. PRP enjeksiyonu ile gerçekleştirilen P Shot için uygun olup olmadığınız ve tedavi hakkında detaylı bilgi için kliniğimizi arayabilirsiniz.

Menü