Infertilite Kısırlıkta Stresin Önemi

  1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek
  3. Infertilite Kısırlıkta Stresin Önemi
Son Gönderiler

 

Stresten kaynaklı infertilinenin oluşumuna dair gözlemlenen çok az vaka vardır. bunun dışında, bazı olaylara karşı yaşanılmış olan yüksek seviyelerdeki stres, kadınların hormon seviyelerinin değişmesine ve yumurtanın oluşum sırasında bozulmaya uğramasına sebebiyet verebilmektedir. Ayrıca, aşırı stresli kadınlarda fallop tüpü spazmlarına, erkeklerde ise sperm sayısının azalmasına da rastlanılmıştır. Stresin depresyona sebebiyet vermesi, bununla başa çıkmak için kulllanılan ilaçların genel olarak hormonlarla ilgili sıkıntılara yol açabilmesi durumu göz önüne alındığı zaman geçici de olsa infertilite üzerinde stresin olduğunu söylemek mümkün olabilmektedir.

İnfertilite tedavisi gören çiftlerde gebelik yaşanmaması durumunda, uygulanan tedavinin olmulu sonuçlanamayacağı endişesinin kronik bir strese sebep olduğu da kayıtlara geçmiştir. Çiftler infertiliteden ötürü zamanla kendi duyguları ve fizyolojik durumları hakkında çaresizliğe düşerler. Bu durum çoğu zaman ciddi krizlere yol açabilmektedir.

Genel olarak yapılan tedavilerin pozitif sonuçlara dönüşmesi mümkünken yaşanılan tedavi süreci, kullanılan ilaçlar ve bekleyiş çiftlerin stres altında yaşamalarına ve yaşam kalitelerinde olumsuz sonuçlara sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda kişilerin infertilite tedavisi yanında psikolojik destek de almaları tavsiye edilmektedir.

Menü