İnfertilite Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

  1. Anasayfa
  2. Tüp Bebek
  3. İnfertilite Nedir Nasıl Tedavi Edilir?
Son Gönderiler

 

infertilite nedir nasıl tedavi edilir konusunu bilinmesi gereken önemli noktalarıyla ele alıyoruz. Halk arasında kısırlık olarak dile getirilen infertilite, doğal yollardan 6 ay ile 1 yıl arasında çocuk sahibi olamama durumunda tanı konulabilen bir rahatsızlıktır. Hem kadın hem de erkeklerde görülebilen infertilite, aynı zamanda günümüzdeki hayat koşulları nedeniyle artış gösteren bir sağlık sorunu olarak kabul ediliyor.

infertilite “Kısırlık” Nedir?

Uzman doktorlar tarafından infertilite tanısının kesin olarak konulabilmesi için haftada 2 veya 3 kez cinsel ilişkiye giren çiftlerin, yaklaşık bir yıl süresince çocuk sahibi olamamaları hususu dikkate alınır. Yaş faktörüne bağlı olarak bazı çiftlerde 6 ay süresince hamilelik elde edilememişse, doktora danışmaları tavsiye edilir.

Kısırlık tanısının konulabilmesi için geçen süre genellikle çok uzunmuş gibi algılanmaktadır. ancak kadının bir adet döneminde hamile kalma olasılığının %18 olduğu düşünüldüğünde, söz konusu süreç doğal karşılanmalıdır. Yine de merak ettiğiniz veya danışmak istediğiniz konularda kulaktan dolma bilgilere güvenmek yerine uzman doktorlarla görüşülmesi daha doğru olacaktır.

İnfertilite Tedavisi Var mıdır?

Kısırlıkkadın ve erkekte hangi nedenlerden kaynaklandığı tespit edilerek, tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Her geçen gün genişleyen ve başarı yüzdesi artan tıbbi çözümler bulunmaktadır.

infertilite Nedir Nasıl Tedavi Edilir diye merak eden hastaların en çok sordukları sorulardan biri de tedavi sürecidir. Kısırlık Tedavi süreci hakkında kesin bir tarih aralığı verilememektedir. Rahatsızlığın kaynağına göre adım adım ilerleyen tedavi sürecinde kararlı bir şekilde doktor tavsiyelerine uyulması gerekmektedir. Medikal veya hormonal nedenlerden kaynaklı infertilite tedavilerinde sonuç alınamaması durumunda tüp bebek tedavisi aşamalarına geçilmektedir.

Kısırlığa Neden Olan Faktörler

Sanayi ve teknolojideki gelişmeler sonucu şehirleşmenin artması, dolaylı olarak sağlıklı yaşam standartlarına olumsuz yansımıştır.

Olumsuz etmenlerin en başında ise çevre kirliliği gelmektedir. Özellikle 2000’li yıllarla birlikte giderek etkisini gösteren küresel ısınmahava kirliliği ve buna bağlı oksijen/Co2 oranının azalması kaliteli sağlık alanlarını da yok etmektedir.

  • Beslenme alışkanlıklarına bağlı obezite
  • Katkı maddesi yoğun gıda tüketimi
  • Az veya düzensiz uyku
  • Radyasyon etkisi fazla elektronik cihaz kullanımı
  • Sorumluluk, iş vb. sebeplerle artan stres
  • Alkol ve tütün maddeleri kullanımı
  • Niteliksiz zaman yönetimi ile kısıtlı fiziksel aktivite

gibi faktörler kadın ve erkeklerde yaşam kalitesini düşürürken, sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir.

infertilite Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Doktorunuzun tedavi aşamalarına karar verebilmesi için rahatsızlığın kaynağını teşhis etmesi gerekmektedir. Kısırlık tedavisinde kadın ve erkeğin birlikte doktora baş vurmaları, tedavi sürecindeki zaman kaybını azaltacak ve teşhis konulmasını kolaylaştıracaktır.

Gerekli laboratuvar testlerinin yapılması, kısırlığa neden olabilecek rahatsızlıkların ortaya çıkarılabilmesi için uzman doktor desteği almak şarttır. İnfertilite ve tüp bebek tedavisinde ülkemizin en tecrübeli doktorlarından olan Op. Dr. İlhami Atılgan‘a merak ettiklerinizi danışabilir, tedavi sürecinize başlayabilirsiniz. Ankara Çankaya‘daki muayenehanemizden randevu almak için bizleri telefon numaralarımızdan arayınız.

IFrame

Menü