Son Gönderiler

 

Kadında infertilite Nedenleri sorunundan bahsedebilmek için düzenli ve korunmasız cinsel birliktelik olmasına rağmen; 35 yaş üstünde 6 ay, 35 yaş altında bir yıl süresince gebeliğin gerçekleşememesi gözetilmelidir. Kadında infertilite Nedenleri bir çok faktöre bağlı olmakla birlikte 7 madde halinde özetlenebilir.

Rahim Problemleri

Adet döneminin bitiminden bir kaç gün sonra ve yumurtlamadan bir kaç gün önce yapılan ilaçlı Rahim Filmi (Histerosalpingografi) ile kesin sonuca ulaşılabilir. Bu yöntemle:

Vajina içerisinde yapışıklık
Vajina boşluğunun durumu
Myom Kontrolü (anormal kas büyümesi)

gibi semptomların incelenir ve Kadında infertilite Nedenleri oluşturup oluşturmadığına karar verilir.

Fallop Tüplerine Bağlı Problemler

Gebelik oluşabilmesi için spermlerin vajina kanalını geçerek tüplerde yumurtaya ulaşması gerekmektedir. Dolayısıyla tüplerin açık olup olmadığı kontrol edilerek herhangi bir engel varsa tespit edilmelidir. Yapılan araştırmalara göre infertilite nedenlerinin %35’i Fallop Tüplerine bağlı problemlerden kaynaklanmaktadır. Doktorunuzun elde ettiği bulgulara göre laparoskopi (karın içi organların görüntülenmesi) uygulanabilmektedir. Fallop tüpleri hasarlı, kapalı veya yapışık durumdaysa cerrahi operasyon ile düzeltilebilir. Ancak cerrahi operasyonun başarı oranı doktorunuz tarafından düşük görülürse Tüp Bebek tedavisine karar verilebilir.

Serviks Problemleri

Serviks (vajina ağzı) problemi kimi zaman tek başına infertilite oluşumuna neden olabilmektedir. Erkek spermlerini hareketsiz hale getiren salgılar servikal mukusta, seminal sıvıda veya her ikisinde birden yer alabilmektedir. Serviks Problemleri olduğuna karar verilmesi durumunda; hareketli spermlerin rahim içine enjekte edildiği inseminasyon (aşılama) yöntemi ile tedavi yoluna gidilmektedir. Genel olarak üç veya daha fazla inseminasyon ile gebelik sağlanamazsa IVF ya da mikroenjeksiyon gibi farklı tedavi yöntemlerine geçilmektedir.

Yumurtlama Problemleri

Düzensiz veya anormal yumurtlama, infertilite oluşturan sebeplerin %5 ila 25’ini oluşturmaktadır. İdeal şartlarda her ay kadın yumurtalıklarındaki olgunlaşmamış yumurtalardan bir tanesi gelişip büyüyerek çatlar ve ovulasyon (yumurtlama) meydana gelir. Anovulasyon ise yumurtlamanın gerçekleşmemesidir. Elde edilen bulgulara göre adet düzensizliklerinin ve infertilitenin başlıca nedeni anovulasyondur.

  • USG ile ovulasyon takibi
  • Progesteron hormon düzeyinin incelenmesi
  • Bazal vücut ısısının incelenmesi
  • Serviks mukus testi

Uygulamalarının ardından yumurtlama sorunları tespit edilirse ilaç tedavisi ile yumurtlama sağlanabilmektedir. Bu tedavinin başarı yüzdesi oldukça yüksektir.

Karın Zarı Kaynaklı Problemler

Karın içindeki organları ve karın duvarını örten ince bir zar olan Periton dokusundan kaynaklı problemlerdir. Bu dokuda oluşan operasyon sonrası travma, iç organ enfeksiyonları ve endometriyozis, yapışıklıklara neden olabilir. Yapışıklıklar da yumurtaların kanallara ulaşmasını ya da kanal içinden ilerlemesini engellemektedir. En yaygın infertilite nedenlerinden biri de karın zarı kaynaklı problemlerdir.

Yaş Faktörü

Biyolojik nedenlerden dolayı ileri yaşlarla birilikte doğurganlık oranı azalmaktadır. Otuz yaş altında herhangi bir ay içerisinde hamilelik şansı % 20 iken, 40 yaş üzerinde bu oran yalnızca yaklaşık % 5 olarak öngörülmektedir. Tüp bebek gibi ileri infertilite tedavilerinde dahi 40 yaş üzerinde gebe kalma oranı azalırken, düşük ve bebeğin-fetusun anatomisindeki şekil bozukluğu (anomalili bebek) riski artmaktadır.

Sebebi anlaşılamayan İnfertilite

Tıbbi açıdan tüm araştırmalara rağmen Kadında infertilite Nedenleri ortaya çıkarılamamışsa, izah edilememiş infertilite durumu kabul edilir. Açıklanamayan infertilite tedavisinde aşılama yöntemi uygulanmakta olup, ilk 3 denemeden sonra başarı oranı azalmaktadır. Bu nedenle daha fazla aşılama yapılması çiftlerin isteği, kadın yaşının çok genç olması, kısa infertilite süresi dışında tercih edilmemektedir.

İnfertilite ve Tüp Bebek tedavisinde alanının en tecrübeli doktorlarından olan Op. Dr. İlhami Atılgan’ın Ankara Çankaya’da bulunan muayenehanesinde sizler de merak ettiğiniz konuları danışabilir; tetkikler sonucunda tedavi sürecinize karar verebilirsiniz.

Randevu almak için telefon numaralarımız: 0553 135 91 53 – 0312 439 44 99

Menü