Son Gönderiler

 

Kadında orgazm bozukluğu, genital bölge sinir uçları ile beyin arasında kısa süreli ve tüm vücutta hissedilen cinsel hazzın tepe noktasının yaşanamamasıdır. Bu haz seviyesine ulaşamama durumu cinsel tatminsizlik başta olmak üzere çeşitli olumsuz problemlere neden olabilmektedir.

Kadında orgazm bozukluğu normal koşullarda ilerleyen yaş faktörüne bağlı olarak 50’li yaşlarla birlikte görülmektedir. Ancak psikolojik, hormon düzensizliği, ilaç kullanımı gibi nedenlerle genç yaşlardan itibaren ortaya çıkabilen bir durumdur. Tedavi edilebilen bir rahatsızlık olan orgazm bozukluğu için ertelenmeden uzman doktorlardan yardım alınması kişinin genel yaşam sevincini de arttıracak önemli bir konudur.

Kadında Orgazm Bozukluğu Nedenleri

Halk arasında orgazm olamama, kadınlarda boşalamama, orgazmın yarım kalması, vajinal orgazm olamama gibi tabirlerle merak edilen bu problem:

  1. Hiç Orgazm Yaşanamaması (Primer Orgazm Bozukluğu)
  2. Sonradan Orgazm Yaşayamama (Sekonder Orgazm Bozukluğu)

Olmak üzere iki durumda incelenebilir. Bu iki tür bozukluğun “Genel Orgazm Bozukluğu” ve “Durumsal Orgazm Bozukluğu” olmak üzere iki farklı nedeni bulunmaktadır.

Genel problemlerde hasta vajinal veya klitoral orgazmı yaşayabilmekte ancak çeşitli nedenlerle orgazm olamama sorunlarıyla karşılaşmaktadır. Durumsal bozukluklarda ise hasta sadece belirli koşullarda orgazm yaşayabilmekte, koşullar değiştiğinde orgazma ulaşamamaktadır.

kadınlarda orgazm bozukluğu nedenleri

Kadında Orgazm Bozukluğu Tedavisi

Mastürbasyon, partnerbasyon veya cinsel ilişki yoluyla; cinsel uyarılmanın yaşandığı andan bir süre sonra tüm vücutta hissedilen ve vajinal kanal ya da klitoris bölgesindeki sinir uçlarından beyne gönderilen sinyallerle cinsel hazzın tepe noktasına ulaşılamaması problemine kadında orgazm bozukluğu denilir.

Unutulmaması gereken tüm kadınların orgazm duygusunu yaşayabileceğidir. Uzman hekimlerin Cinsel Terapi veya Cinsel Tedavi yardımlarıyla orgazm bozukluğu giderilebilir. Bu nedenle tedavi olmanın ertelenmemesi, gerek cinsel mutluluk gerekse de kendine özgüven duygusunun zedelenmemesi için önemlidir.

Orgazm Bozukluğunda Gözetilen Durumlar

Orgazm bozukluğu yaşayan hastalarda aşağıdaki durumlar göz önünde bulundurularak tedavi yöntemine karar verilir:

  • Kadının genital bölgesi ve cinsel yaşam ile ilgili yetersiz bilgi sahibi olması,
  • Genital bölgede cinsel uyarılma açısından önemli noktalardaki sağlık sorunları veya kalıtsal yetersizlikler,
  • Ön sevişmenin hiç yaşanmaması veya kısa süreli olmasına bağlı yetersiz cinsel uyarılma,
  • Kontrol kaybı yaşama korkusuyla kişinin istemsizce duygularını dizginlemesi,
  • Geçmişte yaşanılan olumsuz duygusal ve psikolojik sorunlar,
  • Eşler arasındaki yetersiz iletişim, birbirine karşı yeterince açık olamama,
  • Partnerin erken boşalma sorunu nedeniyle kadında yeteri uyarılmanın yaşanmadan ilişkinin sonlanması,
  • Depresyon, kaygı bozukluğu, duygusal travma gibi durumlar sonucu odaklanmanın güçleşmesi, cinsel yaşamın bu kaygılara bağlı tam olarak gerçekleştirilememesi.

Cinsel problemler ilişkinin zedelenmesinden başlayarak kişinin genel yaşam sorunlarının da artmasına neden olabilen durumlardır. Çekinmeden veya ertelemeden tedavi olan tüm hastaların hep bir ağızdan dile getirdikleri yegane yorum “keşke daha önce tedavi olsaydım” düşüncesi olmaktadır. Sizler de orgazm olamama, cinsel soğukluk, genital bölgedeki sağlık sorunları gibi durumlarda vakit kaybetmeden uzman doktorlara başvurarak pek çok problemin önüne geçebilir; çok daha mutlu bir sürecin kapısını aralayabilirsiniz.

Menü