Son Gönderiler

 

Halk arasında kadınlarda boşalma olarak tabir edilen orgazm, cinsel ilişki sırasında ya da mastürbasyonla en yüksek düzeyde cinsel uyarım yaşama halidir. Beyin, cinsel duyguları hissettiğinde genital organa ve bölgelere eş zamanlı olarak uyarılar yollar. Bu noktada yaşanan haz orgazma giden süreci hazırlar.

Kadınlarda boşalma, fiziksel ve psikolojik etkileri bulunan bir cinsel eylemdir. Kadın ve erkeklerde değişik şekillerde ortaya çıkan orgazm, cinsellikten haz alınmasını ve doyum yaşanmasını sağlar. Kadınlar, arasında hiç orgazm olamayanlar bulunmaktadır. Kimi kadınlar ise her cinsel ilişkide orgazm yaşamaz. Klitoral ya da mastürbasyonla boşalma yaşayan kadınların yanı sıra bu hem bunlarla hem de cinsel birleşme sırasında orgazm yaşayan kadınlar da vardır.

Kadınlarda Boşalma: Orgazm

Orgazm, sadece erkekler için önemli değildir. Kadın da cinsel ilişki esnasında orgazmı en iyi şekilde yaşamak ister. Bu, hem erkek hem de kadının yaşamlarına ciddi şekilde etkide bulunur. Yüksek haz durumu, ruh ve beden sağlığı için hayati önemdedir. Kadının mutlu olması, sosyal hayata entegre olması, cinsellikten keyif alması, bireysel ve sosyal yaşamında verimli olması için orgazm önem arz etmektedir. Ancak bazı kadınlar, birtakım sebeplerden dolayı cinsel doyumu yaşayamaz ve bu da onların hayatına olumsuz olarak etki eder.

Orgazm Nasıl Oluşur?

Orgazmın nasıl oluştuğu, özellikle orgazm olamama sorunu yaşayan kadınlar tarafından merak edilmektedir. Cinsel hazzın doruk noktasını yaşanmadan evvel dakikalarca süren haz süreci, bu esnada vajinada hissedilen irade dışı zevk kasılmaları orgazmı hazırlayan etkenlerdir. Orgazm sırasında;

 • Karın
 • Bacaklar
 • Kollar
 • Sırt

gibi bölgelerde irade dışı kasılma ve spazm görülür. Orgazmdan önce hem kadın hem de erkeklerde vajinaya girişi kolaylaştıran sıvılar salgılanır. Boşalma esnasında kadınların vajinasında, erkeklerde olduğu gibi sertleşmeyi sağlayan kan akışı olur. Klitoris sertleşirken vajina nemlenir. Uterus ve çevresindeki kaslar ritmik olarak kasılır. Bütün bunların gerçekleşmesinde beyindeki hipotalamus ve limbik sistemlerin etkisi vardır. Kas gevşemesinde ve kan akışının artmasında birtakım biyokimyasal maddelerin tesiri vardır. Kadında bazı hormonlar salgılanır: Östrojen vajinadaki hücresel sürekliliği ve kan akışını, androjen ise istek, tahrik ve orgazmı sağlar.

prp o shot tedavisi - orgazm shot tedavisi ankara

Orgazm Belirtileri Nelerdir?

Orgazmın bazı belirtileri vardır ve bunlar irade dışı gerçekleşir:

 • Hızlı nefes alıp verme
 • Artan kalp ritmi
 • Artan kan basıncı
 • Göz pupillerinde büyüme
 • Dudakların koyulaşması
 • Göğüs uçlarının dikleşmesi
 • Klitorisin ıslanması ve sertleşmesi
 • Derinin kızarması ve terlemesi
 • Vajinanın dış dudaklarının ve pelvik organların büyüme ve genişlemesi

Boşalma, kadınların cinsel deneyimden en yüksek düzeyde haz duymasını ve cinsel partnerlerine bağlanmasını sağlar.

Orgazmın Faydaları Nelerdir?

Boşalma, erkek ve kadın için pek çok faydaya sahiptir. Bedensel ve ruhsal rahatlamayı sağlayan boşalma, bağışıklık sistemini güçlendirir. Stresi azalttığı gibi uyku kalitesini de artırır. Ayrıca, kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlar. Cildi güzelleştiren boşalma, kişinin özgüvenini de artırır.

Orgazm Olamama Nedenleri

Orgazm olamamak ya da anorgazmi, kadınlar için çok ciddi bir sorundur. Günümüzde, pek çok kadın orgazm olamama sorunu yaşamakta ve bundan hem sosyal hem de psikolojik olarak etkilenmektedir. Kadın cinselliği ile erkek cinselliği birbirinden farklıdır, bunun nedeni ise kadının cinselliği erkekten farklı şekillerde öğrenmek durumunda kalması ve sürecin daha farklı bir şekilde gelişmesidir.

aşk kası egzersizi - kegel egzersizi

Sosyal baskılar ve yargılar, kadın cinselliğine yönelik önyargılar; kadınların cinsel gelişim süreçlerini çok ciddi şekilde etkilemektedir. Bundan dolayı da kadınlar cinsel ilişki esnasında orgazm sorunları yaşamaktadır. Bir diğer sorun da bilgi ve deneyimdeki eksikliklerdir. Elbette, farklı dinamikler de vardır. Eşlerin cinselliği algılama biçimleri, cinsel ilişki için ayırdıkları vakit de orgazm olamama nedenleri arsında yer alır. Aldatma, eşe karşı hissedilen öfke ya da yaşanan kırgınlıklar da orgazm olmayı engelleyebilir.

Bazı fiziki etkenler de orgazm olamam üzerinde etkilidir. Vajinal enfeksiyonlar, vajinadaki yapısal bozukluklar, hassasiyetteki düşüklük, vajinal doğumdan sonra yaşanan deformasyonlar da ister istemez orgazma etkide bulunur.

Orgazm Olamama Tedavisi

Op. Dr. İlhami Atılgan kliniğinde O ShotG Shot ve erkekler için P Shot tedavileriyle cinsel haz problemlerine karşı tedavi olabilirsiniz. Tedaviler hakkında detaylı bilgi için bizi arayabilir, web sitemizdeki iletişim formlarından sorularınızı yazabilirsiniz.

Menü