Son Gönderiler

 

Kızlık zarı dikimi geçici ve kalıcı olmak üzere iki farklı uygulamayı içerir. Kızlık zarı muayenesi sonrası sağlıklı ve güvenilir yöntemlerle tedavi olabilirsiniz.
Hymen olarak da bilinen bu zar tabakası sosyal yaşamda anlam yüklenenbir konuma sahiptir. Bazı toplumlarda oldukça fazla önemsenen kızlık zarı yırtıldıktan sonra dikilebilir; kızlık zarı dikimi, ağrı ve acı olmaksızın gerçekleştirilmektedir.

Kızlık Zarı Cinsel Organın Neresinde Bulunur?

Kızlık zarı vajina girişinin 0.5-1 cm içinde bulunan, farklı türleri bulunan bir embriyolojik dokudur. Dışarıdan bakıldığında görülmeyen ve ortasında dairesel bir açıklık bulunan kızlık zarı, vajinayı tamamıyla kapatmaz. Adet kanı, dairesel açıklıktan atılmaktadır. Yapısal olarak da farklıları bulunan hymen, kılcal damarlarla çevrili durumdadır.

Kızlık Zarı Çeşitleri ve Özellikleri

Yapısal farklılıkları olabilir dediğimiz kızlık zarları aşağıdaki çeşitlere ayrılır:

  • Anüler tip kızlık zarı: Düzgün kenarları olan, yuvarlak deliği bulunan ve deliğin kenarlarında çentikler bulunan bir kızlık zarı türüdür. Bu yüzden tırtıklı kızlık zarı olarak da bilinir.
  • Septalı kızlık zarı: Bu tür kızlık zarında deliğin ortasında bir septa geçer ve kızlık zarını iki kısma ayırır. Bölmeli kızlık zarı olarak da adlandırılır.
  • Kribriform kızlık zarı: Kribriform kızlık zarında elek şeklinde küçük birçok delik vardır.
  • İmperfore kızlık zarı: Bu kızlık zarı türünde zarın ortasında herhangi bir delik yoktur. Zar kapalıdır. Bu tip kızlık zarı olan kadınlar adet görmede zorluk yaşar. Kan rahim içerisinde birikir, bu yüzden operasyonla kanın dışarı çıkması sağlanır.

Kızlık Zarı Yırtılması (Bekaretin Bozulması)

Kızlık zarı dikimi konusu hakkında bilgi sahibi olmadan önce kızlık zarının nasıl yırtıldığını izah etmek gerekir. Kızlık zarı cinsel ilişki dışında, darbe ve mastürbasyonda şiddetli davranma gibi durumlarda da zarar görebilir. Anomali durumlar haricinde kızlık zarı, bir cismin ya da erkek cinsel organının vajinaya girmesiyle yırtılabilir. Merak edildiği üzere küçük sürtünmelerle kızlık zarının bozulması mümkün değildir. Vajinal bölge kuru ise kızlık zarı ağrılı bir şekilde yırtılabilir, ancak ön sevişme gerçekleşirse vajinal bölgede ıslanma olacağı için kızlık zarının yırtılması ağrı ve acı vermez.

Kızlık Zarı Kanaması

Kızlık zarının yırtılması esnasında meydana gelen kanama, zarın ortasındaki deliğin genişliğine ve esnekliğine, zarın vajinayı kaplama durumuna göre değişir. Kızlık zarı vajinayı tamamıyla kaplıyorsa kanama çok olur, aksi durumda ise azdır. Kızlık zarının bozulmasıyla ortaya çıkan kanın rengi açık pembe, kırmızı ya da kahverengi olabilir ve en fazla 4-5 gün ufak kanamalar şeklinde sürebilir.
Kızlık Zarı Muayenesi Ankara

Kızlık Zarı Muayenesi

Hukuki, sosyolojik ya da tıbbi gerekçelerle kızlık zarı muayenesi yaptırmak mümkündür. Yetişkin sayılan 18 yaşın üstündeki her birey kendi isteğiyle; daha genç yaşlarda ebeveyn izni dahilinde muayene olunabilir. Herhangi bir alet kullanılmaksızın, tamamen gözle yapılan muayene neticesinde kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığı anlaşılmaktadır.

Kızlık Zarı Dikimi

Çeşitli nedenlerden dolayı kızlık zarı dikimi yapılmak zorunda kalınabilir. Kızlık zarını dikmek için yapılan operasyonlarda kızlık zarı dikilir. Bu operasyondan sonra gerçekleşen cinsel ilişkide kanama olur. Operasyon yapılacak kadının öyküsüne, zedelenmenin boyutuna ve derecesine göre 2 tür kızlık zarı dikme işlemi yapılmaktadır:

  1. Kalıcı kızlık zarı dikimi
  2. Geçici kızlık zarı dikimi

Kalıcı kızlık zarı dikimi genellikle yakın zamanda evlilik planı olmayan hastalar tarafından tercih edilmektedir. Geçici hymenoplasti operasyonu ise evlilikten hemen 2-3 gün önce gerçekleştirilir. Oldukça kısa sürelerde, 15-20 dk. içerisinde tamamlanan geçici dikim işlemi lokal anestezi ile tamamlanmaktadır. Ülkemizde çok önemsenen bir konu olması nedeniyle hymenoplasti yaptırmak isteyen kadınların hasta gizliliği ve alanında yetkin uzmanlarca tedavi edilmesi önemlidir.

Ankara Kızlık Zarı Dikimi

Ankara Çankaya’da bulunan Op. Dr. İlhami Atılgan kliniğinde kızlık zarı dikimi, herhangi bir ağrı ve sızı olmadan yapılmaktadır. Telefon açarak işlem hakkında bilgi edinebilir, kızlık zarı dikimi için randevu alabilirsiniz.

Menü