Son Gönderiler

 

Kızlık zarı muayenesi Ankara Çankaya’daki muayenehanemizde yaklaşık 5 dk. süren zahmetsiz bir jinekolojik tetkiktir. Bütün jinekolojik muayenelerde olduğu gibi jinekolojik masada gerçekleşir ve ağrısız zahmetsiz bir işlemdir. Kızlık zarı muayenesinde herhangi bir tıbbi alet kullanılmasına da gerek yoktur. Gözlemle görülüp kontrol edilebilmektedir.

Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı pek çok kültürde bekaret simgesi haline gelen, organ olarak değerlendirilmeyecek yapıdaki ve vajina girişinin 1-1,5 cm kadar içerisinde yer alan ince bir zar tabakasıdır. Latince adıyla Hymen, adet kanının dışarıya akabilmesi için delikli bir yapıya sahiptir. Aşırı kilolu kişilerde 5 cm kadar içeride olması da mümkündür.

Kültürel ve toplumsal simge olmasının yanında adli tıp vakalarında cinsel istismartecavüz gibi şiddet olayları için aydınlatıcı bir unsurdur. Çünkü daha önce cinsel ilişkiye girmemiş kadınlara bakire denilerek, kızlık zarının yırtılmamış olduğu kabul edilir. İstisnai durumlarda kızlık zarının yırtılmamasıesnek yapıda olmasıadet deliğinin geniş olması gibi kesin sonuç alınmayan olaylar da yaşanabilmektedir.

Kızlık Zarının Görevi Nedir?

Kızlık zarı anne karnında ortalama 7-12. haftalık zaman dilimi arasında oluşumunu tamamlar. Küçük kız çocuklarının bir nevi yabancı cisimleri vajina içerisine sokmasına engel olan bu zar, bu nedenle kapılabilecek mikroplara karşı da koruma sağlamaktadır. Çünkü çocukluk döneminde genital bölgede yaşanabilecek enfeksiyonlar oldukça tehlikeli boyutlara ulaşabilmektedir.

Ayrıca tıp tarihinde ender rastlanan doğuştan idrar kanalı bulunmaması durumunda, üretra adı verilen idrar kanalı oluşumunda kızlık zarı kullanılması da mümkündür.

Kızlık Zarı Yırtılması Hissedilir mi?

Kızlık zarının yırtıldığı veya halk arasındaki genel tabiriyle kızlık zarının bozulduğunun hissedilmesi kişiden kişiye değişir. Kimi insanlar bir şey hissetmediğini söylerden kimileri hafif ağrı hissettiklerini dile getirebilirler.

Cinsel ilişki sırasında veya herhangi bir cisim sokulduğunda kızlık zarı yırtıldıysa genellikle pembemsi renkte veya daha koyu kıvamlarda birkaç damla şeklinde kanama görülür. Ancak kızlık zarının yapısına bağlı olarak kanama olmayabileceği veya kızlık zarının esnekliğinden dolayı yırtılmamış olabileceği unutulmamalıdır.

Şüphelendiğiniz durumlar için Kızlık zarı muayenesi Ankara Çankaya’daki muayenehanemizde yapılmaktadır. Muayene öncesinde en sık yöneltilen soru “Kızlık zarı muayenesi kesin sonuç verir mi” olmaktadır. Uzman doktor tarafından yapılan jinekolojik tetkiklerde kesin tanı konulabilmektedir.

Kızlık Zarı Dikimi Ve Kızlık Zarı Dikimi Sonrası

Genital Bölge Beyazlatma

Kızlık zarı muayenesi Ankara Çankaya’daki muayenehanemizde gerçekleştirilerek jinekolojik teşhis konulmaktadır. Yırtılmış, bozulmuş kızlık zarlarının dikimi ve tedavisi uzman hekimler tarafından  yapılabilmektedir

Kızlık zarı dikimi iki farklı yöntemle gerçekleştirilir:

  • Geçici Kızlık Zarı Dikimi
  • Kalıcı Kızlık Zarı Dikimi (fleb)

Her iki yöntem de kanama oluşumunu karşılamakta, başkaları tarafından anlaşılamamaktadır. Operasyon için doktorunuzun kararına göre sedasyon veya lokal anestesi uygulanabilmektedir.

Kızlık zarı dikimi sonrasında hasta günlük yaşantısına kaldığı yerden devam edebilmektedir. Yaklaşık olarak 1 hafta-10 gün kadar hamam, havuz, deniz vb. ortamlarda bulunulmaması ve genital bölge hijyenine dikkat edilmesi yeterlidir.

Kızlık zarı muayenesi Ankara

Kızlık zarı muayenesi Ankara Çankaya’da bulunan muayenehanemizde yapılabilmektedir. Oldukça zahmetsiz, müdahale gerektirmeyen bir işlem olup merak ettikleriniz ve randevu talepleriniz için bizleri arayabilirsiniz.

Menü