Son Gönderiler

 

Cinsel ilişki sırasında hazzın en üst noktaya varması ve rahim, vajina ve anüsün çevresinde bulunan kasların istem dışı ve ritmik olarak kasıldığı aşama “orgazm” olarak isimlendirilmektedir. Orgazm, çoklu olarak da yaşanabilir. Cinsel uyarılmada süreklilik söz konusu olursa kadınlarda birden çok orgazm gerçekleşebilir. Orgazm, kadınlarda cinsel ilişki aşamasında hazzın en üst noktası olduğu için ruhi bir boşalma ve rahatlama şeklinde tezahür eder.

Cinsel uyarılar ile beyin ve genital bölge aynı anda çalışır. Beş algımızla edinilen cinsel uyarı genital bölgede kan akımıyla duyarlılığı arttırmak suretiyle orgazm sürecini gerçekleştirir. Orgazm, daha çok beyinle ilgilidir ve beyin tarafından gerçekleştirilir fakat genital organlardaki duyarlılık da orgazm sürecini kolay bir hale getirir.

Anorgazmi ise orgazmın tersidir. Yeteri kadar cinsel uyaran bulunduğu halde cinsel ilişki ve mastürbasyon gibi cinsel etkinlikler esnasında orgazmın tamamlanamaması, geç ya da çok zor ve zahmetli bir biçimde gerçekleşebilmesidir. Anorgazmi, kadınların cinsel aktiviteleri için en büyük sorunlardan birisidir.

Koital anorgazmi tedavisi yapılabilen bir orgazm sorunudur. Orgazm kadında cinselliği en yüksek noktada hissetmektir. Orgazm sırasında vajina ve rahimde ritmik kasılmalar söz konusu olur. Orgazm esnasında vajina, rahim ve tüpler irade dışı kasılır ve bu süreç en fazla 5 saniye kadar sürer. Hazzı doruk noktada yaşayan kadın bir süre sonra gevşer ve rahatlar.

Anorgazmi, cinsel ilişkiyle ya da mastürbasyon ile boşalamama, bu yüzden de ruhsal tatmin yaşayamamadır. Ruhsal ve bedensel bütünlük ve haz için yaşanması gereken orgazmı yaşayamamak kadınlar için bazı psikolojik sorunları da beraberinde getirebilir. Cinsellikten uzaklaşan, özgüveni eksilen ve ruhsal sorunlar; anorgazmi ile yakından ilişkilidir. Koital anorgazmi tedavisi ile kadınlar hem vajinal hem de klitoral orgazm yaşayabilir.

Anorgazmi Türleri

İki çeşit anorgazmi türü vardır. Bunlardan ilki klitoral anorgazmidir. Klitoral anorgazmide kadın, hiçbir biçimde orgazm olamaz. Ne mastürbasyonla ne de cinsel ilişki esnasında orgazm yaşayamayan kadınlar bu gruptadır. Koital anorgazmi ise vajinal anorgazmidir. Bu kadınlar, mastürbasyon ile boşalabilir ancak ilişki sırasında boşalamazlar.

Anorgazminin Sebepleri Nelerdir?

Anorgazminin farklı sebepleri vardır. En önemli sebep, kadının kontrolü kaybetmekten korkmasıdır. Bunun dışında anorgazminin şu sebepleri bulunmaktadır:

  • Ergenlik döneminde yaşanan cinsel travmalar
  • Anne ve babanın baskıcı olması
  • Aile hayatındaki düzensizlikler
  • Cinsel partnerin sevilmemesi
  • Ten uyuşmazlığı
  • İlaç ve madde kullanımı

Koital Anorgazmi Tedavisi Ankara

Koital anorgazminin tedavisi, klitoral anorgazmiye göre oldukça kolaydır. Kadınların bir kısmı orgazmı her haliyle yaşayabilirken bir kısmı orgazm yaşamakta zorluk çeker. Bu da kadınlar için bir yakınma durumudur. Hem koital hem de klitoral anorgazminin tedavisi bulunmaktadır. Hayatı boyunca bir kez bile orgazm olamadığını söyleyen pek çok kadın vardır. Bunlar içinde klitoris uyarısıyla orgazm oldukları halde cinsel ilişkide orgazm olamayan kadınlar bulunmaktadır.

Önceden orgazm olup da sonradan orgazm olamayanlar da vardır. Yani orgazm olamama, kadınlar için ciddi bir sorundur. Orgazm, cinsel ilişkiden zevk almayı beraberinde getiren bir olgudur ve ilişkilerin sağlıklı bir zeminde devam etmesini sağlar, sadakati artırır. Bunun için cinsel terapi yapılmaktadır. Cinsel terapi ile anorgazmi sorunları tamamıyla sona ermektedir. İlk önce bireysel psikoterpi, ardından da davranışsal psikoterapi yapılır.

Bireysel psikoterapide kadının yetişme biçimi, cinselliği nasıl gördüğüyle alakalı yeni bir bakış açısı kazanması sağlanır. Bu konuda bir farkındalık yaşamasına yardımcı olunur. Daha sonra davranışsal ve bilişsel psikoterapide genital organın anatomisi, orgazm fizyolojisi ve ilişkide nelerin yapılabileceği hakkında maketler üzerinden anlatımlar yapılır. Genital egzersizlerin de yapılabileceği bu uygulamalarda vajina, G noktası ve klitorisin orgazm için doğru kullanılması hakkında bilgiler verilir. Bunun için de tedavi birtakım DVD’lerle desteklenir. Ayrıca hipnoz tedavisinin yapıldığı hastalar da bulunmaktadır. Hap, jel ve medikal ilaçlarla da tedavi desteklenebilmektedir.

Tedavinin Süresi Ne Kadardır?

Koital anorgazmi tedavisi 6 ile 12 seans arasında sürmektedir. İlk 2 gün tedaviye gelen hasta sonrasında haftada ya da 2 haftada bir kez gelir. Cinsel terapi seansları 45 dakika kadar sürer.

Menü