Son Gönderiler

 

Kök Hücre ile Tüp bebek Tedavisi günümüzde deneysel aşamada olan tıbbi araştırmalar olup henüz tedavi amaçlı kullanılmamaktadır. Tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olamayan çiftlere umut ışığı olan gelişmeler Kök Hücre ile Tüp bebek Tedavisi konusundaki merakları arttırmıştır.

Yakın zamandaki tıbbi araştırmalar kök hücre tedavisinin infertilite (kısırlık) tedavisinde farklı ve etkili bir çözüm olabileceğini göstermektedir. Ancak elde edilen bulgular tamamen laboratuar ortamında yapılan deneysel gelişmelerdir.

Kök Hücre ile Yumurta Elde Etme

Kök hücre ile yumurta elde etme ihtimalinin doğmasının nedeni, kök hücrelerin tüm hücre yapılarını ve kendi kendini yeniden kopyalayabilmesindendir. Ayrıca kök hücrelerin elde edilmesi de kolaydır. Çünkü bu hücreler vücudumuzdaki organlardan veya embriyodan elde edilebilmektedir. Kök Hücre ile Tüp bebek Tedavisi için umut ışığı olan gelişme ise bu hücrelerden yumurta veya sperm elde edilebilmesidir.

Rahimde yer alan çeşitli hücrelerin kemiklerimizdeki ilik yapılarındaki hücrelerden elde edilebildiği keşfedilmiştir. Nihayetinde yumurtalıklardaki kök hücrelerin laboratuar ortamında olgun yumurta elde edebilmek için kullanılabileceği keşfedilmiştir. Kök hücre ile hamilelik elde edilebilecek yumurta geliştirilmesi üzerine olan araştırmalar laboratuar ortamında hala devam etmektedir.

Embriyodan Kök Hücre Elde Edilmesi

Kök hücre araştırmalarında önceden spermatogonium adı verilen kök hücrelerden sperm elde edilebildiği biliniyordu. Ancak yakın geçmişte Fransa Lyon Ulusal Araştırma Enstitüsü tarafından yapılan laboratuar çalışmaları testis içerisinde her zaman kök hücre olabildiğini ortaya çıkardı.

Fransa’da yapılan araştırmalar gösterdi ki bio-reaktör kullanılarak testis içindeki hücrelerin kuyruk gelişimini tamamlamış ve döllemeye hazır sperme dönüşmesi mümkün. Deneysel olarak yapılan bu çalışmalar, kesin sonuca ulaşılacağı anlaşılmadan doğrudan tedavi yöntemi olarak kullanılamamaktadır. Çünkü elde edilen bulgular, bu tedavi yönteminin tüp bebek tedavisinde kullanılabileceğini veya sonuç verdiğini direkt olarak doğrulamamaktadır.

Kök Hücre ile Tüp bebek Tedavisi

Kök Hücre ile Tüp bebek Tedavisi çalışmaları umut ışığı olabilecek gelişmelerle ilerlese de henüz bir tedavi yöntemi olabilecek niteliğe sahip değildir. İlerleyen yaş faktörünün çocuk sahibi olma konusunda olumsuz bir durum olduğu düşünülürse mevcut tedavilerin etkin bir şekilde değerlendirilmesi önemlidir.

Ankara Çankaya’da bulunan muayenehanemizde Ozon tedavisi ve kök hücre tedavisi(CGF) yardımıyla Tüp Bebek Tedavisi gören hastalarda büyük oranda olumlu sonuçlar alınmaktadır. Ozonla Tüp Bebek Tedavisinde alanının en tecrübeli ismi olan Op. Dr. İlhami Atılgan’dan tedavi ile ilgili detaylı bilgi edinmeniz mümkün. Randevu almak için telefon numaralarımızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Menü