Son Gönderiler

 

Kolposkopi Nedir, Nasıl Uygulanır? Kolposkopi: serviks, vagina ve vulva dokularının muayenesi için kullanılan bir yöntemdir. Kolposkopi ile vulva, vagen ya da rahim ağzı sağlıklı ve net bir biçimde muayene edilir.

Kadın hastalar tarafından merak edilen Kolposkopi nedir, nasıl uygulanır? konusunda en net tabir genital muayene için kullanılan cihaz ve muayenenin genel adı olduğudur. Kolposkopi ile rahim ağzı görüntüsü büyütülür ve böylece muayene daha ayrıntılı olarak gerçekleştirilir. Rahim muayeneleri yapılırken kullanılan kolposkopi cihazı, rahim ile ilgili rahatsızlıkların teşhisinde oldukça iyi sonuçlar verir.

Kolposkopi Nedir, Nasıl Uygulanır?

Jinekolojik tetkikler ışığında vajina, vulva ya da serviks doktorunuz tarafından anormal bir şekilde görülmesi durumunda kolposkopi işlemi yapılabilmektedir. Rahim ağzında ya da rahimdeki diğer dokular ile ilgili farklı durumlardan dolayı muayene yapılmak zorunda kalınabilir. Normal olmayan bir biçimde gerçekleşen hücresel değişimlerin bulunup bulunmadığını anlamak üzere geliştirilen kolposkopi cihazı, rahim hastalıklarının bulgulanmasında sıklıkla kullanılır. Günümüzde yaygınlaşan rahim ağzı kanseri, kolposkopi ile kolayca tespit edilebilir.
Kolposkopi Nedir, Nasıl Uygulanır?
Kolposkopi ile yapılan tespit, erken dönemli tedavilerin başlatılmasına yardımcı olur. Bu anlamda kadınların, rahim ağzı kanseri veya diğer rahatsızlıkların tespiti için kolposkopi yaptırması tavsiye edilir. Anormal PAP smear test sonuçlarında anomali, sürekli tekrarlayan enfeksiyon gibi durumlarda kolposkopi uygulaması istenmektedir.

Kolposkopi İşlemi Esnasına Ağrı Hissedilir mi?

Kolposkopi cihazı ile gerçekleştirilen tanısal işlemler, herhangi bir ağrıya neden olmaz. Fakat rahmin farklı bölgelerinden biyopsi alınması gerekebilir, bu da çok şiddetli olmayan ağrı ve kramp hissine yol açabilir. Bunun için de sedoanaljezi metodu kullanılarak hafif seviyede bir uyuşma sağlanır. Bu tip bir uyuşturma, biyopsi işlemi yapılırken meydana gelebilecek olan ağrının ortadan kalkmasını sağlar. Muayene ve biyopsi esnasında hastanın kendisini kasmaması gerekir. Muayene esnasında rahat olmak ağrının hissedilmemesine yardımcı olur.

Kolposkopi Uygulamasına Hazırlık Nasıl Yapılır?

Kolposkopi yapılmadan evvel bazı işlemlerin yapılması gerekir. Bu işlemler şunlardır:

  • İdrar torbasının boşaltılması
  • Bağırsaklaırn boşaltılması

Bu işlemler, muayenenin daha sağlıklı ve kolay bir şekilde yapılabilmesini sağlar. Ayrıca kolposkopi için uygulamayı yapan kişinin de birtakım tedbirler alması lazımdır:

  • Muayene yapılmasan 24 saat önce duş alınmamalı, banyo yapılmamalıdır. Bunun sebebi anormal hücre değişimlerinin ya da doku değişimlerinin daha iyi bir şekilde saptanmasıdır.
  • 24 saat önce tampon kullanılmamalıdır.
  • 24 saat önce cinsel ilişkiye girilmemelidir.
  • Eğer kullanılıyorsa 24 saat önce vajinal ilaç kullanılmamalıdır.

Kolposkopi Kanamaya Yol Açar mı?

Kolposkopide küçük ve rahatsız edici olmayan kanamalar görülebilir. Bunlar 2 gün sürer ve leke şeklinde oluşur. Lekelerin görülmesi, kaygılanılacak bir durum değildir. Ayrıca kolposkopinin ardından koyu renkli vajinal akıntılar da ortaya çıkabilir. Farklı durumlar gerçekleşirse hekime başvurulmalıdır.

  • Akıntı ya da kanama 2 günden fazla sürüyorsa
  • Akıntı ya da kanama fazlaysa
  • Akıntı ya da kanama kökü kokulu ise
  • Kolposkopi uygulamasından sonra karın bölgesinde ağrı varsa

yeni bir muayeneye ihtiyaç duyulabilir.

Kolposkopiden Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Kolposkopi işleminin ardından 1 hafta boyunca cinsel ilişkiye girilmemelidir. Tampon kullanılmamalıdır. Hekim tarafından yapılan başka uyarılar varsa bunlara uyulmalıdır.

Kolposkopi İşleminden Sonra Hamile Kalınabilir mi?

Kolposkopi ya da biyopsi, hamile kalmaya engel değildir. Biyopsi ile alınan doku örneği büyük değildir. Spermin yumurtaya ulaşmasını ve döllenmeyi de engellemez.

Menü