Son Gönderiler

Ankara Labioplasti Ameliyatı ( İç Dudak Küçültme Ameliyatı )

Labioplasti, iç dudak küçültme ameliyatıdır ve ihtiyaç duyulma nedenleri irsi veya estetik görünüm olarak değişebilmektedir. Zamanla kadın genital bölgesinde vajeni dıştan saran iç dudaklarda sarkmalar meydana gelebilir. Gerek zamanla oluşan doku elastikiyet kaybı (doğum-cinsel ilişki vs) , gerekse de yapısal nedenle oluşan bu sorun Labioplasti ile giderilebilmektedir.

Neden Labioplastiye İhtiyaç Duyulur

Kimi hastalarda iç dudaklardaki aşırı büyüme çeşitli fiziksel sorunların tetikleyicisi olabilmekte ve rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Estetik açıdan ise özellikle bikini gibi giysiler giyildiğinde genital bölgede oluşan çıkıntı rahatsız edici bir görüntü oluşturmaktadır. Kot pantolon ve türevi giysilerin fit kesim veya dar yapılı olanları, sarkma, büyüme olan genital bölgede baskı oluşturduğundan rahatsız edebilmektedir. Bu gibi sebeplerle cilt katındaki fazlalıkların alınarak daha genç ve sağlıklı bir genital görünüm elde edilmesine ‘Labioplasti’ denir.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Labioplasti ameliyatı lokal anestezi ile yapılabilmekle birlikte tercihen genel anestezi altında da yapılabilir. Ameliyat süresi yaklaşık 45 dk. olup, zahmetsiz bir operasyondur. Genital bölgede kan dolaşımı son derece fazla olduğundan bu bölgede yapılan operasyonlar çok çabuk iyileşmektedir. Operasyonda eriyen dikiş malzemesi kullanıldığından bölgenin ilk 10 gün kuru tutulması, dikiş yerinin açılmasının önlenmesi açısından son derece önemlidir. ilk 6 hafta cinsel temastan uzak durulması, erken dönemde dar kıyafetler giyilmemesi diğer dikkat edilmesi gereken hususlardır..

Labioplasti Hazırlık Süreci

Labioplasti operasyonu geçirecek hastanın 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Hastaların rahat bir operasyon süreci atlatabilmeleri için detaylı bir şekilde muayene edilmeleri, labioplastinin nasıl yapılması gerektiği ve hastanın beklentisi kararlaştırılmalıdır. Estetik ameliyatlardan önce hastanın kendi rızası ile işlem yaptırmak istediğini gösteren imzalı onay belgesi istenmektedir. Doktorumuz labioplasti operasyonu geçiren hastaya ameliyattan sonra uygun hijyenik bakımın nasıl sağlanması gerektiğini tüm ayrıntılarıyla birlikte anlatmaktadır. Bu hazırlık ve ameliyat sonrası süreçlere hassasiyet gösterilmemesi; yetersiz tanı ve tedavi uygulanması anlamına gelip, sağlığınız için istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Ankara Labioplasti Ameliyatı Olanlar

Genital bölge ameliyatları her ne kadar çabuk iyileşme gösteren operasyonlar olsa da doktor seçimi önemlidir. Ameliyatı gerçekleştiren doktorun tecrübesi ve serilizasyon kurallarına hassasiyetle yaklaşılması gerekmektedir. Op. Dr. İlhami Atılgan’dan randevu alarak merak ettiklerinizi danışabilir; tedavi sürecinizi Çankaya’da bulunan muayenehanemizde sizin için en uygun operasyonla kararlaştırabilirsiniz.

Lazerle Labioplasti Ameliyatı yapılabilirmi?

Ankara Çankaya da Kliniği bulunan Op.Dr İlhami Atılgan Lazerle Labioplasti ameliyatını ilk yapan hekimlerden olup, bu işlem için uygun aday hastaların seçiminde oldukça tecrübeli dir.  Hastaların bir kısmında Er-Yağ Lazer kullanılarak 1-3 seans arası yapılacak bu acısız ve 15 dk süren işlem sonrası istirahat, kesi, kanama ve cinsel yaşamda yasak olmadığından hasta uyumu ve memnuniyeti oldukça yüksektir. Hastalar işlem sonrası günlük aktivitelerine derhal dönebilmekte işgücü ve zaman kaybı olmamaktadır.

Bazı hastalar da ise lazer ve cerrahi kombine edilmekte daha hızlı iyileşme süreci sağlanmaktadır. Çankayada bulunan Kliniğinde Dr İlhami Atılgan bu konudaki tecrübesi ile hastalara hizmet vermektedir.

Labioplastiden Sonra Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Labioplasti,  lokal anestesinin dışında sedasyonla da yapılmaktadır. Bu yüzden, hasta işlemden sonra hiçbir ağrı hissetmemektedir ancak maksimum 2 gün hafif yanma hissi olmaktadır. Bu da ağrı kesici ilaçlarla tolere edilmektedir. Kliniğimizde, Opr. Dr. İlhami Atılgan tarafından gerçekleştirilen bu işlem genital bölgede herhangi bir his kaybının meydana gelmesine neden olmamaktadır.

İz kalmayan uygulamanaın ardından hastanın kendisine iyi bir şekilde bakması, tedavinin başarı kazanması için oldukça önemlidir. Ameliyat bölgesi, temiz ve kuru tutulmalıdır; bilhassa ameliyattan sonra 72 saat boyunca bölgeye buz uygulaması yapılmalıdır. Böylece ödem oluşması engellenecektir. Yaranın iyileşme süresi 1 haftayı almaktadır, dikişler 30-40 gün içerisinde yok olmaktadır.

Labioplastiden sonra şu hususlara dikkat etmek gerekmektedir:

  • İlk üç gün, saat başı işlem bölgesine bu uygulanmalıdır.
  • Uygulamanın yapıldığı bölgenin temiz ve kuru tutulması gerekir. Bunun için saç kurutma makinası kullanılabilir.
  • İlk bir hafta içinde maksimum 2-3 kez duş alınmalıdır.
  • Ameliyatın ardından 40 gün süresince cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.
  • Hasta, ameliyatın ardından 40 gün ağır kaldırmamalı, ağır spor yapmamalıdır.

Menü