Son Gönderiler

 

Labioplasti, vajinanın yani iç ve dış dudakları üzerine yapılan cerrahi operasyonların bir parçası olan Labium Minus Küçültülmesi (iç dudak küçültülmesi) işlemi, genital estetikteki en popüler uygulamalardan biridir. İç dudakların sarkık, büyük ya da hoş olmayan bir görünüme sahip olması, bu operasyonları kadınlar için gerekli kılmaktadır.

İç dudakların her biri birbirinden farklı büyüklükte olabilir. Bu durum pek çok kadın için rahatsızlık nedenidir. Böyle bir şikayeti olan kadınlar, kılık kıyafet seçiminde, fiziksel aktivitelerde ve cinsel ilişkide rahatsızlık yaşamaktadır. Bu da kişinin psikolojik ve sosyal durumuna olumsuz bir biçimde etkide bulunmaktadır. Labium Minus Küçültülmesi işlemi ile bu tip şikayetler sona erdirilmektedir.

Labium Minus Küçültülmesi Nasıl Yapılır?

İç dudak küçültme işlemi, lokal anestezi altında yapılmaktadır. Cerrahi bir işlem olduğu için birtakım kesiler bulunmaktadır. Ancak kesi yerleri, kişinin operasyondan sonra ağrı ve sızı yaşamaması için iyi bir şekilde seçilmektedir. Bu işlemde iki tür kesi metodu vardır:

  • İlk uygulama iç dudakları büyük olan kadınlara uygulanmaktadır. Y biçiminde bir kesi ile iç dudağın kenarındaki bölüm klitorise kadar kesilmektedir.
  • İkinci uygulama ise iç dudağı daha küçük olan kadınlar için uygulanır. Bu operasyonda V biçiminde bir kesi eşliğinde labium’un en geniş olduğu kısım kesilir.

Tüm bu işlemlerde kullanılan dikişler, bir süre sonra kendiliğinden erimektedir.

İç Dudak Büyüklüğünün Nedenleri

Labium minus operasyonu estetik bir işlemdir. Ancak işlevsel bakımdan da faydaları bulunmaktadır. İç dudaklardaki büyüklük, doğuştan gelmekte ve ergenlik döneminde hormanal etkiyle artmaktadır. Bu bir hastalık değildir, anatomik bir durumdur. İç dudaklar, bisiklet sürerken ya da başka bir sebeple geçirilen bir kaza ile de zarar görebilir. Bazı hastalarda mantar enfeksiyonları, kaşıntı ve sürtünme gibi nedenler iç dudağın daha geniş, iri, kırışık ve sarkık olmasına yol açmaktadır. Bütün bunlardan başka doğum da iç dudakların sarkmasına ya da genişlemesine neden olmaktadır. Yaşın ilerlemesiyle de cilt dokusunda meydana gelen gevşemeler, vajinanın iç dudağındaki sarkma ve genişlemeleri tetiklemektedir.

Labium Minus Küçültme İşleminin Psikolojik Boyutu

Güzel görünmek isteyen kadınlar, iç dudaklarındaki hoş olmayan görüntüyü ortadan kaldırmak istemektedir. İç dudaklardaki şekilsizlik, kadının psikolojik durumunu doğrudan etkilemektedir. Toplumsal hayatta kendini kontrol etmek isteyen kadın; tayt, şort, kot ve kumaş pantolon giyerken rahatsızlık hissetmektedir. Bunun dışında cinsel ilişkiden istediği düzeyde haz duyamamaktadır. Çünkü iç dudaklarındaki sarkmanın partneri tarafından hoş karşılanmayacağını ve bunun bir eksiklik olarak algılanacağını zannetmektedir. Söz konusu sorundan dolayı arkadaşlık ilişkisi kuramayanların dışında evlilikten bile uzak duran kadınlar bulunmaktadır.

İç Dudak Şekil Bozukluğu Sağlık Açısından Nelere Yol Açar?

İç dudaklardaki şekil bozukluğu birtakım sağlık sorunlarına da yol açmaktadır:

  • İç dudak genişliği, sarkıklığı ve kırışıklığından dolayı vajinal enfeksiyonlar meydana gelebilir.
  • Vajinal enfeksiyona bağlı olarak akıntı oluşabilir.
  • Akıntı ise vajinal bölgede hoş olmayan kokulara yol açabilir.
Menü