Son Gönderiler

 

Tekrarlı zorlamalara bağlı olarak dirseğin dış tarafındaki kas kemik birleşim noktasında meydana gelen küçük yırtıkların tedavisi için uygulanan tenisçi dirseği tedavisi için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bu tedavilerden kliniğimizde uygulananlar ozon ve PRP tedavileridir.

Tenisçi Dirseği Nasıl Ortaya Çıkar?

Raket sporlarıyla uğraşan kişilerde sık olarak rastlanan tenisçi dirseği hastalığı, el bileğini kullanan ve zorlayan işlerle uğraşan boyacı, marangoz, tesisatçı gibi kişilerde de görülür. Ev işi yapan kadınlarda da sıkça görülen tenisçi dirseği, günde 2 saatten fazla bileğini zorlayan herkeste görülebilir.

Tenizçi Dirseği Belirtileri Nelerdir?

Tenisçi dirseği hastalığı, dirsekten ön kola yayılan ağrılarla fark edilir. Ağrılar el bileği direnci kullanılarak yük kaldırıldığında artar. Küçük nesneler kaldırmak bile ağrı oluşturur. Bütün bu ağrılar kol kaslarını güçsüzleştirir. Ağrılar, dirseği zorlayan bir hareketle de başlayabilir, uzun süreli bir aktiviteden sonraki 24-72 saatlik süreçte de başlayabilir. Ağrılar düşük şiddette olabileceği gibi uzun süre de devam edebilir. Hastalığın ilerlediği dönemde birey, birtakım küçük aktiviteleri yapmakta bile zorlanabilir.

Tenisçi Dirseği Tedavisi

Uzman hekim, ağrıların meydana geliş şeklini ve spor ve aktivite alışkanlıklarını dinleyip muayene yaptıktan sonra MR ve EMG gibi filmler ister ve bütün bunların sonucunda teşhisi koyar.

Tenisçi dirseğinin tedavisinde aktiviteye ya da spora ara vermek gerekebilir. Birtakım ağrı kesiciler ağrıların dindirilmesi için kullanılır. Eğer bu şikayete sahip kişi raketçi ise backhand esnasında bileklerinin yerine ön kollarını kullanmaları, ısınma hareketlerine riayet etmeleri ve raketlerini değiştirmeleri istenir. Hekimin önereceği egzersiz ve germe hareketleri yapılır. Bunlardan başka bu rahatsızlık için geliştirilen bant ve dirseklik de kullanılır. Ancak en iyi tedavi yöntemi dirseğe binen yükü azaltmak, bu rahatsızlığa neden olan aktivitelerden uzak durmaktır.

Tenisçi Dirseğinde PRP ve Ozon Tedavisi

Bütün bu uygulamalara rağmen tenisçi dirseği tedavisi sonuç vermiyorsa ozon ve PRP tedavisi tenisçi dirseği rahatsızlığını giderebilir.
ozon tedavisinin yan etkisi varmı

PRP Tedavisi

Hastanın kendi kan örneğinden elde edilen trombosit açısından zengin plazma özel cihazlarla santrifüj edilerek 2-3 ml’lik PRP (Platelet rich plasma) elde edilir. İyileşme faktörleri olan sıvı, vücudun onarım ve iyileşme mekanizmasını harekete geçirir. Kas yaralanmalarında iyi neticelere veren PRP uygulaması bir seans yapılırken kimi durumlarda 2-3 seans da uygulanabilir.

Ozon Tedavisi

Oksijenin triatomik ve karasız bir formu olan ozon gazı, saf oksijenden üretilir. Oksijenden elde edilen ozon gazı, yine oksijen ile karışım halinde tenisçi dirseği rahatsızlığının olduğu bölgeye uygulanır.

Menü