Tüp Bebek Tedavisi Ankara

Tüp Bebek Tedavisi ile çocuk sahibi olma talebinden önce; doktorlar tarafından dikkat edilen bir unsur vardır. Bu unsur Eşlerin herhangi bir korunma yöntemi uygulamadan, 1 yıl süresince cinsel ilişkiye girmelerine rağmen gebe kalınamamış olmasıdır. Ancak günümüzde evlilik yaşlarının geç yaşlara ilerlemesi nedeniyle; daha erken sürelerde de tetkik amaçlı doktorumuza danışmanız faydalı olacaktır. Konuyla ilgili şüphesi olan çiftlerin muhakkak eşleriyle birlikte randevu almaları, tetkikleri beraber yaptırmaları gerekmektedir.

Tüp Bebek Tedavi Yöntemleri

Ankara Çankaya’daki muayenehanemizden randevu alan çiftlere öncelikle çeşitli tetkikler yapılır. Elde edilen sonuçlara göre kişilere en uygun tedavi yöntemi uygulanır.
Yapılan tetkiklerde:

 • Anne adayının hormon düzeyleri kontrol edilir
 • Rahim ve yumurtalık yapısını gösteren ultrason filmi istenir
 • Erkek sperm kalitesi ve sayısı kontrol edilir

Sonuç olarak her iki eştede gebeliğe veya gebeliğin sağlıklı ilerlemesine engel olabilecek durumlar değerlendirilir. Sonuçlarınızı Op. Dr. İlhami Atılgan inceleyerek en uygun tedavi sürecini sizler için belirler. Tüp Bebek Tedavi yöntemleri, Yumurtlama Tedavisi, Aşılama Tedavisi, Fertilizasyon ve Mikroenjeksiyon olarak üç bölümde açıklaya biliriz.

1. Yumurtlama Tedavisi (Klasik Ovulasyon İndüksiyonu)

Kadınların doğal adet düzeninde sağ veya sol yumurtalıklarından bir adet yumurta üretilir. Tedavi için kullanılan ilaçlarla her iki yumurtalık birden uyarılarak yumurta sayısı arttırılır ve yumurtaların kalitesi yükseltilir. Bu tedavi yönteminden önce yapılan hormonal tetkikler ve ultrason ölçümleri sayesinde yumurtlamanın hangi gün olacağı tespit edilebilir. Erkek sperm kalitesi yeterliyse doğal cinsel ilişkiyle hamile kalınma ihtimali yüksektir.

2. Aşılama Tedavisi (Intra Uterin Inseminasyonu “IUI”) 

Aşılama tedavisinin uygulanmasına karar vermek için iki durum gözetilir. Birincisi erkek sperm kalitesinin cinsel ilişki ile yumurtalara ulaşmaya yetersiz olmasıdır. İkinci kıstas sperm kalitesinin yeterli olmasına rağmen ilerleyen yaş ve diğer yumuta geliştirici tedaviler uygulanarak gebelik elde edilmeyen durumlar gibi faktörlerden dolayı gebelik sürecinin uzaması durumudur. Her iki durumda da süreci hızlandırmak için aşılama tedavisine başvurulabilir. Aşılama yönteminde erkek spermlerinden hareketli olanlar seçilerek özel bir yöntemle rahim içerisine yerleştirilir. Bu tedavi yönteminde de hem süreci hızlandırmak hem de yumurta kalitesini arttırmak amacıyla yumurtlama ilaçları kullanılabilir.

3. Fertilizasyon ve Mikroenjeksiyon (Standart Tüp Bebek Tedavisi)

Standart Tüb Bebek Tedavisi; Yumurta Gelişimi, Yumurtaların Döllenmesi, Embriyo Gelişimi ve Embriyo Transferi aşamalarından oluşan bir tedavi sürecidir. Öncelikle kadın yumurtalarının uyarıcı ilaç yardımıyla döllenmeye hazır olacak bir şekilde üretilmesi sağlanır. Anestezi uygulanarak vajinal ultrasonografi eşliğinde ameliyathane şartlarında laboratuar ortamına yumurtalar çıkarılır. Erkek sperminden kaliteli ve hareketli olanlar ayıklanarak yumurtaların döllenmesi sağlanır. Sperm kalitesinin yeterli olmadığı durumlarda yumurtaların döllenmesi sağlanamaz. Bu durumda yumurtaların zarı delinerek mikroenjeksiyon yöntemiyle her yumurtanın içerisine bir sperm yerleştirilir. Döllenen yumurtaların uygun durumda olanları ürer ve embriyo oluşur. Son aşamada gelişen embriyoların en iyi durumda olanları rahim içerisine yerleştirilir ve tedavi süreci tamamlanmış olur.

Tüp bebek tedavisinde sadece tedavinin başarılı uygulanması yeterli değildir. Tedaviye başlamadan önce eşlerin fiziksel yaşam kalitelerinin arttırılarak en uygun durumda tedaviye geçilmesi başarı oranını yükseltmektedir. Bu konuda ülkemizin en başarılı ve tecrübeli doktorlarından biri olan Op. Dr. İlhami Atılgan’a danışarak sizin için en ideal tedavi yöntemini belirleyebilirsiniz. Ankara Çankaya’da bulunan muayenehanemize, Tüp Bebek Tedavisi düşünen çiftlerin birlikte gelmesi, tanıların sağlıklı konulabilmesi için önemlidir. Telefon numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz.

Tüp Bebek Tedavisinde Hangi Aşamalar Vardır?

Tüp bebek tedavisi dört ana aşamadan oluşur. Bu aşamalar: yumurtalıkların hormonal ilaçlarla uyarılması, olgunlaşan yumurtaların toplanması, embriyoların belirli bir gelişime ulaşması ve embriyo transferidir. Yumurtalıkların uyarılması işlemine kadın adetinin ikinci veya üçüncü günü, kişiye özel günlük iğnelerin kullanımı ile başlanır. Uygulamanın ne kadar süreceği; yumurtalıkların uyarılma işlemine vereceği cevaba göre değişmektedir. Ortalama 10-12 gün arası bir süreç yaşanmaktadır.

Yumurtalıkların verdiği yanıtın görülmesi ve doz ayarı yapılabilmesi için birkaç gün aralıklarla ultrasonografik muayene yapılması gerekebilmektedir. Annenin ultrasonografik muayenesine göre hormanal tesler alınması ile de mümkündür. Yumurtalıklarda follikül olarak adlandırılan ve içerisinde yumurtaları barındıran yapılar belirli bir boyuta ulaştığı zaman tedavide bir sonraki aşama başlamış olur.

Tüp bebek tedavisinde İkinci aşama yumurtaların toplanmasıdır. Bu işlem ameliyathane ortamında,  anestezi uygulanarak gerçekleştirilmektedir. Elde edilen yumurtalar laboratuvar ortamında muhafaza altına alınır. Yumurtaların anneden alındığı gün erkekten de sperm örnekleri alınır.

Üçüncü aşamada erkek ve kadın üreme hücreleri laboratuar ortamında çeşitli yöntemlerle (ICSI ve IVF)bir araya getirilerek döllenme sağlanır ve oluşan embriyoların gelişimi kontrol edilir. Dördüncü ve son aşama, gelişen embriyoların “embriyo transferi” yöntemiyle anne rahmine yerleştirilmesidir.

Kimler Tüp Bebek Tedavisi Olmalıdır?

Kadınlarda genellikle rahim kanallarından her ikisinin de tıkalı olduğu durumlarda tüp bebek tedavisi zorunludur. Erkekte ise spermin hiç bulunmaması veya fonksiyonlarının ileri derecede bozuk olması durumlarında tüp bebek tedavisi çözüm olabilmektedir. Diğer faktörlere değinecek olursak;

 • Erkeklerde hareketli sperm sayısının gerekli ortalamadan düşük olması,
 • Kadının 38 yaş ve üzerinde olması,
 • Endometriozis hastalığı nedeniyle gebe kalamayan kadınlarda diğer tedavilere yanıt alınamaması,
 • İmmünolojik (bağışıklık sistemine bağlı) infertilite yaşanması,
 • Üremeye yardımcı farklı tedavi yöntemleriyle gebelik sağlanamaması,
 • Yapılan testlerle sebebi anlaşılamayan infertilite oluşması,
 • Kalıtsal bazı hastalıkların embriyo aşamasında teşhis edilerek sağlıklı bir bebek istenmesi,
 • Tekrarlayan düşüklerin riskli olabilmesi,
 • Düşük Over rezervi

Gibi durumlarda Tüp bebek tedavisi uygulanabilmektedir. Ankara Çankaya’daki muayenehanemizde sizler de ülkemizde giderek yaygınlaşan ve başarı oranı yükselen Tüp Bebek tedavisi için randevu alabilir, doktorumuza merak ettiklerinizi danışabilirsiniz.

Bu İçeriği Sevdiklerin ile Paylaş!

Menü