Son Gönderiler

 

Vajina genişletme ameliyatı, doğuştan veya sonradan meydana gelen vajina darlığı sorunlarına çözüm için yapılmaktadır. Vajinada sağlıklı bir cinsel birlikteliğe yeterli genişliğin oluşturulması için gerçekleştirilir.

Vajina genişletme ihtiyacı duyulan kişilerde, doğuştan gelen daraltıcı bir perde vajinada yer alabilir, sonradan da özellikle cerrahi operasyonlar sonucu daralabilir.

Vajinadaki darlık, cinsel ilişkide zorluk yaşanmasına yol açar. Cinsel ilişki sırasında duyulan ağrı (disparoni), vajina darlığının en önemli belirtileri arasındadır. Vajina darlığı olan kadınlar, jinekolojik muayenede bile sorun yaşayabilir.

Vajina Genişletme Ameliyatı

Vajina darlığı şikayeti olan hastlarda birbirinden farklı sorunlara rastlanabilir:

  • MRKH (Mayer Rokitansky Küstner Hauser)
  • Vaginal Atrezi
  • Vajina Yokluğu
  • Vajina Kısalığı

Genetik bir rahatsızlık olan vajina darlığı durumunda; vajinanın bir kısmı ya da rahim oluşmamıştır. Yumurtalıklar yoktur. Bütün bu sorunlar, vajina genişletme operasyonunun (vajinoplasti) yapılmasını mecburi kılar. Çok az kadında görülen bu sorun, kadının pek çok sorununu ortadan kaldırır. En önemlisi de cinsel ilişki esnasında yaşanan ağrıdır. Vajinanın dar oluşu cinsel ilişkide ağrı ve zorlanma duygusunu beraberinde getirir.

Vajina Darlığı Türleri

  • Septum (Vajinal Bölme): Bu sorun, doğuştan gelir. Vajinada daraltıcı bir perde vardır. Cerrahi operasyonla septum çıkarılır ve vajina genişletilir. Ameliyatın ardından birkaç gün cinsel organda küçük lekeler ve kanamalar oluşabilir. Bu durumda ağrı kesiciler kullanılır.
  • Kalın ve Yüksek Kenarlı Kızlık Zarı: Kızlık zarında, doğuştan gelen anatomik problemler de vajinal darlığa yol açabilir. Kızlık zarındaki kalınlık ve yüksek kenarlı oluş, cinsel ilişkiye girerken sorun yaşanmasına yol açar. Böyle durumlarda kızlık zarı ameliyatla alınır. Bu ameliyata “himenektomi” adı verilir.
  • Sonradan Ortaya Çıkan Vajina Darlığı: Vajina daraltma işlemi, bazen vajinanın gereğinden fazla sıkılaştırılmasına neden olur, nedbe dokusu gelişir. Bu da cinsel ilişkide sorunlara neden olur.
  • Vajinal Doğumdan Sonra Vajinal Darlık: Vajinal doğumun ardından atılan dikişlerin sayısının fazla olması, nedbe dokusunun gelişmesine yol açar. Bu da vajinanın daralmasına neden olur.
  • Jinekolojik Ameliyatlardan Sonraki Darlık: Birtakım ameliyatlar vajinanın daralmasına neden olabilir. Mesane sarkması (sistosel), barsak sarkması (rektosel), vajinal histerektomi (rahmin alınması) veya rahim sarkmasında (uterin prolapsus) vajina gereğinden fazla daraltılabilir. Bundan dolayı vajina genişletme işlemi yapılabilir.

Vajina Genişletme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Ameliyat, lokal anesteziyle yapılır ve yarım saat kadar sürer. Kimi durumlarda lazer kesi kullanılarak işlem yapılabilir. Ameliyatla birlikte vajina genişler ve cinsel ilişki esnasında herhangi bir ağrı hissedilmez. Doğuştan vajina darlığı söz konusuysa gerçekleştirilen vajinoplasti biraz daha uzun sürer. Bu ameliyatla yeni bir vajina kanalı açılır. Kanalın içinde deri grefti konur ve vajinanın kapanması engellenir. Ameliyattan sonra dilatatör gzersizleri yapılarak vajinanın daralması önlenebilir. Kızlık zarına bağlı olarak meydana gelen vajina darlığında kızlık zarı cerrahi olarak ya da lazerle alınır. Vulvar vestibulitis sendromu varsa vestibulm mukozası çıkartılır.

Menü