Son Gönderiler

 

Vajina kasılması, bazen fiziksel bir ağrıdan kaynaklanmaktayken bazen de psikolojik bir sorunun neticesi olabilir. Diğer adıyla vajinismus, cinsel ilişki esnasında ağrı duyma korkusu olarak tanımlanabilir.

Vajina kasılmasının cinsel hayata olumsuz etkileri vardır. En önemli etkisi cinsel ilişkiye hiçbir şekilde girememe ya da cinsel ilişki esnasında ağrı ve acı duyma şeklinde ortaya çıkabilir. Yani bu sorunun fiziksel ve psikolojik olmak üzere iki nedeni vardır. Vajina kasılması, psikolojik ve fiziksel tedaviyle atlatılabilecek bir sorundur.

Vajina Kasılması Nedir?

Cinsel ilişki oluşan kasılma, vajinismus belirtilerinden biridir. Sorun, cinsel ilişki esnasında acı duyama korkusudur ve bu da bilinçaltıyla alakalıdır. Bu kaygı ile vajinanın alt bölgesindeki kaslar kontrol dışı olarak kasılır. Durum, daha çok refleksiftir ve kadın, daha önce işittiği olumsuz hikayelerden dolayı cinsel organında bariyer olduğunu düşünür. Ancak kadının yaşadığı sorun, tamamıyla kontrol dışıdır.

Vajina Kasılması Neden Olur?

Kadın cinsel organındaki kasılmadan dolayı penetrasyon gerçekleşmez, bu da ağrı ve acının artmasına yol açar. Artan ağrı ya da acı, cinsel ilişkiden korkuya neden olur; durum giderek bir kısır döngüye dönüşür. Kimi kadınlarda biyolojik problemler de olabilir.

  • Vulvar vestibulitis
  • Vulvodinia
  • Kızlık zarının sert, yüksek kenarlı ya da ara bölmeli oluşu

vajina kasılmasının nedenleri arasında yer alır. Vajina kasılmasının bir diğer adı da “disparoni”dir. Vajina kasılması yaşayan kadınların bir kısmı, bu ağrıyı gerçek bir ağrı olarak hissedebilir. Ancak ne kadar gerçek olsa da ağrı, zamanla psikolojik bir mahiyet kazanır. Korku, sonraki cinsel ilişkilerde ağrı duyma korkusuna dönüşür. Artık biyolojik ya da fiziksel bir sorun olmaktan çıkar.

Sorun Hangi Kaslardadır?

PC kası (pubokoksigeus kası), vajinayı kontrol eden pelvik kaslardandır. Bunun dışında;

  • Levator
  • Bulbospongioz
  • İskiokavernöz
  • Transvers perineal

kaslarında da kasılmalar gerçekleşebilir. Ayrıca, karın, bel, kalça, ayak ve çene kasılmalarına da rastlanabilir. Vajina kasılması yaşayan kadınlar cinsel ilişki esnasında kalçalarını kaldırabilir ya da bacaklarını kapatıp kendilerini geriye alabilir, eşlerini itebilir. Vajinasına psikolojik bir duvar koyan kadın, ne kadar istese de cinsel ilişkiye giremez ve durum daha fazla psikolojik bir hal olur.

Vajina Kasılmasının Tedavisi

Vajina kasılmasının tedavisi vardır. Zihinsel ve psikolojik tedaviler sorunun ortadan kalkmasına yardımcı olur. kontrol dışı kasılmalar psikolojik tedavilerle aşılır. Kadın kendi kasları üzerinde kontrolü sağlamaya başlar. Tedavi Bilişsel Davranışsal Terapi (BDT) şeklinde adlandırılır ve oldukça etkilidir. Uzman doktorların pelvik kasları için yaptığı rehabilitasyon ve gevşeme egzersizleri de kısa bir süre içinde etkisini gösterir ve kalıcı olarak sorunu çözer.

Menü