Son Gönderiler

 

Lubrikasyon Nedir?

Lubrikasyon, diğer bir ifadeyle kayganlık anlamında kullanılıp vajina bölgesindeki bezlerden salgı yardımıyla vajinanın ıslanması anlamına gelir. Vajinada yağ ve ter bezleri yerine bartolin bezleri bulunmaktadır. Vajinanın girişinde sağ ve sol tarafta bulunan bu bezler ilişki sırasında ıslaklık, kayganlık oluşmasını sağlar. Kayganlık cinsel ilişki için önemli bir kriter olup, cinsel birleşmenin sorunsuz ve ağrısız yaşanması için de gereklidir.

Vajinal kayganlığın ve buna bağlı salgıların diğer bir işlevi de günlük hayat esnasında vajinal kanaldaki sürtünmeyi engelleyerek tahrişe engel olmasıdır. Sağlıklı ve konforlu birliktelik için gerekli olan vajinal lubrikasyon salgıları şeffaf renkte ve kokusuzdur. Renkli ve kötü kokulu akıntılar ile karıştırılmamalıdır. Bu durumdaki akıntılar sağlık problemlerine işaret edip enfeksiyon belirtisi olarak değerlendirilmelidir.

Kadınlarda menopoz döneminde görülen vajinal kuruluk belirtilerinin erken görülmesi durumunda uzman doktorunuzdan yardım almanız ve muayene olmanız gereklidir. Cinsel soğukluk, çeşitli psikolojik problemlerle birlikte görülebildiği gibi bu tür sorunların nedeni de olabilir.

Vajinal lubrikasyon, vajina bölgesinde bulunan salgı bezleri ile vajinanın ıslanmasına denir. Vajinal ıslanma ya da vajinal kayganlık olarak da bilinen vajinal lubrikasyonun acı vermeyen ve sağlıklı cinsel ilişki için önemi oldukça fazladır. Üstelik sadece cinsel birleşme sırasında karşılaşılan bir problem değil aynı zamanda kadının günlük hayatını da etkileyen bir hastalıktır.

Bu nedenle ortaya çıkan ve sıklıkla şikayet edilen problem vajinal kuruluk (ıslanma azlığı) vajinal bölgenin yeterli ölçüde ıslanmaması nedeniyle ortaya çıkar. Vajinal kuruluk tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır ve sorun çok büyümeden hekime başvurulmalıdır. Kuruluğa neden olabilen farklı faktörler olabilir. Tedaviye ise bu nedenlerin iyi araştırılmasından sonra karar verilir.

vajinal lubrikasyon nedenleri

vajinal lubrikasyon nedenleri

Vajinal Kuruluk Nedenleri

Islanma azlığı, iki temel nedene sahiptir. Cinsel birleşme esnasında vajina kayganlığının yeterli ölçüde olmaması ve menopoz döneminde karşılaşan kuruluk durumlarıdır.
Ayrıca, üreme dönemindeki kadınlarda görülen vajinal kuruluğa neden olabilen alt faktörler de mevcuttur.

 • Ön sevişmenin kısa tutulması
 • Ruhsal hastalıklar ve depresyon
 • Partnere karşı cinsel isteksizlik ve cinsel ilişkiye karşı soğukluk
 • Düzenli kullanılan ilaçların yan etkileri
 • Vajina enfeksiyon ve hastalıkları
 • Emzirme dönemi
 • Hormonal dengesizlikler

Vajinal Kuruluk Tedavisi

Birden çok nedeni olabilen vajinal kuruluk tedavisi için; hekim kararından önce, hastanın iyi analiz edilmesi gerekir. Vajinal kuruluk tedavisi problemin nedenine göre şekillenir. Cinsel isteksizlik, eşe karşı ilginin azalması ya da depresyonun tetiklediği ıslanma azlığı durumlarında tedavi hipnoterapiyle paralel şekilde yürütülebilir.

Öte yandan, emzirme dönemindeki kadınlarda görülebilen kuruluklar ise, kandaki süt hormonu yüksekliği durumu olan  hiperprolaktinemi sebebiyle olabilir. Bu gibi durumlarda bu prolaktin (süt hormonu) düşüren ilaçlar ile tedavi desteklenebilir ya da vajinal lubrikantlar yani kayganlaştırıcılar ile tedaviye devam edilebilir.

Tüm denenmiş tedavilerin yanında bilim insanları, kadınlar için sıkıntı yaratan vajinal lubrikasyon nedir sorusuna cevap aramaya devam eder. Günümüz tıp dünyasındaki son gelişmeler ile PRP, Hyalüronik Asit enjeksiyonu ve lazerle vajinal yenileme yöntemleri de vajinal ıslanmanın artırılması için uygulanır.  Pratik yöntemlere sahip olan tedaviler ile kadının cinsel isteksizliğine son verilir ve partneriyle uyum yakalaması sağlanır.

Bikini Bölgesi Kararması

Vajinal Lubrikasyon Ankara

Vajinal kuruluk nedenleri ve tedavisine yönelik en yeni teknolojiyle yapılan tedavi yöntemleri için Ankara Çankaya Op. Dr. İlhami Atılgan Kliniği’ne gelebilir ve tüm detayları öğrenebilirsiniz.

Vajinal Kuruluğun Tedavisi ve Alınabilecek Tedbirler

Vajinal kuruluğun tedavisi, sebeplerin ortadan kaldırılmasına yönelik gerçekleşir:

 • Prolaktin hormonu yüksekse bu durum düzeltilebilir (İlaçlarla ya da cerrahi olarak),
 • Menopoz döneminde olduğu gibi östrojen eksikliğiyle ilgili durumlarda lokal ve sistemik etkiye sahip hormonal ilaç tedavileri kullanılabilir (Östrojen içeren fitil, ovul veya kremler),
 • Vajinal enfeksiyonlara dayalı bir durum söz konusu ise medikal tedaviler uygulanır,
 • Disparoni ya da Vajinismus problemi bulunuyorsa sebepleri araştırılıp gerekli olan tedavi yöntemleri kullanılır.

Vajinal Lubrikant Kullanımı (Vajinal Kayganlaştırıcılar)

Cinsel ilişki sırasında vajinanın kayganlaşmasını sağlayan ve cinsel ilişkinin kolaylaşmasına katkıda bulunan tıbbi ürünlere “vajinal lubrikan (lubrikant)” ismi verilir. Vajinal kuruluğa sebep olabilecek hiçbir şey bulunamaması durumlarında “lubricant (lubrikan)” denilen kayganlaştırıcı ilaçlar kullanılabilir.

Bu kayganlaştırıcılar (vajinal lubrikanlar) eczanelerde fitil, krem, jel, sprey ya da aplikatör içerisinde kremler biçiminde satılmaktadır. Alerjik ya da irritan olmaya ve vajina PH’ına uygun (asit PH’lı) ve su bazlı lubrikanların kullanılması, cinsel ilişkinin arzu edilen şekilde olmasını sağlamaktadır.

Menü