Son Gönderiler

 

Vajinal sarkma nedir? Rahim, vajina, rektum, mesane, ince bağırsak ya da idrar yolunda meydana gelen sarkmalardır. Tıbbi olarak müdahale edilebilen vajinal sarkmalarda müdahalede gecikme olursa vajinanın yapısı daha da bozulabilir.

Vajinal sarkma nedir, nasıl gerçekleşir? Vajina sarkması, farklı etkenlere bağlı olarak gerçekleşir. Bu etkenlerden dolayı vajinanın şekli bozulur. Gerginliğini kaybeden vajina genişler ve doğal görünümünü kaybetmeye başlar. Bu soruna zamanında müdahalede bulunmak, daha büyük deformasyonların meydana gelmesini önler.

Vajinal Sarkma Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Vajinal sarkma, doğum sonrasında meydana gelebilecek genital estetik sorunlarından biridir. doğal yapısı giderek bozulan vajina, genişler. Bu, bir düşme hissi şeklinde kendini gösterebilir. Bazen bir ağırlık ya da baskı hissiyle de karşılaşılabilir. Böyle bir his, vajinada sarkma probleminin olduğunu ortaya koyar.

Vajinal Sarkma Niçin Olur?

Vajinal sarkmanın bazı nedenleri vardır. Bunlar vajinada deformasyona yol açabilir:

  • Doğum
  • Kabızlık
  • Yaşlılık(menopoz)
  • Vajinal enfeksiyonlar

Pek çok kadının leğen kemiğinin içinde bulunan boşluk (pelvik organı) yaşlandıkça değişim gösterir. Bu da ister istemez vajinanın sarkmasına yol açar. Sarkma belirtileri kadınları çok fazla rahatsız eder. Vajinal sarkmanın ana sebebi hamilelik ve doğumdur, ancak çocuğu olmayan kadınlarda da vajinal sarkmaya rastlanabilir.
doğum sonrası genital estetik

Vajinal Sarkma Belirtileri

Vajinal sarkma, bazı belirtilerle kendini gösterir. Ağırlık hissi, vajinal sarkmada en çok karşılaşılan belirtiler arasındadır. Bunun yanı sıra dolgunluk da hissedilebilir. Vajinanın içinde bir şey olduğunu hissetmek şeklinde kendini gösteren dolgunluk hissi, vajinanın düştüğünü düşündürür. Bunlardan başka;

  • Acı duygusu
  • İdrar kaçırma
  • Dışkılama sorunları

da diğer belirtiler arasında yer alır. Vajinanın dış dudaklarında, iç dudaklarında ve klitoriste sarkmaya bağlı olarak biçim ve görüntü değişiklikleri söz konusu olmaya başlar.

Vajina Sarkmanın Türleri

Vajina sarkmasının şekil ve görünümüne göre farklı türleri bulunur.

  • Rektosel: Bu sarkma türü, vajinanın arka bölgesinde meydana gelir. Vajinanın arka duvarı zayıflar ve vajinal duvarı iter. Rektumun vajinanın içine sarktığı görülür. Bu, çıkıntılı bir görünüm oluşmasına neden olur. söz konusu çıkıntı tuvaletteyken daha fazla belirginleşir.
  • Sistosel: Bu tür bir sarkma vajinanın ön duvarında meydana gelir. Mesanenin vajinanın içine sarktığı görülür. İdrar yolunun da sarktığı bu sorun, “üretral sarkma” olarak da adlandırılır. Eğer mesaneyle birlikte üretra da sarkarsa ortaya çıkan sarkma türü, “sistoüretrosel sarkma” olarak adlandırılır. Böyle bir durum söz konusu olduğunda öksürme, hapşırma ve gülme gibi eylemler idrar kaçırmaya yol açabilir.
  • Enterosel: İnce bağırsakta meydana gelen fıtıklaşma durumudur. Vajinanın üst kısmındaki destek dokuların zayıflamasıyla oluşur.
Menü