Son Gönderiler

 

Vajinismus belirtileri nelerdir sorusu kadınlar tarafından sıkça sorulan ve uzman desteği almadan önce merak ettikleri bir konudur. Vajinanın alt kısmındaki pelvik taban kasların istem dışı kasılması sonucu cinsel birleşmeye izin vermemesi sorununa vajinismus hastalığı adı verilmektedir. Pek çok kişide ise kasılma genital bölge ile sınırlı kalmamakta; karın, bel kısmı, bacaklar hatta omuz kaslarına kadar olumsuz etkide bulunmaktadır.

Vajinismus nedeniyle cinsel ilişkiye girememe durumu ilk ilişki anında ortaya çıkmasıyla birlikte daha sonraki ilişkilerde de yaşanabilmektedir. Vajinismus olan kadınlarda ilişki öncesi panik atak boyutlarına varan endişe ve korku psikolojisi oluşabilmektedir. Rahatsızlığın belirtilerinin artarak hissedilmesine neden olan bu durum, tedavisi düşünülmedikçe şartları zorlaştırmaktadır.

Geciken tedavi süreci, kişinin kendisine olan güvenini giderek zayıflatır. Böyle durumlarda Cinsel ilişkiye girme denemeleri yerini, ilişki düşüncesinin bile çok zor bir karar haline geldiği ileri hastalık seviyelerine bırakır. Bu nedenle Vajinismus belirtileri nelerdir sorularıyla rahatsızlığınızla ilgili kararsız kalmaktansa uzman doktor desteği almanız hem tedavi sürecine olumlu yansıyacak, hem de zaman kaybetmekten kaynaklanan pişmanlık duygusunun önüne geçecektir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus hastalığının ortak noktası cinsel ilişkiye girememe, kontrol edilemeyen kasılma sorunları ve ilişki korkusu olsa da kişiden kişiye değişen belirtileri bulunmaktadır.

  • Cinsel ilişkide penetrasyon aşamasına geçememe
  • İlişkiye girme fikrinin dahi korkutucu gelmesi
  • Tam cinsel birleşme yaşanamaması, kısmi birleşme
  • Çok zor veya ağrılı gerçekleşen cinsel ilişki
  • Kasılmaya bağlı bacaklara hükmedememe ve açılmaması
  • Kasılmaların sadece genital bölgeyle sınırlı kalmayıp sırt, bel, bacaklarda da hissedilmesi
  • Pozisyon değişikliklerinde endişe duyma, rahat olamama
  • Vajina içerisine fitil gibi tedavi amaçlı maddeler dahil olmak üzere tampon, parmak vb. hiçbir yabancı maddenin girememesi
  • Yine aynı probleme bağlı olarak vajinal ultrason yaptıramama

şikayetleri vajinismus belirtileri olarak sıralanabilir.

Vajinismusu Yenenler Sosyal Hayatında da Çok Daha Mutlu!

Vajinismus belirtileri nelerdir sorusuna cevap bulan ve tedaviye karar veren kadınlar ailevi hayatlarında olduğu kadar sosyal yaşamlarında da mutlu olmaktadır. Çünkü vajinismus tedavi edilmediği sürece yalnızca fiziksel bir problem olarak kalmamakta, psikolojik ve sosyal sorunları da beraberinde getirmektedir. Vajinismus problemi yaşayan partnerlerin birbirlerine karşı ilgisi, anlayışı azalmaktadır. Hatta kişiler birbirine karşı istenmeyen sonuçlar doğuran küçümseyici davranışlarda bulunabilmektedir. Yaşanan travmalar ilişkileri yıpratmakta, hastanın sosyal hayatında da mutsuz ve öz güvensiz olmasına yol açmaktadır.

Vajinismus yaklaşık %95 oranında başarıyla sonuçlanan tedavi süreci olan bir rahatsızlıktır. Tedavi olan kadınlar öz güvenlerini, yaşam mutluluklarını geri kazanmakta, kabullenmişlik duygusuna kapıldıkları günleri boşa geçen zaman olarak yorumlamaktadır.

Vajinismus hastalığı belirtisi olan kadınların, ilk aşamada uzman doktor eşliğinde jinekolojik muayeden geçmesi gerekmektedir. Yapılan muayene sayesinde elde edilen bulgulara göre vajinismusun kesin tanısı konulmaktadır. Jinekolojik muayene sonrası vajinismus tanısı kesinleşirse, cinsel terapi aşamasına geçilerek tedaviye başlanmaktadır.

Vajinismus hastalığında alanının en tecrübeli uzmanları arasında yer alan Doktor İlhami Atılgan‘ın Ankara Çankaya’daki muayenehanesinde sizlerde tedavi sürecinize başlayabilir, vajinismusu yenen onlarca mutlu hastamızın arasına katılabilirsiniz.

Menü