Son Gönderiler

 

Vajinismus Hayatı Nasıl Etkiler?

Vajinismus tedavi edilmediği takdirde hayatı derinden etkilemekte, kişinin cinsel hayatının yanında psikolojisini, evlilik hayatını ve sosyal hayatını olumsuz şekilde etkilemektedir. Vajinismus sorunu çiftler arasında cinsel ilişki dışında duygusal problemler de yarattığı için, zaman içinde artık eşlerin birbirine tahammülü de kalmayabilir. Bu tarz durumların sonucunda da boşanmalar ve aldatmalara kadar giden olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilmektedir.

Tedavinin başlayabilmesi için ilk olarak hekim ile hasta arasında sağlıklı bir dialogun kurulması sağlanmalıdır. Hastanın cinsellik konusundaki düşünceleri, çiftler arasındaki iletişimin sağlıklı olması için destekleyici rol oynamakta, çiftler arasındaki cinsel konulardaki düşüncelerin değerlendirilmesi çok büyük bir önem arz etmektedir.

Doktor öncelikle hastanın neden vajinismus yaşadığını tespit eder. Bunun için gerekli muayeneleri yaparak hastanın neden vajinismus olduğunu öğrenip, sebebine göre tedavi programını düzenler. Bunu yaparken tedavinin iyi sonuçlanması için bazı adımları takip eder.

Genital bölge anatomisi hakkında hastaya bilgilendirmede bulunmak,
Cinselliğe karşı olan tutum ve davranışların değiştirilmesine yönelik çalışmalar yapmak,
Hastaya ayna tutma egzersizi hakkında bilgilendirme yapmak ve bunun düzenine hasta ile birlikte karar vermek,
Hastaya nefes, gevşeme ve rahatlama tekniklerini öğretmek, bunun düzenini yine hastayla birlikte belirlemek,
Kegel egzersizleri hakkında bilgilendirme, ve düzenine karar verilmesi,
Dokunma (sensitive focus) egzersizleri bilgilendirmesi, faydaları konusunda hastaya telkinde bulunmak,
Bireysel ve eşli parmak egzersizleri yöntemleri, düzeni hakkında hastaya ve partnerine bilgilendirme yapmak bu adımların başlıcalarıdır.
Kliniğim de Vajinismus tedavisi  tıbbi olarak tek seans ta yapılmakta, gerektiginde psiklojik destek tedavisi psikolog destegi ile verilmektedir.
Menü