Vajinismus İçin Çift Tedavisi Şart Mıdır?

 1. Anasayfa
 2. Vajinismus
 3. Vajinismus İçin Çift Tedavisi Şart Mıdır?
Son Gönderiler

 

Vajinismus problemi konusunda uzman yardımı almaya karar veren bireyler, Vajinismus İçin Çift Tedavisi Şart Mıdır sorusunu muayene öncesi merak etmektedir. Vajinismus cinsel ilişkiye karşı duyulan endişe, korku, panik gibi duygular doğrultusunda istemsiz kasılmalar sonucu birleşmenin gerçekleşmemesi durumudur.

Vajinismus kadından kaynaklanan bir rahatsızlık olsa da sonuçları her iki tarafı da ilgilendiren sorunlara neden olmaktadır. Vajinismus tedavi edilmediği müddetçe

 • İlişki problemlerine
 • Evliliğin zedelenmesine
 • Kadının sosyal hayatında da mutsuz olmasına
 • Çocuk sahibi olunamamasına

neden olabilmektedir. Tedavisi olan ve başarı oranı çok yüksek olan vajinismus için vakit kaybetmeden uzman yardımı alınması en doğru karar olacaktır. Ancak bu tedavinin başarısı çiftlerin birlikte randevuya gelmeleri ve doktor tavsiyelerine uymalarıyla doğru orantılıdır.

Vajinismus Sadece Kadının Değil Çiftlerin Ortak Sorunudur

Nasıl ki vajinismus problemi çiftler arasında çeşitli sorunlara neden oluyorsa, çözümü de her iki tarafı etkilemektedir. Vajinismus tedavisine erkek ve kadının beraber katılması oldukça önemlidir. Vajinismus İçin Çift Tedavisi Şart Mıdır sorusunun cevabı “Evet” olacaktır. Vajinismus kadının problemi olmakla kalmamakta, çiftlerin ortak sorunu olarak kabul edilmelidir.

Vajinismus:

 • Kızlık zarının parçalanması korkusu
 • İlişkinin çok acı verici olabileceği ön yargısı
 • Kötü bir ilk gece deneyimi
 • Bilinçaltında yer eden geçmiş yaşanmışlıklar
 • Genital bölgedeki fiziki problemler
 • Yanlış cinsel bilgiler
 • Bir takım psikolojik sorunlar

nedeniyle görülebilmektedir. Bu sorunların hangisinden kaynaklandığı ancak doktorunuzun muayenesi sonrasında anlaşılabilmektedir. En sağlıklı teşhis için çiftlerin her ikisinin de muayenede hazır olması gerekmektedir.

Teşhis koyulduktan sonra ise doktorunuzun tavsiyeleri her iki tarafın da duyması gereken bilgiler içerir. Dolayısıyla vajinismus çiftlerin ortak tedavisi olarak değerlendirilir ve uygulanır.

Genital Bölge Kaynaklı Vajinismus İçin Çift Tedavisi Şart Mıdır?

Vajinismus %90’a yakın bir oranda psikolojik kaygı ve korkulardan kaynaklanmaktadır. Ancak kimi zaman vajinanın yapısına bağlı vajinismus problemleriyle de karşılaşılabilmektedir. Bu durumun belirlenmesi için jinekolojik muayene yapılması gerekmektedir.

Muayene sonrası sorunun kaynağının fiziksel bozukluklardan kaynakladığı anlaşılsa dahi, sorun giderildikten sonra ilk ilişkinin bilinçli bir şekilde yapılması önemlidir. Bu yüzden çiftlerin uzman doktorun tavsiyelerini birlikte dinlemesi ve uygulaması yerinde olacaktır.

Ankara Çankaya’daki Op. Dr. İlhami Atılgan kliniğinden randevu alarak tedavi sürecinize hemen başlayabilir, mutlu bir ilişkinin kapılarını aralayabilirsiniz.

Menü