Son Gönderiler

 

Vajinismus kimlerde görülür sorusu merak edilen konulardan biri olsa da sosyal sınıf ve fizyolojik etmenler fark etmeksizin hemen herkeste karşılaşılabilecek bir sağlık sorunudur. Cinsel işlevde aksamaya neden olan vajinismus, genellikle birtakım fobilerin ya da travmatik durumların neticesinde ortaya çıkar. Dolayısıyla eğitim seviyesi, sosyal sınıfı şeklinde kategorilere ayrılmadan; çocuklukta yaşanan ve bilinç altına yerleşen bir korku, genital yatkınlık gibi oldukça değişken durumlar vajinismusa neden olabilir.

Vajinismus Nedir?

Cinsel ilişki esnasında kadının istem dışı bedensel ve ruhsal tepkiler vererek cinsel birleşmeye izin vermemesi vajinismus olarak tanımlanabilir. Kadın cinsel organında, kasıklarında başta olmak üzere meydana gelen istemsiz kasılmalar cinsel ilişkiye engel olan durumlardır. Vajinismus rahatsızlığı olan kadınlar, cinsel ilişkiden rahatsızlık duyar veya hiç ilişki yaşayamazlar. Halk arasında vajinismusun doğumla birlikte ortadan kalkacağı sanılır, oysa doğumla birlikte böyle bir gelişme olmaz.

Vajinismus Kimlerde Görülür?

Vajinismus kimlerde görülür, diye merak edenler bilmelidir ki vajinismus vakalarına her toplum ve kültürde rastlanır. Eğitim düzeyi, cinsel bilgilenme ve yardım vajinismus vakalarını azaltır. Vajinismus hastalığından mustarip olan kadınların bazı fobilere sahip olduğu görülür. Bunlar psikolojik ya da biyolojik kökenli olabilir.

  • Cinsel ilişkiden korku duyulması
  • Cinsel birleşmenin ürkütücü derecede endişe verici bulunması
  • İlişki öncesinde özellikle genital bölge ve kasıklarda istemsiz kasılmalar yaşanması
  • Jinekolojik muayene olamama
  • Vajina içerisine tedavi amaçlı fitil vb. maddelerin dahi alınamaması

vajinismus görülen hastaların ortak özelliklerindendir. Vajinismus görülen çoğu hasta cinsel birleşmeyi hiç yaşayamaz. Kısmi birleşmeler de oldukça ağrı verici gerçekleşir. Ancak unutulmaması gereken bu rahatsızlığın tedavi edilebilir olduğu ve bir uzman doktordan yardım alınması gerektiğidir.
vajinismus - cinsel korku

Vajinismus Hastalığı Olan Kadınlar Hamile Kalabilir mi?

Vajinismus rahatsızlığına neden olan fobiler, cinsel aktivitelerinin yanında kadının günlük aktivitelerini de olumsuz olarak etkiler. Vajinismusun ortaya çıkardığı psikolojik sorunlar hamilelik ve doğumdan sonra da devam eder. Vajinismusu olan kadınlar hamile kalabilir. Cinsel ilişkiden korkan kadınlar ise tüp bebek gibi tıbbi tedaviler ile hamile kalabilir. Doğum ise sezeryanla gerçekleştirilir. Vajinismusun hamile kalmaya engel değildir, ancak cinsel haz duyma potansiyelini yok eder.

Vajinismusun Nedeni Nedir?

Vajinismus, psikolojik ve fiziksel etkenlerden dolayı gelişebilir. “Vajinismus kimlerde görülür?” sorusunun yanıtı olabilecek birkaç nedeni şöyle sıralayabiliriz:

  • Ruhsal yapı: Sadece cinsel ilişkiden değil, her şeyden korkma hissi vajinismusun nedenlerinden biri olabilir. Bazı kadınlar cinsel ilişkinin korkulacak bir şey olduğunu toplum içinde öğrenir. Ayrıca iç çatışmalar, psikoseksüel gelişim döneminde meydana gelen sorunlar da altta yatan nedenlerdendir.
  • Kültürel sebepler: Cinsellikle ilgili yanlış inanışlar ve önyargılar, yetişme tarzı, dini inançlar vajinismusa neden olabilir. Toplumsal cinsiyetle ilgili hususlar da vajinismusun nedenleri arasındadır. Bekarete önem verme ve kadın-erkek rolleri vajinismusu oluşturabilir.
  • Cinsel bilgi eksikliği: Kadınlar, cinsellik konusunda yanıltıcı bilgiler edinebilirler. Genellikle bu bilgiler cinselliğin korkulacak bir fiil olduğuyla ilgilidir. Kadınlar arasında anlatılan cinsel öyküler, vajinismusa yol açabilir.
  • Travmatik olaylar: Kadınların küçük yaşlarda yaşadığı taciz, tecavüz ve kötüye kullanma gibi olaylara maruz kalması bir başka nedendir.

Ankara Vajinismus Tedavisi

Vajinismus klinik ortamda uygulanan psikoterapi tedavisi ile giderilebilmektedir. Ankara Çankaya Op. Dr. İlhami Atılgan kliniğinde vajinismusa has cinsel terapi ile vajinismus rahatsızlığı olan kadınlar yüksek başarı oranıyla henüz ilk seanstan tedavi edilmektedir. Kliniğimizden randevu alarak tedavinize başlayabilirsiniz.

Menü