Son Gönderiler

 

Vajinismus nasıl teşhis edilir konusu rahatsızlığın tedavisinden daha önemli bir aşamadır. Çünkü vajinismus tedavisi başlamadan önce problemin kaynağını teşhis edebilmek, uygulanacak tedavinin başarı şansını doğrudan etkileyecektir.

Vajinismusta sorunun kaynağı %90 oranında hastanın yaşadığı psikolojik tabanlı birtakım korkulardır. Psikolojik etmenler kişinin istemsiz olarak cinsel ilişkiden korkmasına neden olur ve birlikteliğe asla izin vermeyen bazı fiziki sıkıntılar yaşar.

Psikolojik faktörlerin dışında çok daha az, %10 gibi bir oranla vajina veya kızlık zarının fiziki yapısına bağlı engellerden kaynaklı gerçekleşmeyebilmektedir. Nihayetinde Vajinismus nasıl teşhis edilir sorusunun ilk ve en önemli aşaması bir jinekolog tarafından yapılacak olan jinekolojik muayenedir.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri şu şekilde sıralanır:

  • Cinsel ilişkinin çok ağrılı olması ya da hiç gerçekleşememesi
  • Cinsel ilişki esnasında istemsiz şekilde paniğe kapılma, strese girme, ter boşalması
  • Özellikle kalça ve bacaklarda oluşan istemsiz kasılmalar

gibi belirtiler vajinismusun en fazla karşılaşılan özelliklerindendir. Bunların birinin veya birkaçının birlikte olması kişinin vajinismus olabileceğini gösterir. Vajinismus tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır ancak uzman desteği alınması gerektiği unutulmamalıdır.

Vajinismus Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bazı çiftlerin bu durumun kendiliğinden geçeceğini düşünmeleri nedeniyle, sorunun üzerine zamanında gitmezler. Bu da genellikle problemin daha da büyümesine yol açar. Bu tarz belirtilerle karşılaşıldığı zaman mutlaka Kadın Doğum Uzmanına gidilmeli ve bu konuda destek alınmalıdır.

  • Aşırı heyecan ve panik atak
  • İstem dışı gerçekleşen kontrol kaybı
  • Daha İleri vak’alarda geçici bilinç kaybı
  • Kısa süreli bayılma
  • Tekrar sorun yaşama korkusu nedeniyle cinsel ilişkiden kaçınma, uzak durma
  • Cinsel ilişkiye girmek istense bile sürekli olumsuz bir durumun olacağını düşünüp telaşlanma
  • Ağlama krizleri

tedavinin geciktirilmesi durumunda karşı karşıya kalınabilecek ileri rahatsızlık belirtileridir.

Vajinismus Nasıl Teşhis Edilir?

Vajinismus ile ilgili belirtileriniz varsa veya sorun yaşadığınız cinsel problemleriniz için Ankara Çankaya’daki Op. Dr. İlhami Atılgan muayenehanesinden randevu alarak teşhis ve tedavi sürecinize başlayabilirsiniz.

Kliniğimizde vajinismus tedavisi sonrası %97’nin üzerinde başarılı sonuçlar alınmakta ve pek çok hasta henüz ilk seans sonrası evine tedavi olmuş olarak dönebilmektedir. Vajinismus tedavisinde süreç kişiden kişiye ve hastalığın boyutuna göre değişebilmektedir. Bu konuda en doğru bilgiyi yine uzman doktorlara danışarak edinmeniz gerekmektedir.

Menü