Son Gönderiler

 

Eşlerin cinsel yaşamından başlayarak ilişkilerinde derin sorunlar oluşturabilen Vajinismus nedir ve Vajinismus tanısı nasıl konur? Cinsel ilişki sırasında vajinanın girişinde bulunan kasların istemsiz bir şekilde kasılması sonucu gelişen ve cinsel ilişkiden zevk alamamaya kadar gidebilen hastalığa tıp dilinde Vajinismus denir.

Tıbbi araştırmalara göre ülkemizde yaklaşık her 10 kadından biri bu rahatsızlığı yaşamaktadır. Vajinismus hastalığı yaşayan kimseler cinsel ilişki sırasında (penetrasyon) aşırı endişe ve korku sebebiyle ya birleşmeye izin vermezler ya da çok ağrılı bir ilişki yaşarlar. Bunun hangisinin olacağı Vajinismus un kişiden kişiye değişen evresine bağlıdır.

Vajinismus tanısı nasıl konulur sorusuna cevap olarak, hastanın hikayesinin uzman bir doktor tarafından dinlenmesi ile ilk adım atılır diyebiliriz. Vajinismus belirtileri rahat anlaşılabilmekle birlikte kişiden kişiye kaynağı açısından farklılık gösterir.

Vajinismus Sebepleri Nelerdir?

Büyük oranda psikolojik kökenli bir rahatsızlık olan Vajinismus sebepleri kişiden kişiye farklılık gösterir. Bunları sınıflamak gerekirse, başlıca Vajinismus nedenleri şu şekildedir:

  • Ailevi sebepler, anne ve babanın çocuk üstendeki etkisi

  • Sosyal yaşamda kişinin yaşadığı kötü deneyimler ve travmalar

  • Aile içi ilişkiler, akraba ilişkileri

  • Sosyal ve kültürel çevre

  • Ekonomik durum ve eğitim düzeyi

  • Vajina yapısına bağlı fiziksel sebepler

  • Kızlık zarının yapısından kaynaklanan nedenler

Bu maddelerden de anlaşılabileceği üzere Vajinismus un sebeplerinin %90’ı psikolojik, %10’u ise fiziksel yapı kaynaklıdır.

Vajinismus Nedir Tedavisi Nasıl Olur?

Cinsel ilişki esnasında vajina girişinde bulunan kasların istemsiz kasılması sonucunda cinsel ilişkiye girememe veya çok ağrılı cinsel birleşmeye sebep olan vajinismus hastalığı genellikle psikolojik bir sorundur.

Cinsel ilişki esnasında yaşanan korkuya bağlı olarak genital bölgede yaşanan kasılmalar vajinanın genişlemesini önleyerek cinsel ilişki eylemini kısıtlar. Bu yüzden Vajinismus problemi yaşayan kadınların mutlaka uzman desteği alması gerekir.

Vajinismus problemi yaşayan kadınların büyük bölümü tedavi olmayı kabul etmez. Bu yüzden Vajinismus tedavisi hakkında yanlış bilgiye sahip çok kimse vardır. Vajinismus tedavi edilebilir bir rahatsızlıktır. Fakat tedavi için uzman desteği alınması şarttır.

Vajinismus Tanısı Nasıl Konulur? Kriterler Nelerdir?

Vajinismus tanısının konulabilmesi için jinekolojik muayene yapılması gerekmektedir. Bu muayene genellikle hastanın hikayesinin alınması sırasında kaynağı tespit edilebildiği için daha çok jinekolojik değerlendirme olarak da tanımlanabilir.

Vajinismus tedavisi öncesinde en önemli nokta hastalığın kabul edilmesi ve hastanın tedaviye inanmasıdır. Tedavi sürecinde öncelikle danışan kimsenin sorunları ayrıntılı bir şekilde uzman doktor tarafından dinlenir. Daha sonra hastalığın başlıca kriterleri içinden kişiye özgü olan sebep belirlenir ve tedavi sürecine başlanır. Vajinismus tedavisi esnasında çiftlerin birlikte katılım göstermesi önemlidir.

Vajinismus tedavisi ücreti ve merak ettikleriniz hakkında detaylı bilgi almak için bizleri arayabilir, Ankara Çankaya’daki kliniğimizden randevu isteyebilirsiniz.

Menü