Son Gönderiler

 

Ağrılı cinsel birleşme yaşayan ya da ilişkiyi hiç yaşayamayan kadınların vajinismus tedavisi Ankara Çankaya’daki Op. Dr. İlhami Atılgan Kliniği’nde gerçekleştirilmektedir. Hastalığın boyutu ilerlemeden yapılan tedavi ile kadınlar vajinismus problemiyle yaşamak zorunda kalmamaktadır. Üstelik kalıcı ve başarılı sonuçlarıyla tedavi onlarca çift arasındaki büyük engelleri ortadan kaldırmayı başarmaktadır.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus hastalığının arkasında farklı sağlık problemleri bulunur. Yapılan bilimsel çalışmalarda, vajinismusun psikolojik ve bedensel nedenleri olabileceğini göstermektedir.

Psikolojik nedenlerle ortaya çıkan vajinismusta; toplumun cinselliğe bakışıyla şekillenen düşünceler, kadının ergenlik dönemindeki yaşantısı ya da cinselliğe dair yanlış ve korkutucu bilgiler edinmiş olması en belirgin nedenlerdir.

Bedensel nedenlerden dolayı yaşanan vajinismus ise cinsel birleşme esnasında ortaya çıkar. Vajina bölgesindeki pelvik kaslarının istemsiz şekilde kasılmasıyla cinsel birleşme gerçekleşememektedir ya da oldukça ağrılı veya acılı şekilde meydana gelmektedir. Bu deneyim de kadının seksten soğumasına ve partnerinden uzaklaşmasına sebep olmaktadır.

vajinismusta sorunlu bölge

vajinismusta sorunlu bölge

Sosyal yaşamı, cinsel hayatı ve evlilikleri derinden sarsan vajinismus ister psikolojik ister bedensel olsun fark etmeksizin tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Bu hastalığı yaşayan kadınlar hem toplumsal baskılardan çekindiklerinden hem de problemin ileride düzeleceğini varsaydıklarından hekime başvurmak istemezler. Halbuki bu yanlış bir davranıştır ve problemin ilerlemesine, tedavi süresinin uzamasına neden olur.

Vajinismus Tedavisi

Hekime başvuran kadınların geçmiş yaşamı gözden geçirilir ve gerekli analizler yapılır. Bu sayede de hekim, hastanın hangi tedavi yöntemine ihtiyacı olduğuna karar verir. Psikolojik olmayan vajinismus rahatsızlığında, lazer uygulamaları tercih edilmektedir. Böylelikle kadın eski hayatına, kendine güvenerek ve cinsellikten zevk alarak geri dönebilmektedir.

Lazer yöntemi sayesinde, vajinismusun neden olduğu bölge tespit edilerek tedavi edilir. Kızlık zarı, vajina bölgesinde iç ve dış dudakların fiziki yapısı ya da vajina girişi probleme neden olan bölgelerdir. Lazerli müdahale sayesinde sorunun kaynağı olan bölge tedavi edilir.

Disparoni ve Vajinismus Değerlendirmesinde Çift Faktörleri

İlişki Faktörleri Cinsel Faktörler
İletişim İşlev
Anlaşma/Uyum Davranış Farklılığı
Destek Tatmin Olma
Üreme Deneyimi

Lazerli cerrahi uygulamalarda aşağıdaki bölgelerin tedavi edilmesi amaçlanır.

  • Vajina bölgesinde kas dokusu
  • Kalın ve sert kızlık zarına kesimi veya alınması
  • İç dudak estetik problemleri

Vajinismus Tedavisi Ankara

Lazer yöntemiyle pratik ve zahmetsiz şekilde tedavi edilen vajinismus uygulamaları için Ankara Çankaya’daki Op. Dr. İlhami Atılgan Kliniği’ne gelebilir ve tüm süreçleri öğrenebilirsiniz. Vajinismus tedavisi Dr. Atılgan Kliniği’nde onlarca kişide tamamen giderilerek tedavi edilmiş; bu sayede rahatsızlığından kurtulan kadınlar ferah ve daha rahat bir yaşamın kapısını aralamışlardır.

Menü