Vajinismus Tedavisi İçin Cerrahi Yöntemler

  1. Anasayfa
  2. Vajinismus
  3. Vajinismus Tedavisi İçin Cerrahi Yöntemler
Son Gönderiler

 

Vajinismus Tedavisi İçin Cerrahi Yöntemler, jinekolojik muayene sonrası uzman doktorların karar verdiği genital bölge operasyonlarıdır. Vajinismus, yapılan bilimsel çalışmalar ve gözlemler sonucunda; kadın hastalıkları uzmanlarına gitme sebepleri arasında ön sırada bulunan bir cinsel rahatsızlık olarak bilinmektedir.

Tüm bu bulguların ışığında vajinismus tedavisi için cerrahi yöntemler yine hastaların en çok araştırdığı ve merak ettiği konular arasındadır. Vajinismus hastalarının %10’undan daha az bir oranda fiziksel yapı kaynaklı sorun yaşadıkları görülmektedir. Dolayısıyla çok büyük oranda psikolojik bir takım nedenlerden kaynaklanan vajinismus, genellikle uzman doktorların terapi mahiyetindeki muayeneleri ve egzersiz önerileriyle atlatılabilmektedir.

Geriye kalan hastalarda ise cerrahi uygulamalar ve lazerli uygulamalar olarak iki farklı tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Vajinismus Tedavisi Nedir?

Vajinismus tedavi edilebilir ve erken doktor yardımı alınması oranında kolay atlatılabilen bir cinsel sorun olarak tanımlanmaktadır. Bu cinsel hastalık, tedavi edilmediği süre boyunca günden güne artarak çok daha büyük sorunlara yol açabilmekte; devamında ise sosyal yaşam, evlilik hayatı ile ilgili birçok soruna neden olabilmektedir.

Vajinismus, cinsel ilişkinin birleşme anında korku veya endişe kaynaklı pelvik kasların istemsiz kasılması nedeni ile cinsel ilişkinin çok ağrılı olması ya da hiç gerçekleşememesi durumu olarak tanımlanabilir. Vajinismus tedavisi ise bu korku veya endişe durumunun önüne geçmeyi, varsa fiziksel problemleri tespit ederek ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri

Vajinismus tedavi yöntemleri hastanın durumuna bağlı olarak cerrahi ya da lazerli operasyon gerektirenler ve psikolojik tedavi gerektirenler olarak ikiye ayrılabilir. Psikolojik kaynaklı vajinismus tedavilerinde ilk olarak hastanın kendi vücudunu tanıması sağlanır. Daha sonra cinsel ilişki ile ilgili uzman doktor tavsiye ve egzersizleri ile tedaviye devam edilir.

Genital bölgedeki fiziksel yapı kaynaklı vajinismus tedavilerinde ise cerrahi müdahale yapılabilmekte veya lazerli operasyonlar uygulanabilmektedir.

Vajinismus Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Vajina girişi, iç veya dış dudaklardaki fiziki yapı, kızlık zarı ile ilgili anatomi engeller vajinismus problemine neden olabilir. Bu durumda engel oluşturan yapıya cerrahi müdahale gerekmektedir.

Kızlık zarının çok sert olması ve cinsel ilişkiye engel oluşturması durumunda, zarın alınması ya da kesik atılması (himenotomi) vajinismus ameliyatları arasındadır. Diğer yandan iç dudakların çok büyük olmasından kaynaklı ağrılı cinsel ilişki şikayetleri de vajinismusa ortam hazırlamaktadır. Yine bu şikayetlerde cerrahi kesilerle veya lazerli kesiler ile iç dudakların küçültülmesi mümkündür.

Vajina girişinin çok küçük olması da vajinismusa yol açan fiziki genital bölge sorunları arasındadır. Vajina bölgesindeki kas dokusuna müdahale edilerek cinsel ilişkiye daha elverişli hale getirilmesi sağlanabilir.

Vajinismus Tedavisi İçin Cerrahi Yöntemler

Görüldüğü üzere Vajinismus Tedavisi İçin Cerrahi Yöntemler fiziki yapı bozukluklarının giderilmesi için uygulanan operasyonlardır. Günümüzde cerrahi tedavi yöntemleri yerine daha çok lazerli vajinismus tedavileri tercih edilmektedir.

  • Cerrahi kesilerin ve komplikasyonlarının yaşanmaması
  • İyileşme sürecinin cerrahi operasyonlara nazaran hemen gerçekleşmesi
  • Cinsel perhize pek çok uygulamada ihtiyaç duyulmaması
  • Risksiz ve zahmetsiz tedavi fırsatı oluşturması

gibi nedenlerle lazerle vajinismus tedavisi çok daha hasta dostu operasyonlardır. Op. Dr. İlhami Atılgan’ın Ankara Çankaya’daki kliniğinde Tek Seansta Vajinismus ve Lazerle Vajinismus tedavileri uygulanmaktadır. Yüz güldüren sonuçlar ve zahmetsiz bir tedavi süreci için randevu alabilir merak ettiklerinizi doktorunuza danışabilirsiniz.

Menü