Son Gönderiler

 

Vajinismus Tedavisi Nedir sorusuna verilebilecek en basit cevap, kadın cinsel organının cinsel birleşmeye izin vermemesi rahatsızlığının giderilmesidir. Ayırt edici konu ise bu engelin fiziki problemlerden değil, psikolojik endişelerden ve duygusal travmalardan kaynaklanmasıdır.

Vajinismus nedenleri kişiden kişiye değişmekte, sorunun tespiti için uzman desteği alınması gerekmektedir. Bu anlamda vajinismus problemini iki ana kategoriye ayırabiliriz:

  1. Kadın cinsel organının cinsel birleşmeye hiç izin vermemesi
  2. Sadece vajen girişinde hissedilen ağrı vb. problemler

Vajinismus Tedavisi Nedir Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus tedavisi öncelikle alanında uzman doktorların yardımıyla, “vajinismus belirtileri”nin tespit edilmesiyle başlar. Ana hatlarıyla vajinismus tedavisi nedir belirtileri nelerdir konusuna değinecek olursak:

  • Cinsel ilişki öncesi endişe ve korku hali
  • Vajinal kasların istem dışı kasılması
  • Yaşanan duygusal olumsuzluklar nedeniyle vücudun çeşitli bölgelerinde kasılma
  • Vajinanın cinsel birleşmeye izin vermemesi
  • Aşırı ağrılı ve zor cinsel ilişki

Vajinismus Tedavisi Nasıl Olur?

Vajinismus tedavisi nedir diye merak eden hastalar genellikle tedavi olmaktan çekinmekte veya ertelemektedir. Oysa ki rahatsızlığın tedavisi son derece kolay olup yüksek oranda tek seansta giderilebilmektedir. Korku, endişe veya çekingenlik yerine uzman doktor yardımıyla vajinismus problemini kolayca yenebilirsiniz.

Tedavi yöntemi hastanın karakter ve rahatsızlık seviyesine göre değişiklik gösterebilmektedir. Hastaların korku ve endişelerini yenebilmesi için duygularını kontrol edebilmesinin üzerine gidilir. Tedavinin odak noktası kadının olumsuz duygu ve düşüncelerinden sıyrılarak vajinal kaslarını kontrol edebilmeyi başarmasına dayanır.

Vajinismus Tedavisinde Eşlerin Rolü

Vajinismus çiftler arasında kadından kaynaklı bir rahatsızlık olsa da iki bireyi de etkilemektedir. Bu nedenle vajinismus tedavi süreci konusunda kadına egzersizler dahil her aşamada yardımcı olan eşlerin olumlu katkısı olmaktadır.

Bu konuda hassasiyet gösterilmesi gereken durum tedavi sürecinin başarıyla atlatılması olmalıdır. Tedaviye karar vermeden önceki dönemlerde eşler arasında kabullenmişlik ve gereğinden fazla anlayış kadının bu rahatsızlığa çözüm aramasını engellemekte ya da geciktirmektedir.

Vajinismus Tedavisi Ankara

Vajinismus Tedavisi Ankara Çankaya’daki muayenehanemizde Op. Dr. İlhami Atılgan tarafından yapılmaktadır. Bütün sağlıklı çiftler gibi sorunsuz ilişki yaşayabilmeniz, hem psikolojik hem de duygusal olarak problemsiz ilişki yaşayabilmeniz, evlilik ve sosyal hayatınızı sorunsuz sürdürebilmeniz için Op. Dr. İlhami Atılgan ile birlikte jinekolojik teshiş yapıldıktan sonra merkezimizde zaman kaybetmeden CİSED kriterlerine uygun tedavi uygulamaya başlayabilirsiniz.

Menü