Son Gönderiler

 

Cinsel birleşmenin ağrılı gerçekleşmesi ve hiç gerçekleşmemesini yaşayan onlarca kadının “vajinismus tedavisi var mıdır?” tek merak ettiği sorudur. Pek çok farklı kaynağı araştıran hastalar, yanlış bilgiler edinerek tedavi olmak istemeyebilirler. Üstelik kulaktan dolma bilgiler ile de durumun ileride düzeleceğini de düşünebilirler; ancak bu şekilde sadece çok daha problem yaşanacak günler tetiklenir.

Vajinismus belirtileri gözleyen her kadın zaman kaybetmeden tedavi için doktora gitmelidir. Vajinismus problemi yaşayan kişiler hekimlere karşı çekinmemelidir ve problemleri paylaşmalıdırlar. Her şeyden önemlisi, vajinismus tedavi edilebilir bir hastalıktır.

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajina girişinde yer alan pubik kasların istemsiz kasılmasıyla ortaya çıkan vajinismus hastalığından şüphelen kadınlar cinsel ilişki sırasında oldukça ağrı ve sancı hisseder ve bazı hastalar hiçbir şekilde cinsel ilişkiye giremeyebilir.

Pubik kaslarının istemsiz kasılmaları sadece cinsel ilişki sırasında olmamak ile birlikte tampon kullanımda da kişiye problem yaşatabilir. Vajinismus şüphesinden rahatsız olan her kadın, belirtileri iyi gözlemlemelidir. Vajinismus hastalığını tetikleyen farklı birçok psikolojik belirti sayılabilir. Örneğin en sık görülen nedenlerin başında kadının;

  • Yaşamı
  • Eğitim düzeyi
  • Geçmişte yaşadığı travmalar
  • Babasının ve annesinin karakter yapıları
  • Aile yokluğu ve geçirdiği hastalıklar

yer alır.

Vajinismus Tedavisi Nedir?

Vajinismus her bir hastada ayrı nedenlerden dolayı görülür.  Bu nedenle tedavi de hastadan hastaya farklılıkları olan bir uygulamadır. Hekim, hastayı görmeden ve ön analiz yapmadan ne bir tedavi yönteminden bahsedebilir ne de tedavinin kaç seans sürebileceğinden bahsedebilir.

Her bir hasta için tek bir doğru vardır. O da vajinismus tedavisi evde yapılamamaktadır. Ayrıca para tuzağı olan, konusunda herhangi bir bilgi sahibi olmayan kişiler ve merkezlerden de destek alınmamalıdır. Vajinismus tedavisinde eş desteği de çok önemlidir. Hastalığı yaşayan onlarca kadın, eşinin desteğinden yoksun olduğundan dolayı hekime başvurmamaktadır.

Özetle; uzman hekimler, vajinismus tedavisi nasıl yapılır sorusuna; hastaya göre şekillendirilen bir tedavi olduğunun ve tedavi süresinin de vajinismus probleminin boyutuna göre belirlendiğinin altını çizer.

Hayata Yeniden “Vajinismus Tedavisi Var Mıdır?” Sorusuyla Başlayın

Onlarca kadın başarı oranı oldukça yüksek olan vajinismus tedavisini erteler. Hem sosyo-kültürel etkilerden hem de cinsellikle ilgili problemlerini doktora danışmak istememekten dolayıdır.  Öte yandan, Vajinismus tedavisi olanlar diğer hastalara umut ışığı olan yorumlar yapar.

Tedavilerin korkulmayacak kadar doğal ve basit olduğundan, hayatlarını yeniden kazandıklarından ve onlarca hastanın sorduğu vajinismus tedavisi var mıdır sorusuna olumlu geri dönüşler yapar. Vajinismus tedavi yöntemlerinde hastanın tüm kişisel geçmişi iyice araştırılır ve vajinismusa etki eden faktörler bulunarak şekillenir.

Uygulamanın sonunda ise eşlerin ortak hayatını mutlu yaşamanın ve tedavi olan kadın, hayatın geri kalanını kendine güvenerek geçirmenin ilk adımını atar.  Vajinismus tedavisi ile yüzü gülen onlarca kişiden biri sizde olabilirsiniz. Sizin mutlu olacağınız bir tedaviye yönelik her türlü detay ve fiyatlandırma Op. Dr. İlhami Atılgan‘ın Ankara Çankaya‘daki kliniği ile iletişime geçmekten çekinmeyin.

Menü