Son Gönderiler
Vajinismus Tedavisi Ankara

Vajinismus Tedavisi Ankara polikliniğimizde pek çok hastada tek seansta bile sonuç aldığımız; giderilebilen bir cinsel sağlık problemidir. Vajinismusta uygun adımların atılması mutlu bir cinsel yaşam için olmazsa olmazdır.

Vajinismus Tedavisi Ankara hastalarımızda öncelikle hastalığın nedenini tespit etmeye odaklanmaktayız. Burada amaç soruna neden olan fiziksel veya psikolojik nedenleri belirleyerek tedavi yöntemine karar verebilmektir.

Neden Vajinismus Tedavisi Ankara?

Vajinismus basit bir şekilde tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Genellikle cinsel ve sosyal yaşamı durma noktasına getiren bu rahatsızlıktan kurtulmak için bazı egzersizleri yapmalı ve hekiminizin uyguladığı tedavi seanslarına aksatmadan katılmanız yeterlidir. Sonrasında ise hem sosyal hem de cinsel yaşantınız daha renkli bir hal alabilir.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus hakkında kısaca bir tanımlama yapmamız gerekirse; vajina girişinde bulunan kasların kendiliğinden – istem dışı kasılması ve cinsel birleşmenin olmasına izin vermemesi ya da mümkün olmaması durumudur.

Genellikle bu hastalarda; cinsel ilişkiye girememe, yanma ve aşırı şiddetli acı gibi rahatsızlıkların bulunduğunu söyleyebiliriz. Her hastanın ilk düşünmesi gereken vajinismusun tedavi edilebilen bir rahatsızlık olduğudur. Bu sebeple zamanında doğru adımların atılması sürecin hızlanmasını, tedavinin çok daha başarılı sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Cinsellikten Kaçma Sebebiniz Vajinismus Olabilir mi

Cinsellikten Kaçma Sebebiniz Vajinismus Olabilir mi?

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus, cinsel ilişki esnasında istemsiz bir şekilde vajinada oluşan kas spazmıdır. En büyük belirtisi şiddetli ağrı ve cinsel ilişkiye girememe durumudur. Vajinanın ilişkiye izin verememesi kesinlikle kadının isteyerek yaptığı bir durum değildir.

Bunların dışında; yanma ve batma hissi, sebepsiz ve aniden kendini gösteren (cinsel ilişki sırasında) ağrılar, vücudun diğer bölgelerinde yer alan kas gruplarında kasılmalar, ilişki öncesinde panik durumu, ilişkiye girmekten soğuma gibi birtakım belirtileri de bulunmaktadır.

Vajinismus Türleri

Birincil Vajinismus (Primer Vajinismus) İkincil Vajinismus (Sekonder Vajinismus)
Daha önce kasılmadan dolayı hiç ağrısız cinsel ilişki deneyimlememiş kadınlarda görülür Daha önce cinsel ilişki deneyimlemiş fakat sonrasında gelişen olaylardan dolayı cinsel ilişkiye girememe durumudur
Bu vajinismus türü şu şekilde anlaşılabilir:

  • Pelvik test
  • İlk cinsel ilişki sırasında
  • Tampon yerleştirirken
  • Travmatik durumlarda
Sekonder vajinismus şu sebepler dolayı açığa çıkabilir:

  • Jinekolojik ameliyatlar
  • Travmatik durumlarda
  • İlişki problemlerinde
  • Menopoz
  • Belirli bir sebebi olmayabilir

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Genellikle kaygı durumunun vajinismusa neden olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Söz konusu rahatsızlığa neden olan her 10 kişiden 9’unda psikolojik kaygıların yer aldığını söyleyebiliriz. Bunların da ötesinde fiziksel sebeplerden kaynaklandığı durumlarda bulunmaktadır.

Hastaların büyük bir çoğunluğunda vajinismus ile ilgili herhangi bir neden tespit edilememiş olmasına rağmen başarılı bir şekilde tedavileri yapılmaktadır.

Vajinismus Çeşitleri Nelerdir?

Vajinismus’un iki temel çeşidi olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan ilki hiç şüphesiz Primer yani Birincil Vajinismus olarak dikkat çeker. Primer vajinismusta asla cinsel ilişki meydana gelmez ve en sık karşılaşılan vajinismus türüdür.

Daha önceden sağlıklı bir şekilde cinsel ilişkiye girmesine rağmen çeşitli nedenlerden dolayı ilişkide sorun yaşanması durumuna da sekonder yani ikincil vajinismus denilmektedir. Sekonder daha nadir karşımıza çıkmasına rağmen tedavi yöntemleri bakımından benzerlik gösterir.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

İlk tedavi yöntemi olan pelvik taban fizyoterapisi ile ilgili kasların kontrol edilmesi amaçlanmaktadır. Bunun dışında tedavi basamakları arasında psikoterapi yöntemi gibi yöntemlerde bulunur. Burada asıl dikkat edilmesi gereken konu, sorunun kaynağına göre farklı tedavi yöntemlerinin tercih edilmesi gerektiğidir. Her hastanın kendine özgü öyküsüne göre ihtiyacınız olan tüm tedavi sonrası tavsiyeler doktorunuz tarafından aktarılmaktadır.

Vajinismus Tedavisi Ankara Ücretleri

Kliniğimiz bünyesinde yapılan vajinismus seans ücretleri ilgili yasalar nedeniyle internet sitemizden yayınlanamamaktadır. Kişinin durumuna ve kaç seans içerisinde bu sorunun çözüleceğine bağlı olarak seans başı ücretlendirme hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir, internet sitemizdeki formlardan talep oluşturabilirsiniz.

vajinismus ağrı döngüsü

vajinismus ağrı döngüsü

Vajinismus Tedavisi Hakkında Sık Sorulan Sorular

Vajinismus Ne Demek? Cinsel birleşmeye engel olacak şekilde vajinal kanalın kasılmasına vajinismus denir.
Vajinismus Nasıl Geçer? Vajinismus tedavisi olan bir rahatsızlıktır. Ayrıntılı tedavi bilgilendirmesi için hekiminizden randevu alabilirsiniz.
Vajinismus Parmak Egzersizleri Nasıl Yapılır? Serçe parmaktan başlanarak, her boğumu için ayrı ayrı yapılan bir egzersizdir. Bu egzersizlerde acele etmemek, doğru nefes almak ve aksatmadan devam etmek son derece önemlidir.
Doğuştan Gelen Vajina Problemleri Etkili midir? Vajinismusun bütün türlerinin tedavisi vardır. Tabi ki hekiminize başvurmanız ve rahatsızlığınızın türü hakkında bilgi almanız sizin için doğru cevapları verecektir.
Erkek Eş Vajina Kasındaki Kasılmaları Nasıl Hisseder? Bu rahatsızlık esnasında kaslar vajinanın girişini kapatacağı için erkek, vajinaya giriş yapamamaktadır.
Vajinismus Tanısında Pelvik Muayene Nedir? Rahatsızlığın türünün tespit edilmesi amacıyla hekim tarafından yapılan jinekolojik muayeneye pelvik muayene adı verilmektedir.
Vajinismus hastalarında gebelik nasıl oluşuyor? Cinsel birleşme tamamlanamadığı için gebelikten bahsetmek oldukça zordur. Bu sebeple bebek isteyen çiftler zaman kaybetmeksizin bir hekime başvurmalıdır.
Vajinismus hastası nasıl hamile kalabilir? Uygun tedavi yöntemlerine başvurulması durumunda vajinismusun ortadan kalkması cinsel ilişki için herhangi bir sorunun olmaması anlamına gelir. Böyle bir durumda da hamilelik için planlamalar yapılabilir.
Vajinismus Orgazm Olmayı engeller mi? Cinsel ilişki söz konusu olmadığı için hem erkek hem de kadında orgazmdan söz edemeyiz.
Vajina Darlığı Vajinismusa Neden Olur mu? Vajina darlığı farklı bir rahatsızlıktır. Vajina darlığının incelenmesi için muayene olmak gerekmektedir. Her ne kadar aynı rahatsızlık gibi görünse de aradaki fark hekiminiz tarafından teşhis edilmelidir.
Vajinismus Tedavisi Kaç Seansta Yapılır? Türlerine bağlı olarak uygun tedaviye başlanması gerekmektedir. Bu süreç içerisinde kişinin kendi egzersizlerini de aksatmadan yapması bu süreci kısaltacaktır. Net bir seans rakamı belli etmek çok güç olmakla birlikte kişinin ilgisine göre tedavi işlemi yapılabilir.
Menü