Vajinismus Tedavisinde Hipnoz Ne Kadar Etkili?

  1. Anasayfa
  2. Vajinismus
  3. Vajinismus Tedavisinde Hipnoz Ne Kadar Etkili?
Son Gönderiler

 

Vajinismus tedavisinde hipnoz ne kadar etkili bir yöntem sorusuna cevap verebilmek için klasik tedavi yöntemlerini ve süreçlerini incelemek gerekir. Vajinismus belirtileri kolay anlaşılabilen ve cinsel ilişkiye girmeyi tamamen engelleyebilen bir rahatsızlıktır. Hasta istemsiz kasılmalar ve aşırı panik nedeniyle ilişkiye hazırlanamaz, bunun sonucunda da birlikteliğinde ve sosyal çevresinde huzursuzluklar yaşar.

Vajinismus şüphesiyle doktora başvuran hastalara ilk olarak jinekolojik muayene yapılmaktadır. Bu muayene ile genital yapı ve kızlık zarı kontrol edilir. Fiziksel bir engel olup olmadığı gözlemlenir. Vajinismus şikayeti ile doktorlara başvuran hastaların çok büyük bir kısmında fiziksel engel veya yapı bozukluğuna rastlanmaz.

Bu durumda hastaya rahatlatıcı ilaçlar yazılır ve cinsel bilgilendirme yapılır. Genellikle fiziksel problem tespit edilemeyen hastalar psikolog yardımına yönlendirilir.

Psikolog kontrolünde hastaya kendi kendine vajinismusu yenmevajinismus egzersizleri, ödevleri verilir. Aynı zamanda ilişki sürecine hazırlanabilmesi için uzman doktor tavsiyeleri sunulur.

Hastalar ödevlerini belirli aşamalara uyarak gerçekleştirmelidir. Başarısız oldukları aşamadan sonra maalesef çok kolay vazgeçebilmektedirler.

Hipnozla Vajinismusu Yenenler

Vajinismus tedavisinde hipnoz ne kadar etkili olabilir konusunu merak ediyorsanız, tıbbi araştırma sonuçlarına ve bizzat hastaların tedavi deneyimlerine göz atabilirsiniz. İlaç tedavisi veya psikolog yardımıyla istediği sonucu alamayan hastalar hipnoterapi sayesinde vajinismusu çok kısa bir sürede yenebilmektedirler.

Hipnoz kısa tabiriyle, bilinçaltının en faal olduğu, farkındalık duygusunun üst seviyelere çıktığı bir uygulamadır. Tedavi amacıyla kullanılan hipnoz seanslarına ise hipnoterapi denilmektedir. Hipnoz, TIP biliminde doğrudan hastalıkların tedavisinde kullanılmaz. Diğer tedavi yöntemlerini destekleyici, iyileşme sürecini hızlandırıcı faktör olarak değerlendirilir.

Vajinismus tedavisi için hastaya verilen bilgiler, uygulaması gereken davranışlar hipnoterapi ile desteklendiğinde oldukça etkili olmaktadır. Bu nedenle hipnozla vajinismusu yenenler ve sağlıklı bir cinsel hayata kavuşanların sayısı her geçen gün artmaktadır.

Vajinismus Tedavisinde Hipnoz Ne Kadar Etkili Bir Yöntemdir?

Öncelikle toplum içerisinde zannedildiği gibi hipnoz bir sihir değildir. Hastaya yapılan bir büyü de değildir. Tabir olarak uyku ile uyanıklık arasındaki ruh hali, bilinçaltının telkinlere duyarlı olduğu zihin açıklığıdır.

Hipnoterapi seansında uzman doktorun doğru yönlendirmesi ve ön yargılardan kurtulabilinmesi yönünde verdiği telkinler hastanın öğrendiklerini uygulamaya geçirmesinde etkili olur. Buradan da anlaşılacağı gibi hipnoz tek başına bir tedavi yöntemi değil, diğer uygulamaların destekleyicisidir.

Hipnoz Tedavisinin Yan Etkisi Var mıdır?

Vajinismus tedavisinde hipnoz ne kadar etkili sorusuna cevap bulan hastaların merak ettiği diğer bir konu da hipnozun bir zararı olup olmadığıdır. Hipnoz ile destekleyici tedavi almak isteyen hastalar, alanında uzman sertifikalı doktorlara başvurduğu sürece başarılı iyileşme sürecinin kapılarını aralayacaklardır.

Hipnoterapinin herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Hipnozla vajinismus tedavisinde:

  • Hastanın veya çiftin sorunları dinlenir
  • Doktorunuzun teşhisleri ve hipnoz seansıyla ilgili bilgilendirme yapılır
  • Hipnoterapi ile her hasta için ayrı nedenleri olan problemler giderilmeye çalışılır
  • Hastaya psikolojik destek verilerek uygulamalı ödevler anlatılır

Bu süreçlerin sonrasında da ilişkiye girme denemesi yapılması istenilerek, sonuçlarıyla ilgili bilgi alınır. Op. Dr. İlhami Atılgan’ın kliniğinden randevu alarak Ankara Çankaya’daki muayenehanemizde tedavi olabilir, vajinismus tedavi ücretleri ve merak ettiklerinizi telefon numaralarımızdan danışabilirsiniz.

Menü