Vajinismusta Biofeedback Tedavisi Nedir?

  1. Anasayfa
  2. Vajinismus
  3. Vajinismusta Biofeedback Tedavisi Nedir?
Son Gönderiler

 

Her geçen gün gelişen bilimin, hastalara sunduğu yeni yöntemlerden olan vajinismusta biofeedback tedavisi nedir? Bağırsakların yeniden programlanması tedavisi olarak da bilinen biofeedback; özellikle bağırsak fonksiyon bozuklukları sorunlarında hekimlerin başvurduğu yöntemlerin en etkilisidir. Tedavinin hastalar üzerindeki faydaları sonucu, vajinismus hastaları için de istemsiz kasılma sorunlarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Cerrahi operasyon gerektirmeyen tedavi yöntemi olarak biofeedback, nasıl ki bağırsak fonksiyonları için tercih ediliyorsa; vajinismus sorununda karşılaşılan istemsizce kasılan pelvik taban kasları için de uygulanabiliyor.

Vajinismus Tedavisinde Bilişsel Terapi

Psikolojik ya da fiziki problemlerin altyapısını oluşturduğu vajinismus rahatsızlığında pelvik taban kasları istemsizce kasılır. Bu nedenle hasta cinsel birleşme yaşayamaz ya da oldukça ağrılı ve sancılı birleşme yaşayabilir. Tedavi edilebilen rahatsızlıklardan olan vajinismus için toplumun cinselliğe bakış açısı ve cinsel problemlerin açık sözlü olarak paylaşılamaması sebebiyle hastalar, hekime başvurmaktan çekinir ve rahatsızlık boyutu partnerlerin birbirlerinden uzaklaşmasına, evliliklerin bitmesine ve kadının kendine güvenini kaybetmesine neden olur.

Günümüzde ise bu durum yavaş yavaş ortadan kalkıyor. Hastalar çok daha açık sözlü şekilde hekime başvurarak tedavi olanaklarına yöneliyor. Farklı tedavi yöntemlerinin uygulandığı rahatsızlıkta kişinin kontrol mekanizmasını güçlendiren bilişsel tedavi biofeedback de tercih edilmeye başlandı. Bu sayede istemsizce kasılmalar yeniden programlanarak, vajinismusa etki eden vücut programına adeta format atılır.

Vajinismusta Biofeedback Tedavisi Nedir?

Biofeedback sözcüğünün anlamı geribildirim olarak açıklanabilir. Dolayısıyla tedaviye vajinal kasılmaların geribildirimi hasta üzerinde gözlemlenerek kendi kendine kontrol mekanizmasını geliştirmesi sağlanır. Biofeedback tedavisinin vajinismus rahatsızlığında hem hekime hem de hastaya pek çok avantajı bulunur:

  • Bilişsel tedavi uygulamasıdır ve cerrahi müdahale gerektirmez.
  • Kasların yeniden programlanmasını sağlayarak pelvik kaslarının fonksiyonel bozukluklarına direkt etki sağlanır.
  • Tedavinin herhangi yan etkisi bulunmamaktadır.

Biofeedback tedavisinin hastadan hastaya şekillendiği unutulmamalıdır.  Seans süreleri ve uygulamanın kaç seans olması gerektiği tamamen hekimin ön analiz ve tetkiklerine bağlıdır. Uygulama vajinismusta başlı başına da tercih edilebileceği gibi hastalığın arkasında yatan ruhsal ve fiziki rahatsızlıklar için uygulanması gereken ek tedavilerle de eş zamanlı yürütülebilir.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavilerindeki örnek vakalarıyla ve tedavi uygulamalarıyla hastalarını mutlu eden Op. Dr. İlhami Atılgan hastalarının ve konu hakkında çekinceleri olanların “vajinismusta biofeedback tedavisi nedir?” sorusunu yanıtlıyor. Tedaviye yönelik tüm gelişmeleri ve fiyat bilgisi dahil uygulama detaylarını Ankara Çankaya’daki Kliniğimize gelerek öğrenebilirsiniz.

Menü