Son Gönderiler

 

Vajinismusu yenmenin en kolay yolu, hastanın öncelikle bu rahatsızlığın tedavi edilebilir olduğunu bilmesi ve uzman yardımı almaktan çekinmemesine bağlıdır. Bazı kadınlar için vajinal kaslar cinsel ilişki girişiminde istemsizce kasılma eğilimi gösterir. Bu istemsiz kasılma ve cinsel ilişkiye girememe vajinismus hastalığının belirtileridir.

Cinsel sorunlar hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilen doğal sonuçlardır. Bu sorunlardan utanmanın veya çekinmenin hiç bir faydası olmayacağı gibi, sosyal yaşamı ve ilişkileri olumsuz etkilediği unutulmamalıdır. Bu nedenle rahatsızlığınız hakkında net bilgilerle bir uzman yardımı almak, tedavi yöntemleri hakkında bilgi edinmek en doğru karar olacaktır.

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi olan bir rahatsızlıktır ve tedaviler cinsel eğitim, danışma, egzersiz önerileri etrafında şekillenmektedir. Pek çok hastada kesin tedavi için davranışsal bilişsel uygulamalar, diğer bir ifadeyle vajinal egzersizler yapılması gerekmektedir.

Kimi hastalarda ise tamamen psikolojik etmenlerin oluşturduğu ön yargıların yenilmesi tedavide başarı sağlamaktadır. Bu anlamda vajinismusu yenmenin en kolay yolu probleminizin kaynağını tespit ederek tedavi yöntemtemlerine karar verecek bir uzman doktordan yardım almaktır.

Cinsel Terapi İle Vajinismus Tedavisi

Cinsel terapiler problemin kaynağının anlaşılması ve cinsel eğitim seanslarıdır. Eğitim tipik olarak insan anatomisi, cinsel uyarılma, cinsel ilişki sırasında neler olduğu hakkında bilgi edinilmesini içerir. Bu sayede vajinismusa neden olan kasılmaların hangi kaslar tarafından meydana geldiği hasta tarafından detaylıca öğrenilecektir. Problemin kaynağını vücudunda tespit eden kadınlar, çok daha etkili bir iyileşme sürecine girmektedir.

Cinsel Terapi ile vajinismus tedavisi eşinizle birlikte olabileceği gibi yalnızca hastanın katılımıyla da gerçekleştirilebilir. Cinsel sorunlarda uzmanlaşmış bir uzmana danışmak, hipnozla vajinismus tedavisi gibi yöntemlerle başarıya ulaşmanız mümkün.

Kegel Egzersizleri ile Vajinismus Tedavisi

Kegel egzersizleri ile vajinismus tedavisi vajinal kasların, rektumun ve mesanenin kontrolünün öğrenilmesi ile başlar. Tedavi sırasında öğretilen pelvik taban kaslarının tekrar tekrar sıkılıp gevşetilmesi daha sonra kendi kendinize yapabilmenizi de sağlar.

Pelvik taban kaslarının güçlendirilmesinde uygulanan egzersizlerin başarıya ulaşması için karın, kalça veya uyluk kaslarınızın değil hedeflenen bölgenin çalıştırılması gerekir.

Vajinismusu Yenmenin En Kolay Yolu

Ankara Çankaya’daki Op. Dr. İlhami Atılgan kliniğine gelerek tek seansta bile yüksek oranda başarılı sonuç alınan vajinismus tedavisi olabilirsiniz. Tedaviler hakkında detaylı bilgi veya randevu almak için bizleri arayabilirsiniz.

Menü